Witam. Wczoraj i w dni płodne współżyłam bez zabezpieczenia z...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Dieta przy anemii (36)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p536871https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Anemia, czyli inaczej niedokrwistość jest chorobą wywołaną na skutek dużego ubytku krwi lub niedożywieniem. Powodem nie jest wyłącznie nieprawidłowa dieta, ale również złe wchłanianie składników odżywczych, jak i nierzadko nowotwór lub inna choroba przewlekła. Nie wolno tego zlekceważyć i prócz lekarstw warto stosować właściwą dietę. By dostarczyć organizmowi to, co jest najbardziej cenne, zaleca się zwiększenie przyjmowania białka pochodzenia zwierzęcego, żelaza i witaminy C. Te dwa pierwsze stanowią budulec kości, natomiast witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza, co jest tak bardzo ważne.
W tej nierównej walce naszymi sprzymierzeńcami z pewnością nie są tłuszcze i węglowodany. Ich nadmiar może zaostrzać chorobę, gdy właśnie brakuje nam innych niezbędnych składników odżywczych. Toteż należy starać się je wykluczyć z diety, lecz nie całkowicie. Ograniczeniu poddaje się również ilość spożywanego mleka, które samo w sobie jest niezwykle sycące, co skutkuje zahamowaniem apetytu.
anemia
W czasie tej choroby głównym przeciwdziałaniem jest podawanie produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze jest jednak dieta bogata w żelazo. Dlatego właśnie głównymi składnikami menu osoby chorej na anemię są:
Twaróg
Sery
Jajka
Mięso
Owoce
Warzywa
Każdy jeden posiłek musi zostać przygotowany z należytą dbałością o każdy element. Ważne, by spełniały swe główne zadanie - czyli wzmagały apetyt. Ich smak powinien być kwaskowy lub ostry. Doprawiać można ziołami (lecz w ograniczonej ilości). Zupy nie powinny być ciężkie, podbijane zasmażkami lub śmietaną. Należy je przyrządzać na bazie ryb, mięsa, kości lub jarzyn. Samo mięso natomiast dopuszczane jest z rusztu lub duszone. Ilość tłuszczu powinna być jak najbardziej zminimalizowana. Ponadto, co ciekawe, wskazane jest uzupełnianie diety o surowe mięsa, na przykład pod postacią befsztyków tatarskich.
Na organizm korzystnie wpłyną: surowe owoce, galaretki, kompoty oraz dodawana do głównego dania niewielka ilość czerwonego, wytrawnego wina. Natomiast ujemny wpływ mają różnorakie placki, ciasta, makaron,kasze i inne mączne kluski, a także tłuste potrawy. Również kawa może powodować zahamowanie wchłaniania żelaza. Niektóre leki, czasem typowe w pospolitych dolegliwościach mogą powodować kłopoty przy anemii.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie: gorzka herbata z odrobiną cytryny, kromka chleba posmarowana masłem, ser.
II śniadanie: jabłka na surowo lub zapieczone.
Obiad: pomidorowa zupa z dodatkiem groszku ptysiowego, befsztyk po angielsku, ziemniaki, sałata zielona, kompot i trochę czerwonego wina.
Podwieczorek: kromka chleba, chuda wędlina, sok przecierowy z marchewki.
Kolacja: jajka sadzone z dodatkiem szpinaku. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p536873https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Żelazo zaliczane jest do mikroelementów niezbędnych dla organizmu człowieka. Pełni ono wiele funkcji metabolicznych. Jednym ze skutków jego niedoboru może być anemia.
Składniki mineralne dostarczane są organizmowi z pożywieniem. Jednak forma w jakiej one występują w żywności często jest słabo przyswajalna przez organizm. Z tego powodu warto tak dobierać produkty, aby były one nie tylko źródłem danego pierwiastka, ale również źródłem jego dobrze przyswajalnych form. W przypadku żelaza najlepiej przyswajalną jego formą jest tzw. żelazo hemowe, którego źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Źródłem żelaza są również produkty roślinne, jednak forma w jakiej ono występuje (tzw. żelazo niehemowe) i obecność innych związków (głównie błonnika i fitynianów w roślinach) utrudnia jego wykorzystanie.
Żywieniowcy uważają, że właściwie skomponowana i różnorodna dieta jest wystarczającym źródłem mikro- i makroskładników niezbędnych dla zdrowego organizmu. Z tego powodu nie ma konieczności ich uzupełniania poprzez dodatkowe zażywanie skoncentrowanych źródeł w postaci preparatów witaminowych czy mieszanek mikroelementów. Potrzeba tak może zaistnieć w szczególnych przypadkach związanych ze stanami chorobowymi.
Żelazo jest pierwiastkiem, który usuwany jest z organizmu głównie z krwią menstruacyjną. Jest to przyczyna, dla której głównie kobiety narażone są na jego niedobory i powinny one uzupełniać jego straty poprzez właściwą dietę, aby nie dopuścić do zbyt małych jego ilości w organizmie.
Żelazo należy do pierwiastków o małym stopniu wchłaniania (które wynosi poniżej 25% jego spożytej ilości). Źródłem tego składnika są m.in.: szpinak, szczaw, botwina, herbata. W tych produktach żelazo występuje w postaci trudno rozpuszczalnych soli szczawianów, które w niewielkim stopniu wykorzystywane są na potrzeby fizjologiczne organizmu w porównaniu z produktami zwierzęcymi.
Poniższa tabela prezentuje produkty zawierające żelazo w 100 g produktu.
Produkty mg żelaza w 100 g produktu
podroby (wątroba, nerki)
suche nasiona roślin strączkowych
natka pietruszki > 4
pieczywo i inne produkty zbożowe
mięso, drób, jaja 1 - 4
mleko i produkty mleczne, ziemniaki, ryby, owoce, ryż, warzywa
Stopień wchłaniania żelaza niehemowego z pożywienia można podwyższyć poprzez spożycie wraz z nimi produktów będących źródłem witaminy C oraz kwasu cytrynowego, które to wykazują działanie w tym właśnie kierunku. Zaliczyć do nich można następujące produkty:
pomarańcze, gruszki, jabłka, ananasy
śliwki, banany, mango, melony
kapusta kiszona
ziemniaki, buraki, dynia, brokuły
Obniżenie stopnia wykorzystania żelaza pochodzącego z żywności może być spowodowane współwystępowaniem z żelazem: fitynianów, polifenoli, wapnia oraz fosforanów. Do produktów zawierających wymienione substancje należą:
otręby pszenne, białko sojowe
herbata, kawa
orzechy, strączkowe
czekolada mleczna
mleko i sery
Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki mineralne jest zróżnicowane i uzależnione od różnych czynników np.: wieku, płci, aktywności fizycznej itp.
Poniższa tabela przedstawia zalecany poziom spożycia żelaza w zależności od wieku i płci opracowany przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce.
Żelazo w mg/osobę
Wiek w latach Kobiety Mężczyźni
0-1 10-15
1-3 10
4-9 10
10-18 16-17 14-15
19-60 18-19*** 15
> 60 13 15
***wartość wyższa z zakresu dotyczącego kobiet o dużej aktywności fizycznej
Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta szczególnie w okresie dorastania dziewcząt oraz u kobiet w okresie rozrodczym. Jedną z przyczyn jest wydalanie go z krwią menstruacyjną. Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi. Czy jest w nim choć kilka produktów będących źródłem żelaza? - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537073https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Ja stosowałam taką dietę podczas okresu,który był czasami długi i intensywny.
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537085https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Jestem ZA! Ja nie lubię przyjmować tabletek,stosuję przeróżne diety a ta jest przydatna bo dużo kobiet ma problemy z anemią.
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537130https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Też stosowałam podobne diety jak byłam w ciąży,mimo że brałam Hemofer to i tak b yło za mało.Ale dieta jest fajna i zdrowa.
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537233https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
JEDZ DUŻO
jedz duzo miesa, watrubki i drobiu, produktow zbozowych wzbogaconych w żelazo
świezych zielonych warzyw
UNIKAJ
Picia herbaty podczas posilkow - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537261https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii Gość
Cześć!
Jestem wegetarianką i ostatnio po badaniach okazało się, że mam początek anemii. Co robić? Staram się uzupełniać braki dietą, ale z uwagi na mój tryb życia potrzebuję dodatkowo dobrego suplementu. Co polecacie?! - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p537356https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p538858https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Dieta przy anemii
Dieta przy anemii może wyleczyć niedokrwistość spowodowaną znaczną utratą krwi lub niedostatecznym odżywianiem. Dieta (anemia) polega na stosowaniu pełnowartościowego pożywienia, zawierającego wszystkie składniki odżywcze w potrzebnych dla ustroju ilościach, oraz na zwiększonym podawaniu białka zwierzęcego, żelaza i witamin, szczególnie witaminy C. Białko i żelazo są składnikami budulcowymi krwi, a witamina C ułatwia przyswajanie żelaza.
Węglowodany nie wpływają na regenerację krwi, a nawet ich nadmiar przy jednoczesnym niedoborze składników budulcowych i regulujących może być przyczyną niedokrwistości. Podobnie niedokrwistość powodować mogą tłuszcze, jeżeli są składnikiem przeważającym w pożywieniu. Węglowodany i tłuszcze podawać należy w ilościach ograniczonych. Również ograniczyć należy mleko, które posiada dużą wartość sycącą, zajmuje dużą objętość w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu osłabia apetyt.
Pełnowartościowe białko podaje się pod postacią twarogu, serów, jaj, mięsa - szczególnie organów miąższowych, jak wątroba i nerki, zawierających jednocześnie znaczne ilości żelaza i niektóre witaminy. W żywieniu przy niedokrwistości duże znaczenie ma podawanie surowych owoców i warzyw będących dobrym źródłem witamin i składników mineralnych.
Potrawy należy przygotowywać starannie, aby pobudzały apetyt. Powinny one posiadać smak wyraźny, nieco ostry lub kwaskowy. Posiłki muszą być urozmaicone, smaczne należy unikać częstej powtarzalności potraw. Wskazane jest stosowanie ograniczonych ilości przypraw i nieco więcej niż normalnie soli. Zupy należy przygotowywać na rosołach z kości, mięsa, ryb i jarzyn, kwaskowe, najlepiej czyste. Zaprawianie zasmażkami i mąką jest niewskazane. Mięso najlepiej podawać pieczone z rusztu lub duszone z niewielką ilością tłuszczu. Potrawy gotowane i smażone są niewskazane. Dieta na anemię może uzupełniać podawanie surowego mięsa w postaci befsztyków tatarskich lub po angielsku.
Dobre wyniki daje wypijanie przy głównym posiłku niewielkiej ilości (50-100 g) czerwonego, wytrawnego wina gronowego. Na desery najbardziej polecane są surowe owoce, kompoty lub galaretki żelatynowe; należy unikać ciast, szczególnie bardzo słodkich i tłustych oraz tortów. Osoby cierpiące na niedokrwistość nie powinny jadać klusek, makaronów i kasz oraz wszelkich produktów czy potraw tłustych.
Przykład jadłospisu (dieta przy anemii):
śniadanie - herbata z cytryną, pieczywo z masłem, ser,
II śniadanie - jabłka surowe lub pieczone,
obiad - zupa pomidorowa czysta z groszkiem ptysiowym, befsztyk po angielsku, ziemniaki, sałata, czerwone wino, kompot,
podwieczorek - pieczywo z chudą wędliną, sok z marchwi,
kolacja - jaja sadzone ze szpinakiem. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html#p551524https://www.forumginekologiczne.pl/forum/dieta-przy-anemii/watek/536871/1.html Dieta przy anemii
Przy anemii polecam żelazo hemowe które jest najlepiej przyswajalne. Takie właśnie jest żelazo ChelaFerr . Polecam
- Gość
- Za jaki czas zrobić test ciążowy
- Test ciążowy
Witam! Prawie tydzień spóźnia mi się okres, który wypadał mi w...
- Czy mogę zaufać?
Czy jeśli 30 dni po stosunku wykonałam test o czułości 10, oraz 20 i oba...
- Proszę pomóżcie 🙏
Dziewczyny mam problem . Strasznie jestem zaniepokojona ponieważ taka sytuacja...
Forum: Infekcje intymne
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie