Witam, czy pojawienie się drugiej kreski na teście ciążowym na drugi...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Dieta, odchudzanie... (47)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585643https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
DIETA Jak znaleźć dla siebie NAJLEPSZĄ DIETĘ?
dieta, dieta cud, dieta niełączenia, dieta owocowa, jeść, kalorie, najlepsza dieta, nawyki żywieniowe
Gdy wrzucisz do wyszukiwarki internetowej słowo „dieta” – to tak jakbyś otworzyła puszkę Pandory. Rozwinie ci się gigantyczna lista diet. Którą wybrać? Która będzie dla ciebie odpowiednia?
A A A
Są diety mono, w których jesz np. tylko warzywa, diety polegające na niełączeniu ze sobą produktów, diety, w których trzeba liczyć kalorie, diety owocowe, białkowe, warzywne, oczyszczające, błyskawiczne i długoterminowe, a także diety „cud”. Jakimi kryteriami się kierować, by znaleźć dieta która okaże się najskuteczniejsza?
Po pierwsze – zadaj sobie pytanie – dlaczego nie mogę schudnąć?
W wyborze odpowiedniej diety najważniejszym kryterium powinny być twoje nawyki żywieniowe. Co lubisz jeść najbardziej? Wolisz mięso, czy preferujesz warzywa? Co jest twoją największą słabością? Podjadanie między posiłkami? A może nieokiełznana miłość do słodyczy?
Jeśli jesteś mięsożerna, raczej wybierz dietę białkową (Dukana lub Kwaśniewskiego). Dużo mięsa, ryb i chudego nabiału nie zakłóci twoich przyzwyczajeń, a pomoże ci schudnąć szybko w niedługim czasie.
Jeśli twą słabością jest podjadanie – skłaniaj się do diety bardziej urozmaiconej, polegającej na niełączeniu pokarmów (np. Montiniaca lub Antoine’a) i swój jadłospis skonstruuj tak, by dzień zacząć od węglowodanów, a im bliżej wieczora jeść białka i warzywa.
Gdy źle znosisz głód
Nie wybieraj diet oczyszczających polegających na piciu soków, wody, jedzeniu tylko warzyw lub owoców. Po jednym dniu zniechęcisz się do takiej diety. Wybierz lepiej dietę, gdzie można jeść dowoli, ale określone produkty (np. dietę Sheltona).
Jeśli lubisz słodycze
Wybierz dietę, w której będziesz mogła jeść suszone owoce, orzechy i owocowe chipsy.
Co takiego dzieje się w organizmie, że dieta jest skuteczna? Po prostu zmieniasz swój sposób jedzenia tak, by tłuszcz zgromadzony w komórkach mógł zostać spalony i zamieniony na masę mięśniową, a woda, która powstaje po spaleniu tłuszczu powinna zostać wydalona z organizmu. Dlatego przy niemal każdej diecie niezbędne są – dostosowane do twoich możliwości - ćwiczenia fizyczne.
Za i przeciw dietom
Każda dieta ma swoich zwolenników i przeciwników. Dieta Ducana stosowana na dłuższą metę powoduje powstawanie ciał ketonowych i zakwasza organizm. Może być niebezpieczna dla nerek i serca.
Z kolei inne monodiety poważnie ograniczają dostarczanie organizmowi pełnego zestawu składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju. Najlepszym wyjściem jest stosowanie monodiety tylko przez określony czas – np. jeden weekend w miesiącu.
Diety polegające na liczeniu kalorii (np. dieta Strażników Wagi) mają tę przewagę, że odżywiasz się w czasie ich stosowania w sposób zbilansowany. Ale wiele osób zniechęca się do ciągłego liczenia kalorii. Z kolei, gdy prowadzi się życie towarzyskie lub dużo podróżuje taka dieta jest łatwiejsza do utrzymania niż diety polegające na niełączeniu produktów, gdzie musisz przemyśleć i zaplanować swój jadłospis.
Dieta cud? Cudów nie ma…
Decydując się na dietę raczej decydujesz się na działania długofalowe. Magiczne 3 kilogramy w weekend… to trudne, ale możliwe, pod warunkiem, że spalisz dziennie… ok. 7 tys. kalorii! Warto też pamiętać o tym, że o wiele łatwiej chudnie młody organizm, w którym procesy metaboliczne przebiegają znacznie szybciej. Gdy skończyłaś 40 lat, metabolizm spowalnia i wówczas na zrzucenie 3 kilogramów potrzeba co najmniej 2-3 tygodni.
Osoby starsze, które postanawiają przejść na dietę, powinny robić to pod okiem dietetyka lub lekarza, który najpierw zaleci odpowiednie badania, by zamiast pomóc, dieta nie zaszkodziła.
Czy warto wspomagać się suplementami?
Tak. Warto pomyśleć o preparacie z chromem, który przyspiesza metabolizm. Można też pić herbatki ziołowe wspomagające przemianę materii. Diety-cud w proszku mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia w dalszej perspektywie, choć na początku efekty bywają spektakularne. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585752https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Jak schudnąć 3 kilogramy w trzy tygodnie
- dieta bez efektu jo-jo
białko, dieta, efekt jojo, jak schudnąć, kilogramy, odchudzanie, smukła figura
Jak schudnąć? Wystarczy jeść śniadanie podobne do kolacji - smaczne i niskokaloryczne, a pomiędzy nimi lekki obiad. Ten nowy sposób odchudzania dostarcza organizmowi potrzebne białko i energię oraz pozwala zgubić nawet do trzech kilogramów w ciągu trzech tygodni. Na stałe, bez efektu jo-jo.
Mięso i twarożek - oto duet na smukłą figurę. Zdecyduj się na nie komponując dietę z odpowiednim menu na śniadanie, obiad i kolację.
Kanapka na śniadanie
Każdego ranka przygotuj sobie jedno z poniższych dań. Wszystkie propozycje mają podobną wartość kaloryczną (ok. 300 kcal).
*** Grzanki z awokado - zrumień 2 kromki chleba tostowego, każdą posmaruj łyżką twarożku. Obiery i pokrój w plasterki 1/4 awokado, skrop sokiem z cytryny i połóż na kanapkach. Oprósz solą i pieprzem.
*** Twarożek z ziołami - wymieszaj 4 dag twarożku z 2 łyżkami kiełków rzeżuchy oraz posiekanej bazylii. Dopraw łyżeczką soku z cytryny, szczyptą soli i pieprzu. Posmaruj 2 kromki chleba z pełnego przemiału.
*** Sandwicz z polędwicą - 2 kromki chleba posmaruj 2 łyżeczkami twarożku, połóż 4 dag polędwicy łososiowej.
*** Kanapka z jajkiem - ugotuj jajko na twardo, obierz i pokrój. 2 kromki chleba z pełnoziarnistego przemiału posmaruj 2 łyżeczkami twarożku i połóż jajko. Oprósz solą, pieprzem i łyżką posiekanego szczypiorku.
*** Tost z mozzarellą - zrumień 2 kromki ciemnego chleba tostowego i posmaruj 2 łyżeczkami twarożku. W plastry pokrój pomidor oraz 4 dag mozzarelli i nałóż na tosty.
*** Chlebek chrupki z rukolą - 2 kromki pieczywa posmaruj 4 łyżkami chudego twarożku, obłóż rukolą i serem naciowym.
*** Sandwicz z wędzonym łososiem - 2 kromki chleba z pełnego przemiału posmaruj twarożkiem. Plaster wędzonego łososia skrop sokiem z cytryny i połóż na chlebie. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585753https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Jak schudnąć 3 kilogramy w trzy tygodnie
- dieta bez efektu jo-jo
białko, dieta, efekt jojo, jak schudnąć, kilogramy, odchudzanie, smukła figura
Lekki obiad
Wybieraj spośród:
» Kurczak z dipem i spaghetti (605 kalorii). Pokrój 12 dag piersi kurczaka, dopraw solą i pieprzem. Usmaż na 2 łyżkach oliwy. Wymieszaj 5 dag jogurtu z 2 łyżkami posiekanego szczypiorku, pokrojoną cebulką i łyżeczką soku z cytryny. Posól. Ugotuj 5 dag makaronu. Na patelnię wrzuć 10 dag pokrojonych pomidorków koktajlowych, 2 posiekane cebule, ząbek czosnku. Duś 3 minuty. Wlej 4 łyżki bulionu. Gotuj 3 minuty. Dodaj makaron i listki bazylii. Dopraw do smaku.
» Polędwiczki z sałatką z selera (603 kalorie). Pokrój w plastry 12 dag polędwiczek wieprzowych. Wymieszaj z łyżeczką musztardy. Pastą posmaruj mięso. Usmaż na łyżce oliwy. Zrób dip. Do 3 dag twarożku dodaj pół strąka pokrojonej papryki, łyżeczkę octu winnego i 2 łyżki soku z pomarańczy. Dopraw solą i pieprzem. Zrób sałatkę. Pokrój 5 dag selera naciowego, zmieszaj go z 4 dag rukoli. Sałatkę polej sosem z łyżki oliwy, łyżeczki octu balsamicznego, 2 łyżeczek bulionu i 2 łyżeczek soku z pomarańczy.
» Łosoś z ziemniaczaną sałatką (587 kalorii). 8 dag filetu z łososia skrop 2 łyżeczkami soku z limetk, oprósz solą oraz pieprzem. Usmaż rybę na łyżce oliwy. Wymieszaj łyżkę pasty sambal oelek z 2 łyżkami soku z pomarańczy i łyżeczką soku z limetki. Dopraw solą i pieprzem. Zrób sałatkę - przygotuj po 15 dag ziemniaków i ogórków. Ziemniaki ugotuj. Warzywa pokrój. Wymieszaj łyżeczkę oliwy, 2 łyżeczki bulionu warzywnego, 3 łyżki soku z limetki, posiekaną cebulę i pół łyżeczki chrzanu. Sosem polej sałatkę.
» Zupa minestrone plus cukinia (609 kalorii). Pokrój pół czerwonej papryki, łodygę selera naciowego, marchewkę, cebulę oraz ząbek czosnku. Warzywa obsmaż na łyżeczce oliwy. Zalej 200 ml bulionu warzywnego i gotuj 6 minut. Dodaj 5 dag ugotowanej czerwonej soczewicy. Zupę dopraw do smaku. Małą cukinię pokrój wzdłuż w cienki plastry i rozłóż na talerzu. Na wierzchu ułóż posiekany pomidor. Polej sosem przygotowanym z łyżeczki oliwy, łyżki octu balsamicznego i łyżki soku z cytryny.
Twarożek na kolację
Z poniższej listy wybierz dania na które akurat masz ochotę. Każde z nich zawiera nie więcej niż 100 kcal.
*** Papryka z jogurtem. Mały kubek chudego jogurtu wymieszaj z łyżką ostrej pasty paprykowej i pokrojoną drobno połową strąka papryki. Dopraw solą i łyżką soku z cytryny.
*** Serek z kiełkami 6 dag twarożku wymieszaj z łyżką soku pomarańczowego i cytrynowego, solą i pieprzem cayenne. Dodaj po 2 łyżki kiełków słonecznika i rzeżuchy.
*** Pasta jajeczna. Ugotuj jajko na twardo. Łyżkę chudego twarożku wymieszaj z chrzanem, połową posiekanej cebuli oraz połówką jajka. Dopraw solą i czarnym pieprzem. Zjedz kromkę chrupkiego chleba.
*** Pasta z rzodkiewkami. W salaterce połącz 2 dag chudego jogurtu z 2 dag chudego twarożku oraz 6 dag utartych rzodkiewek. Dodaj łyżeczkę chrzanu, 2 łyżki soku z cytryny, szczyptę soli oraz pieprzu. Zjedz z 2 paluszkami grissini albo kromką pumpernikla.
*** Pomidorowy miks. Pokrój w kostkę 2 pomidory i wymieszaj z 5 dag chudego jogurtu oraz 4 dag twarożku. Dodaj 2 łyżki posiekanej bazylii, dopraw solą i pieprzem. Taką pastą posmaruj dwa wafle ryżowe.
*** Sałatka z marchewki 5 dag chudego jogurtu zmieszaj z 4 dag chudego twarożku, łyżką posiekanej świeżej mięty, 2 łyżkami posiekanego szczypiorku, 2 łyżkami soku z limetki. Zetrzyj marchewkę i polej sosem. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585758https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Dieta niskowęglowodanowa
- jadłospis na tydzień
Według niektórych koncepcji dietetycznych powodem tycia jest głównie nadmiar węglowodanów. Rezygnacja z nich to najprostsza droga do osiągnięcia szczupłej sylwetki. Przedstawiamy przykładowy jadłospis na tydzień, oparty na produktach o niskiej zawartości węglowodanów i cukru oraz na warzywach i owocach.
Węglowodany są rozkładane w organizmie na cukier prosty, glukozę. To nasze „paliwo" niezbędne, by w ciele zachodziły procesy fizjologiczne. Glukoza, gdy dostanie się do krwi, pobudza trzustkę do wydzielania insuliny. Zadaniem tego hormonu jest regulowanie poziomu cukru. Choć węglowodany są niezbędne do życia, potrzebujemy ich zwykle znacznie mniej, niż zjadamy. Nadmiar glukozy powoduje nadprodukcję insuliny, a to z kolei grozi zaburzeniem procesów przemiany materii - zablokowaniem wydzielania enzymów rozkładających tłuszcze. Poza tym, przy nadmiernej produkcji insuliny, organizm uodpornia się na jej działanie. Rozwija się wtedy cukrzyca typu II, tzw. nieinsulinozależna. By tego uniknąć, nie wystarczy zrezygnować ze słodzenia. Trzeba wyeliminować z jadłospisu cukier, białe pieczywo i biały ryż, makaron, miód, piwo, ziemniaki, marchew, buraki.
Badanie HbA1c (hemoglobiny glikolowanej) pozwala monitorować cukrzycę
Badanie HbA1c (hemoglobiny glikolowanej) pozwala monitorować cukrzycę
Poniedziałek na diecie
pierwsze śniadanie:
*** szklanka soku pomarańczowego lub grejpfrutowego bez cukru, 3 łyżki płatków owsianych i łyżka otrąb pszennych ze szklanką gorącego, odtłuszczonego mleka, szklanka kawy lub herbaty bez cukru
drugie śniadanie:
*** jabłko i 12 orzechów włoskich
obiad:
*** kromka pełnoziarnistego chleba z plastrem szynki z indyka, liściem sałaty, plastrem pomidora i musztardą
podwieczorek:
*** 2 owoce kiwi
kolacja:
*** 150 g polędwicy wieprzowej z grilla lub upieczonej w folii z dodatkiem tymianku i rozmarynu, 2/3 szklanki brązowego ryżu gotowanego z kostką bulionową, 100 g fasolki ugotowanej na parze nszklanka niegazowanej wody mineralnej
Dieta, którą proponujemy, opiera się na produktach o niskiej zawartości cukru oraz na warzywach i owocach. Zawierają one fruktozę - cukier błyskawicznie trawiony i nie powodujący zwiększonego wydzielania insuliny (zwłaszcza gdy owoców nie łączymy z innymi produktami). Jadłospis został opracowany na podstawie książki „Żyj bez cukru!" Diogenes, Warszawa 2002.
Wtorek na diecie
pierwsze śniadanie:
*** pół grejpfruta lub pomarańczy, po 2 łyżki płatków owsianych i jagód ze szklanką ciepłego, odtłuszczonego mleka
drugie śniadanie:
*** opakowanie twarożku light, brzoskwinia
obiad:
*** sałatka z tuńczyka w sosie własnym (z puszki), drobno pokrojonej łodyżki selera naciowego, jajka na twardo i łyżki majonezu light, szklanka herbaty bez cukru lub wody mineralnej niegazowanej
podwieczorek:
*** jabłko
kolacja:
*** 150 g kotleta cielęcego z grilla lub pieczonego w folii, 10 pieczarek usmażonych na łyżce oliwy, 2/3 szklanki kaszy gryczanej, pół szklanki gotowanego zielonego groszku, szklanka wody mineralnej bez gazu lub melisy
Środa na diecie
pierwsze śniadanie:
*** szklanka soku pomarańczowego lub grejpfrutowego bez cukru, szklanka odtłuszczonego ciepłego mleka z 2 łyżkami otrąb pszennych i 2 łyżkami jagód, szklanka kawy lub herbaty bez cukru
drugie śniadanie:
*** gruszka, 12 owoców winogron
obiad:
*** kromka pełnoziarnistego chleba lub pumpernikla z grubym plastrem wędliny z indyka, liściem sałaty i kawałkiem pomidora, musztardą lub majonezem light, łodyżka selera naciowego, szklanka herbaty lub niegazowanej wody mineralnej
podwieczorek:
*** pomarańcza
kolacja:
*** 150 g steku wołowego z grilla lub pieczonego w folii z dodatkiem ziół, 100 g szpinaku duszonego z kilkoma pokrojonymi pieczarkami, pomidor z plastrami mozzarelli i oliwą z oliwek, posiekanym czosnkiem oraz świeżą bazylią nszklanka wody mineralnej bez gazu
Czwartek na diecie
pierwsze śniadanie:
*** szklanka soku pomarańczowego lub grejpfrutowego bez cukru, 2 jajka na miękko, pełnoziarnisty tost z łyżką margaryny, szklanka kawy lub herbaty bez cukru
drugie śniadanie:
*** jabłko
obiad:
*** szklanka wiśni, łyżka niskosłodzonego dżemu, kromka pełnoziarnistego chleba, szklanka wody mineralnej
podwieczorek:
*** 2 mandarynki
kolacja:
*** 150 g rybnego fileta z rusztu lub pieczonego w folii z estragonem i rozmarynem, sałatka z połówki pokrojonej żółtej, czerwonej papryki, pomidora, małej posiekanej drobno cebuli, usmażonych na łyżce oliwy z dodatkiem czosnku i octu winnego, szklanka wody mineralnej lub naparu z melisy
Piątek na diecie
pierwsze śniadanie:
*** pomarańcza lub pół grejpfruta, talerz owsianki, szklanka herbaty lub kawy bez cukru
drugie śniadanie:
*** opakowanie twarożku light, 6 owoców winogron
obiad:
*** kromka chleba razowego lub pumpernikla z plastrem sera żółtego, liściem sałaty i kawałkiem pomidora, musztardą lub majonezem light
podwieczorek:
*** brzoskwinia
kolacja:
*** 150 g chudej wołowiny duszonej w pomidorach, szklanka razowego makaronu posypanego parmezanem, mała, ugotowana na parze cukinia, kilka liści sałaty z łyżką posiekanej natki pietruszki i pokrojonym w ćwiartki pomidorem, skropionych oliwą z oliwek, szklanka naparu z mięty lub melisy
Sobota na diecie
pierwsze śniadanie:
*** szklanka soku pomarańczowego, szklanka ciepłego mleka z 2 łyżkami płatków owsianych i 2 łyżkami jagód, szklanka kawy lub herbaty bez cukru
drugie śniadanie:
*** owoc kiwi, 12 orzechów włoskich
obiad:
*** gruby plaster pieczeni wołowej z kromką pełnoziarnistego chleba, liściem sałaty, kawałkiem pomidora, odrobiną musztardy lub majonezu light, grahamka, szklanka soku owocowego
podwieczorek:
*** 4 suszone morele
kolacja:
*** 150 g piersi indyka z tymiankiem, usmażonej na łyżce oliwy z cebulą pokrojoną w plastry, łodyżka selera naciowego, 100 g gotowanej fasolki, ziemniak upieczony w folii, szklanka niegazowanej wody mineralnej
Niedziela na diecie
pierwsze śniadanie:
*** pół grejpfruta, talerz owsianki, szklanka kawy lub herbaty bez cukru
drugie śniadanie:
*** brzoskwinia
obiad:
*** sałatka z tuńczyka w sosie własnym (z puszki), drobno posiekanej łodyżki selera naciowego, jajka na twardo, łyżki majonezu light, kromka pumpernikla, szklanka wody mineralnej
podwieczorek:
*** jabłko
kolacja:
*** 150 g piersi kurczaka z grilla lub pieczonej w folii z czosnkiem i cebulą, 2/3 szklanki ugotowanego brązowego ryżu, duszony na łyżeczce oliwy pokrojony pomidor, kilka liści sałaty z dwiema łyżkami fasoli z puszki, polanych sosem winegret, szklanka niegazowanej wody mineralnej - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585760https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Odchudzanie w pracy
czyli dieta dla zapracowanych
aktywność fizyczna, dieta, kalorie, nawyki żywieniowe, odchudzanie, tycie
Jesteś stale w ruchu, praktycznie cały dzień na nogach, a i tak tyjesz? Musisz przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli chcesz zrzucić co nieco z bioderek, koniec ze słodkimi napojami i batonami, które zawierają mnóstwo kalorii. Czas pomyśleć o diecie.
Musisz przede wszystkim zmienić swoje menu, bo aktywności fizycznej masz chyba dość. Godzina lekcyjna z rozbrykanymi dzieciakami wymaga wprawdzie spalenia mnóstwa kalorii, ale jeżeli na przerwie wypijesz słodki napój i zagryziesz batonem, to tak jakbyś leżała przez cały ten czas do góry brzuchem! A więc, jeśli chcesz zrzucić co nieco z bioderek, do dzieła! Odchudzanie czas zacząć.
Plan odchudzania dla zapracowanych
Zrzucasz 1,5 kg tygodniowo. W ten (bezpieczny) sposób nie będziesz osłabiona, co przy szybszym gubieniu wagi może się zdarzyć. Zrezygnuj z głodówek – mogą skończyć się ogromnym bólem głowy na ważnej lekcji. Pamiętaj też, by omijać wielkim łukiem automaty ze słodyczami oraz szkolne sklepiki.
Zmiana nawyków żywieniowych
*** Rano zawsze jedz śniadanie! Możesz zjeść muesli, kanapki też będą dla ciebie dobre, byle były z ciemnego pieczywa. Ale wówczas do szkoły zabierz owoce i jogurt
*** Obiad jedz w domu. Możesz, choć częściowo, przygotować go poprzedniego dnia. Nic tak nie osłabia woli, jak czekanie na posiłek
*** Jeżeli jadasz z domownikami podwieczorek, przygotuj np. galaretkę lub sałatkę owocową
*** Do posiłków dodawaj sporo ziół i przypraw, rośliny są twoim sprzymierzeńcem w walce z tłuszczykiem
Herbatki ziołowe i woda mineralna
Twoją szafkę w pokoju nauczycielskim zapełnij herbatkami ziołowymi i owocowymi oraz butelkami niegazowanej wody mineralnej. Powinnaś dużo pić, nawet do 3 litrów dziennie. Będąc w ciągłym ruchu, tracisz sporo płynów. Ale zrezygnuj z soków w kartonach, są kaloryczne. Wybieraj raczej soki warzywne niż owocowe. Miej zawsze pod ręką orzechy, doskonale wpływają na pamięć. Na czas diety ogranicz picie kawy.
Przykładowy dzień na diecie dla zapracowanych
I śniadanie (w domu): pół szklanki kawy uzupełnionej do pełna chudym mlekiem, kromka grahama z łyżką twarożku lub plasterkiem wędliny drobiowej
II śniadanie (w pracy): duży owoc (np. jabłko) i mały jogurt naturalny
Obiad (w domu): pierś kurczaka usmażona na łyżce oliwy, ugotowany ziemniak, sałatka z pomidorów, papryki i cebuli albo jajko sadzone usmażone na oliwie z ziemniakiem i marchewką z groszkiem
Podwieczorek (w domu): sałatka owocowa z owoców sezonowych lub galaretka owocowa
Kolacja (w domu): sałatka jarzynowa (ale zamiast majonezu dodaj jogurt naturalny) i duży plaster sera żółtego albo sałatka z tuńczyka w sosie własnym z 2 łyżkami groszku, 2 łyżkami kukurydzy, 1/2 szklanki ugotowanego ryżu, pomidorem i 1/2 cebuli, przyprawiona cytryną
Zioła wspomagające odchudzanie
Herbatki – powinnaś dużo pić; jeśli nie lubisz wody, pij herbatki:
*** z fiołka trójbarwnego (bratka) – odtruwają organizm, oczyszczają krew, poprawiają przemianę materii
*** z mięty – regulują trawienie, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego
*** z mniszka – ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy, zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, wspomagają trawienie
*** ze skrzypu – doskonale poprawiają przemianę materii.
Przyprawy
*** Bazylia – reguluje poziom cholesterolu, ułatwia trawienie białka i tłuszczu
*** Cząber – pobudza wydzielanie soku żołądkowego
*** Majeranek – zapobiega wzdęciom, może zastąpić sól
*** Oregano – zmniejsza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym
*** Tymianek – działa bakteriobójczo, ułatwia trawienie tłustych pokarmów
Rezygnacja z leków uspokajających
Zrezygnuj z leków uspokajających! Są prawdziwym zagrożeniem dla figury. Wiele z nich zatrzymuje wodę w organizmie, inne spowalniają przemianę materii. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585763https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Dieta dla urzędniczk
i, czyli odchudzanie w pracy
aktywność fizyczna, dieta, efekt jo-jo, kalorie, nadwaga, odchudzanie, tycie
W pracy głównie siedzisz, za to intensywnie ruszasz głową. Spalasz więc niewiele kalorii. Twoją jedyną formą aktywności fizycznej jest pójście do ksero lub drukarki. Przejdź na dietę: jedz 5 razy dziennie, ćwicz i pij dużo płynów, ale zapomnij o panu, który przynosi do biura pyszne kanapki. Trzymaj się planu, a uda ci się schudnąć bez efektu jo-jo.
Twoją jedyną formą aktywności fizycznej jest pójście do ksero lub drukarki, nadanie faksu oraz zrobienie kolejnej kawy. Nic dziwnego, że szybko przestajesz dopinać spódnicę, kupioną niedawno na wyprzedaży! Ale nie jesteś skazana na wieczne tycie.
Chwyć byka za rogi i stań do walki z nadwagą. Z nami na pewno ci się uda! Oto dieta, dzięki której schudniesz bez efektu jo-jo.
Plan odchudzania na diecie
Chudniesz ok. 1 kg tygodniowo. Możesz nieco mniej lub więcej, ale tylko nieco (zależy to od twojej nadwagi, leków jakie zażywasz, wieku).
Nie staraj się zrzucić 4 czy 5 kg w ciągu tygodnia, bo w następnych dniach szybko nadrobisz stracone kilogramy!
Strategia żywieniowa na diecie
*** Jedz 5 razy dziennie, ale zapomnij o panu, który przynosi do biura pyszne kanapki
*** Pij hektolitry wody lub sporo herbat ziołowych
*** Miej zawsze pod ręką coś zdrowego do chrupania
*** Każdą przerwę w pracy wykorzystaj na ćwiczenia
*** Nie wpadaj w panikę, że nie dasz rady, bo dasz radę!
Zawartość biurowej półki lub lodówki podczas stosowania diety
Miej zawsze pod ręką (na biurku) przegryzki. To na wypadek, gdyby głód był tak nieznośny, że zaczniesz tracić wiarę w powodzenie odchudzania: mały ogórek (surowy lub kiszony), plaster chudego białego sera, otręby owsiane lub pszenne, kromkę chrupkiego pieczywa, średnią marchewkę, małą kalarepkę. Pamiętaj o owocach. Są niezbędne w twojej diecie, ale zapomnij o bananach, awokado, orzechach i owocach suszonych. Zabierz do pracy np. jabłko. Przygotuj na biurowy obiad (lunch) pyszną, świeżą sałatkę. Przynieś produkty z domu, a w pracy tylko wymieszaj składniki. Porządny (czyli ciepły) obiad zjesz po powrocie do domu. Zrób zapas wody mineralnej i herbat ziołowych. Ogranicz natomiast kawę, bo niepotrzebnie będzie drażnić twój żołądek. A poza tym, jeśli kawa to i śmietanka, cukiereczek i wielki wyrzut sumienia!
Przykładowy dzień na diecie
I śniadanie (w domu): jogurt z 2 łyżkami muesli, kawa lub herbata
II śniadanie (w pracy): duży owoc (jabłko, pomarańcza) lub cienka kromka chleba razowego, plasterek polędwicy drobiowej, 1/2 pomidora
Lunch (w pracy): sałatka z kiszonego ogórka i plastra chudej szynki, kromka pieczywa chrupkiego albo sałatka z tuńczyka w sosie własnym z 3 liśćmi sałaty, połową pomidora, 1/2 cebuli i ogórkiem kiszonym
Podwieczorek (w domu): owoc
Obiadokolacja (w domu): pulpet z mielonego mięsa indyka, przyprawiony solą, pieprzem i gałką muszkatołową, sałatka z 3 pomidorów i 1/2 cebuli, szklanka soku pomidorowego albo kotlet z piersi indyka usmażony na łyżce oliwy, pół paczki ugotowanej na półtwardo mieszanki warzywnej, szklanka soku z warzyw Artykuły wybrane dla Ciebie
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585818https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Dieta mleczna:
jak mleko wpływa na zdrowie i odchudzanie
alergia, cholesterol, dieta, miażdżyca, mleko, odchudzanie, witamina A
Mleko na śniadanie, obiad i kolację. Jako dodatek do dania lub główny składnik. Dieta mleczna dostarcza organizmowi wiele witamin i mikroelementów, a mimo to wciąż budzi zastrzeżenia. Z jednej strony mleko krowie jest zdrowe i wspomaga odchudzanie, z drugiej natomiast jego nadmiar w diecie może podnosić poziom "złego" cholesterolu i powodować miażdżycę.
Na pewno nie jest to propozycja dla osób, które szczerze mleka nie cierpią. Bo chociaż nie na samym mleku bazuje, to jednak w jadłospisie jest wiele jego pochodnych. Nie stosuje się jej nieustannie, mleczny sposób na odchudzanie zalecany jest jedynie w trybie tygodniowym – od poniedziałku do czwartku. We wszystkie pozostałe dni, czyli od piątku do niedzieli można dietę modyfikować, oczywiście w granicach rozsądku. Najważniejsze to trzymać się podstawowych zaleceń dietetycznych, czyli ograniczyć słodycze, tłuszcze i węglowodany. Poza tym stosować zasadę JP, czyli „jedz połowę tego co zwykle”.
Produkty zalecane w mlecznej diecie odchudzającej
Poza mlekiem w różnej postaci (przynajmniej jeden posiłek dziennie), w mlecznej diecie odchudzającej zaleca się także buliony warzywne oraz napoje z dodatkiem kakao, miód i inne smakołyki. Co istotne, mleczny posiłek wcale nie oznacza talerza zupy mlecznej. Wręcz przeciwnie, typowe owsianki, lane kluski czy kaloryczne kaszki i muesli są odradzane. Zamiast tego proponuje się na przykład duże ilości chudego twarogu z dodatkiem naturalnego jogurtu i miodu (miód w diecie mlecznej jest szczególnie ważny, wzmacnia bowiem serce i dodaje energii). Mleko niemal w 100% zaspakaja zapotrzebowanie organizmu na wapń. Ponadto jest źródłem witamin A, B2 oraz B12, które uelastyczniają i dotleniają skórę oraz poprawiają jej ukrwienie (zapobiega to powstawaniu rozstępów!), a także mikroelementów, takich jak cynk i magnez, zapewniających energię i siły witalne.
Wydawać się może, że trudno o bardziej dobroczynny i zdrowy sposób na walkę z nadwagą. Dlaczego więc dietetycy wciąż mają co do mleka wątpliwości?
Mleczne kalorie w 100 g
Mleko krowie 3,2% – 61 kcal
Mleko krowie 2% – 47 kcal
Mleko krowie 0,5% – 36 kcal
Mleko krowie 0% – 33 kcal
Mleko kozie – 72 kcal
Mleko owcze – 107 kcal
Mleko krowie kontra sojowe
Według niektórych badaczy mleko dostarcza organizmowi zbyt wiele zwierzęcego białka, co z kolei sprzyja podnoszeniu się „złego” cholesterolu we krwi i powstawaniu miażdżycy. Z kolei w opinii innych pochodne mleka pozwalają „zły” cholesterol obniżyć. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Frederiksberg (Dania) szczególnie dobroczynne działanie mają produkty fermentowane, które poza regulowaniem cholesterolu, przeciwdziałają również powstawaniu nadciśnienia.
Ciekawe wnioski płyną też z badań nad występowaniem alergii na krowie mleko. Od dawna wiadomo, że mimo dostępności mleka koziego, owczego czy sojowego, to witaminy i mikroelementy zawarte w mleku krowim są najlepiej przyswajane przez człowieka. Wiele osób unika jednak mleka krowiego lub ogranicza jego spożycie do minimum w obawie przed alergią. Tymczasem okazuje się, że u Polaków znaczenie częściej występują alergie na białka jaj, seler, ryby czy orzechy niż na mleko krowie. Szacuje się, że schorzenie to dotyczy 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych w sposób naturalny. Poza tym u większości dzieci alergia na mleko krowie znika już w rok po zastosowaniu odpowiedniej diety.
Dodatkowo, według amerykańskich uczonych, błędne jest myślenie, że mleko krowie można zastąpić mlekiem sojowym. To właśnie mleko sojowe znacznie częściej powoduje reakcje alergiczne, a ponadto zawiera za dużo siarki i za mało chloru, co może prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585821https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
c.d.
Dieta mleczna:
jak mleko wpływa na zdrowie i odchudzanie
alergia, cholesterol, dieta, miażdżyca, mleko, odchudzanie, witamina A
Nadmiar mleka w diecie może szkodzić
Z jednej strony mleko krowie jest zdrowsze i wspomaga odchudzanie, z drugiej natomiast jego nadmiar w diecie może pogarszać stan naczyń krwionośnych, zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych, ograniczać wchłanianie wapnia oraz obciążać nerki i wątrobę. Dlatego, aby nie dać się przestraszyć, a z drugiej strony nie wpędzić w groźne niedobory witamin i mikroelementów, warto zapoznać się z przykładowym menu zawierającym odpowiednio zbilansowaną ilość produktów mlecznych.
Magda Wojciechowska
Magda Wojciechowska, specjalista dietetyk z Poradni Dietetycznej Food & Diet
Produkty mleczne to bardzo ważny komponent zbilansowanej diety. Są źródłem pełnowartościowego białka, dostarczają nam niezbędnego do budowy kości wapnia oraz witamin. Wysokie spożycie wapnia sprzyja odchudzaniu. Rolę tę przypisuje się wapniowi zawartemu w chudych produktach. Dlatego też, jeśli chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów, ich obecność w diecie jest bardzo wskazana.
Prawidłowe spożycie przetworów mlecznych powinno dostarczać naszemu organizmowi w zależności od wieku i płci 800–1200 mg wapnia dziennie.
Minusem typowej diety mlecznej jest natomiast fakt, że jest ona bogata w białko. Procentowy udział białka w takiej diecie wynosi ok. 30%, podczas gdy zalecenia mówią o 12–14% energii pochodzącej z tego źródła.
Przykładowy jadłospis w zbilansowanej diecie mlecznej
Prawidłowo zbilansowany jadłospis zawierający produkty mleczne dla osoby odchudzającej się – kobieta, 35 lat, wzrost 1,65 m, waga 80 kg, nadwaga 15 kg, prowadzi siedzący tryb życia (dieta powinna być dobierana przez dietetyka indywidualnie dla każdej osoby!).
Śniadanie
Chleb razowy (2 kromki)
Sałata (2 liście)
Wędlina (1 plaster 30 g)
Serek wiejski 3% tłuszczu
Sałatka (pomidor + ogórek kwaszony)
Przekąska
Grejpfrut (1 szt.) + kiwi (1 szt.)
Obiad
Pierś duszona z indyka (90 g)
Olej rzepakowy (1 łyżeczka)
Ryż brązowy (2 łyżki)
Por (0,5 szt.)
Surówka z buraków (100 g) + oliwa (1 łyżeczka)
Pierś z indyka pokroić w kostkę, włożyć do pojemnika, nasmarować wyciśniętym czosnkiem i polać sosem sojowym. Wstawić do lodówki na ok. 2 godziny. Następnie wrzucić na patelnię i zarumienić. Dodać posiekany por i dolać wody. Poddusić aż indyk zmięknie.
Podwieczorek
Kefir (200 ml)
Kolacja
Chleb razowy (1 kromka)
Pasta z serka twarożkowego (100 g) + kiełki słonecznika (2 garście)
Pomidor (1 szt.) - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p585822https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Jadłospis przed balem,
czyli jak błyskawicznie zrzucić parę kilo
bal, dieta, jadłospis, kolacja, obiad, odchudzanie,
Oto jadłospis na 5 dni - odchudzająca dieta błyskawiczna. Skuteczna pod warunkiem przestrzegania zaleceń. Zastosuj tę dietę, gdy będziesz chciała szybko schudnąć przed balem, by prezentować się szałowo w eleganckiej kreacji.
Czasem potrzebujemy szybko zrzucić parę kilo - szykujemy się na niespodziewaną imprezę w firmie czy w ostatniej chwili wybieramy się na bal karnawałowy. Wtedy ratunkiem są kilkudniowe diety błyskawicznie odchudzające. Proponujemy smaczny, choć jak to w diecie odchudzającej - skromny, jadłospis na tydzień.
Jadłospis - dzień 1
Śniadanie ok. 250 kcal
Kromka chleba żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną i pastą z łososia z kiełkami z rzodkiewki, surówka z kapusty pekińskiej skropionej sokiem z cytryny i oliwą (100 g), herbatka owocowa bez cukru
II śniadanie ok. 100 kcal
Surówka z jabłka (100 g) i selera korzeniowego (100 g), skropiona sokiem z cytryny i oliwą, szklanka wody niegazowanej.
Obiad ok. 400 kcal
Sałatka z kurczakiem wędzonym, herbata zielona bez cukru.
Podwieczorek ok. 100 kcal
Kiwi, mandarynka.
Kolacja ok. 200 kcal
Pomidor nadziewany makrelą, kromka chleba chrupkiego, do picia czerwona lub zielona herbata.
Jadłospis - dzień 2
I śniadanie ok. 250 kcal
Kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem sałaty, chuda wędliną (100 g), pomidor; do picia kawa bez cukru.
II śniadanie 100 kcal
Szklanka soku z różowego grejpfruta.
Obiad 340 kcal
Sałatka ryżowa, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
Podwieczorek ok. 100 kcal
banan
Kolacja 203 kcal
Dwie kromki chleba żytniego posmarowane niskokaloryczną margaryną z dwoma liśćmi sałaty, dwoma plasterkami polędwicy wędzonej, do picia herbata bez cukru.
Jadłospis - dzień 3
I śniadanie ok. 300 kcal
Bułeczka turecka, twarożek z łyżką konfitury niskocukrowej, kawa z mlekiem
II śniadanie ok. 100 kcal
Szklanka soku warzywnego mieszanego.
Obiad 370 kcal
Sałatka z kus-kusu, szklanka owocowej herbaty bez cukru.
Podwieczorek ok. 100 kcal
Kromka chleba chrupkiego żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną z liściem cykorii i plasterkiem kiełbasy żywieckiej, szklanka wody niegazowanej.
Kolacja 209 kcal
Ryba ( biała) pieczona (150 g), ziemniak pieczony, kapusta kwaszona (150 g); do picia herbata bez cukru.
Jadłospis - dzień 4
I śniadanie ok. 300 kcal
Naleśnik posmarowany serkiem Danio 150 g, posypany rozmrożonymi jagodami; do picia kawa z mlekiem
II śniadanie ok. 100 kcal
Kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana łyżką Pasteli( jajeczna lub z tuńczyka lub z krewetek) z liściem sałaty i pomidorem (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
Obiad ok. 400 kcal
Pierś z kurczaka bez skóry pieczona (200 g), gotowany ryż pełnoziarnisty (30 g suchego), marchew z groszkiem gotowana (150 g), szklanka zielonej herbaty bez cukru.
Podwieczorek 114 kcal
Warzywa gotowane na parze, szklanka wody niegazowanej.
(Brokuły z posypką: odrobina masła na czubku noża, sól, pieprz, 1 mrożonki brokułowej, 1/4 łyżeczki oliwy z oliwek, ząbek czosnku, łyżeczka bułki tartej, łyżeczka posiekanej natki. Brokuły ugotuj, odcedź. Na patelni rozgrzej oliwę, usmaż czosnek, dodaj bułkę tartą i podrumień dodać natkę i skórki. Warzywo posyp bułką i natką).
Kolacja ok. 200 kcal
Sałatka z pora lub dymki, groszku, jajka na twardo kromka chleba chrupkiego, herbata zielona bez cukru.
(Sałatka: jajko, łyżka czubata groszku i pokrojonej dymki łyżeczka majonezu light. Jajko ugotuj na twardo i pokrój. Wymieszaj z groszkiem i dymką, majonezem. Przypraw solą i pieprzem).
Jadłospis - dzień 5
I śniadanie ok. 300 kcal
Plaster sera białego chudego (70 g), łyżka dżemu niskocukrowego, kromka chleba pełnoziarnistego, herbata owocowa bez cukru.
II śniadanie ok. 150 kcal
Jogurt owocowy + 3 suszone śliwki.
Obiad ok. 400 kcal
Naleśnik ze szpinakiem; do picia woda niegazowana
Podwieczorek ok. 150 kcal
Sałatka z owoców: banan, mandarynka, kiwi, kilka rodzynek
Kolacja 223 kcal
100 g pieczonej piersi z indyka, kromka chleba pełnoziarnistego, surówka z pomidora (100 g), cebuli (50 g), ogórka zielonego (50 g) i oliwy, szklanka herbaty zielonej bez cukru. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/2.html#p586007https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-odchudzanie/watek/585534/1.html Dieta, odchudzanie...
Dieta 1000 kalorii - odchudzanie z tabelą kalorii
dieta, dieta 1000 kalorii, jadłospis, kalorie, niskokaloryczna, odchudzanie
Dieta 1000 kalorii to bardzo popularna niskokaloryczna dieta. Możesz stosować ją nie dłużej niż przez miesiąc. Dieta ta jest polecana jako skuteczna i nieszkodliwa metoda odchudzania, ale wymaga dokładnego liczenia kalorii i odmierzania porcji.
W diecie 100 kalorii dzienny jadłospis nie może zawierać więcej niż właśnie 1000 kalorii. Chodzi o to, by organizm zaczął wykorzystywać zapasy zgromadzone w postaci tłuszczu. Dieta jest zbilansowana. Zawiera białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikroelementy, ale ilość produktów z każdej grupy trzeba ograniczyć.
W diecie 1000 kalorii zakazane są:
cukier i słodycze, tłuste wędliny, mięsa, ryby, podroby, tłuszcze zwierzęce (smalec, masło), sól, ostre przyprawy.
W diecie 1000 kalorii wskazane są:
produkty zbożowe (chleb pszenny i pełnoziarnisty, płatki kukurydziane, kasza gryczana), jajka, chude mleko i jego przetwory (jogurt naturalny bez cukru, chudy ser biały i żółty), chude mięso, wędliny i ryby.
Dla kogo dieta 1000 kalorii
Przez miesiąc mogą z niej korzystać wszyscy. Dłuższe stosowanie wymaga jednak konsultacji z lekarzem.
Krok po kroku
*** rezygnujesz ze słodyczy i ograniczasz tłuszcze, używasz olejów roślinnych, unikasz smażenia
*** jesz często (5 posiłków dziennie), ale małe ilości, pamiętasz o śniadaniu - im wcześniej je zjesz, tym lepiej; obiad zjadasz między 14.00 a 15.00, kolację - o 18.00; jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły
*** korzystasz z wagi kuchennej i wykazu kalorii - starannie odmierzasz porcje
*** codziennie wypijasz ok. 2 l płynów - niegazowanej wody mineralnej, soków, herbatek ziołowych; możesz pozwolić sobie na filiżankę herbaty i czarnej kawy
*** po kuracji zwiększasz liczbę kalorii do 1500, a po kilkunastu tygodniach znów na jakiś czas ograniczasz ją do 1000
Zalety diety 1000 kalorii
Efekty są szybko widoczne. To dieta zrównoważona, czyli dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Produkty zawarte w menu są tanie i łatwo dostępne. Przygotowanie posiłków nie wymaga czasu ani umiejętności.
Wady diety 1000 kalorii
Wymaga samozaparcia i konsekwencji. Trzeba dokładnie odmierzać porcje i liczyć kalorie. Znaczne obniżenie kaloryczności posiłków nie wszyscy są w stanie tak długo wytrzymać.
Przykładowe menu w diecie 1000 kalorii
*** śniadanie (250 kcal): bułka pełnoziarnista z margaryną, 2 plasterki polędwicy z indyka, kilka plasterków świeżego ogórka
*** II śniadanie (100 kcal): banan lub 10 dag serka homogenizowanego i 10 dag truskawek
*** obiad (350 kcal): 10 dag piersi kurczaka uduszonej na oliwie z warzywami i do tego 1/2 szklanki ryżu na sypko lub makaronu
*** podwieczorek (100 kcal): 2 jabłka lub filiżanka zupy pomidorowej z ryżem
*** kolacja (200 kcal): tuńczyk w sosie własnym (120 g), 2 łyżki kukurydzy, 2 łyżki gotowanego ryżu - Gość
- test ciązowy
- czy mogę być w ciąży?
Witam czy jest możliwość że zostałam zapłodniona, gdy partner...
- Dziurka nad cewka moczowa?
Witam mam problem. Mianowicie od kilku miesięcy mecze się z pieczeniem koło...
Forum: Wstydliwe dolegliwości - Owulacja
Witam ! Mam wielki problem! Mam 44 lata i podejrzewam że jestem w ciąży....
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie