Hej mam pewien problem, biorę tabletki antykoncepcyjne atywia daily od ponad pol roku, w...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Kąpiele lecznicze.. (14)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590332https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
KĄPIELE LECZNICZE w twojej wannie
Lecznicza kąpiel koi nerwy, zmniejsza bóle mięśni, kręgosłupa i stawów, likwiduje trądzik, łagodzi objawy łuszczycy. Nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z tej metody leczenia. Podpowiadamy, jak w domu przygotować leczniczą kąpiel.
Kąpiele lecznicze mobilizują naturalne siły naszego organizmu do zwalczania różnych dolegliwości. Dlatego kąpiele zaliczają się do tzw. leczenia bodźcowego. Już sam ucisk wody działa jak wspaniały masaż pobudzający układ krążenia. Woda swoim ciężarem dosłownie wyciska zalegającą krew, np. z nóg, gdzie ona gorzej krąży, z powrotem do obiegu. Poza tym podczas kąpieli nasz organizm pozbywa się przez skórę tego, co mu przeszkadza, np. chlorku sodu (soli), wapnia, fosforu, kwasu mlekowego. Przyswaja sobie natomiast wprost z wody potrzebne mu składniki.
To, czy kąpiel nas odpręży, pobudzi lub uspokoi, zależy przede wszystkim od temperatury wody, a dopiero potem od dodatków, którymi ją wzbogacimy.
Zimna woda, czyli taka o temperaturze od 25 do 30 st. C pobudza i dodaje energii, wzmaga napięcie mięśni i poprawia ukrwienie skóry. Kąpiel w niej nie powinna jednak trwać dłużej niż trzy minuty. Z kolei chłodna woda o temperaturze 36 st. C wspaniale odpręża, usuwa zmęczenie i lekko pobudza. Moczyć się w niej możemy do 15 minut.
Ciepła lub gorąca kąpiel o temperaturze powyżej 37 st. C skutecznie likwiduje napięcie mięśni, działa rozgrzewająco, łagodzi niektóre bóle i pomaga zasnąć. Dlatego dobrze jest zrobić ją sobie po wysiłku fizycznym. Powinna trwać 15-30 minut, w zależności od naszych indywidualnych odczuć.
Osoby z żylakami, nadciśnieniem, problemami z krążeniem, chore na serce powinny poradzić się lekarza, czy mogą z takiej kąpieli korzystać, bo gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne.
Kąpiele lecznicze na każdą przypadłość
W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele preparatów, dzięki którym zrobimy sobie naprawdę leczniczą i do tego przyjemną kąpiel.
Kąpiel tlenowa
Wspomaga leczenie nerwicy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płucnej. Wzmacnia rekonwalescentów. Kupioną w aptece wodę utlenioną w tabletkach (pertlenon) wrzucamy do wody o temperaturze 34-35 st. C (30-100 tabletek). Tlen uwalnia się powoli, dlatego kąpiel powinna trwać ok. 30 minut.
Kąpiel kojąca
Łagodzi egzemy, odmrożenia, oparzenia, podrażnienie skóry związane z cukrzycą. Woreczek z płótna lnianego lub bawełnianego napełniamy otrębami (ok. dwóch kilogramów) i gotujemy w kilku litrach wody przez 30-40 minut. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 33-37 st. C. Woreczek można też zawiesić pod kranem, by był przepłukiwany podczas napełniania wanny wodą. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut. Można ją powtarzać codziennie przez 20 dni.
Kąpiel drażniąca skórę
Daje ulgę przy nieżytach górnych dróg oddechowych, nerwobólach, rwie kulszowej, bólach krzyża i mięśni. Nie jest wskazana dla osób z wrażliwą skórą. 100-150 g kwasu mrówkowego (kupimy w aptece) lub 200-250 g spirytusu mrówkowego wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 35 st. C. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut.
Kąpiel ściągająca
Przynosi ulgę przy hemoroidach, owrzodzeniach podudzi, zapaleniu skóry czy nadmiernym poceniu się. 2-3 kg rozdrobnionej kory dębowej gotujemy przez 1-1,5 godziny. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 35-37 st. C. Kąpiemy się 10-30 minut.
Kąpiel solankowa
Pomaga leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, gościec, stany pourazowe i pooperacyjne narządów ruchu.
Są kąpiele „słabe” i „mocne”. Rozpoczynamy zawsze od tych słabszych i chłodniejszych (35-37 st. C), a potem możemy korzystać z gorących (38-42 st. C). Do wanny wsypujemy sól uzdrowiskową, np. kingę czy bocheńską, według przepisu na opakowaniu. Kąpiel powinna trwać 10-20 minut. Najlepiej robić ją przed snem, który jest przedłużeniem tego leczniczego zabiegu.
Kąpiel z solą z Morza Martwego
Sól pochodząca z niego zawiera mnóstwo minerałów a mało chlorku sodu, dlatego wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku, wygładza skórę i skutecznie zapobiega nadmiernemu jej wysuszaniu. Pół kilograma soli, np. mineral line wsypujemy do wanny z wodą o temperaturze ok. 37 st. C i pozostajemy w niej 20-30 minut. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590335https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
KĄPIELE LECZNICZE:
ziołowe, solankowe, borowinowe
Kuracja przy pomocy kąpieli leczniczych przeżywa swój renesans. Nic dziwnego – to wyjątkowo przyjemna metoda terapii, łatwa w przygotowaniu i do tego można ją stosować w domu. Wystarczy tylko mieć wannę, by spróbować kąpieli ziołowej, borowinowej czy solankowej.
Znana z alabastrowej skóry Kleopatra kąpała się ponoć w oślim mleku. Czy to prawda – nie wiadomo, pewne jest natomiast, że słynna egipska królowa regularnie stosowała kąpiele ziołowe. Świadczy o tym zapis na tabliczce odnalezionej w Dolinie Królów. Dzisiaj nadal chętnie korzystamy z dobrodziejstw wody wzbogaconej o zioła, sole, pachnące olejki. Aromatyczna kąpiel to balsam dla duszy. Odpręża i relaksuje, zmywa stres i pozwala zapomnieć o troskach. Ma zbawienny wpływa nie tylko na skórę, ale i na całe ciało. Dlatego kąpielami wspomaga się leczenie wielu chorób.
Kąpiele lecznicze są podstawowym rodzajem zabiegów balneologicznych (przyrodoleczniczych). Od dawna stosuje się je w uzdrowiskach, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się naturalne źródła wód mineralnych – leczniczo najcenniejsze.
Kąpiele lecznicze: kąpiele solankowe i siarczkowe
W sanatoriach najpopularniejsze są kąpiele solankowe – przydatne głównie w leczeniu chorób mięśni i stawów, oraz siarczkowe – stosowane w przypadku schorzeń skórnych. Tego typu zabiegi z powodzeniem można przygotowywać samemu.
W aptekach i drogeriach mamy całą gamę soli kąpielowych. Wiele z nich zawiera dodatkowo jeszcze inne składniki, które wzbogacają działanie samej soli. Są na przykład sole z dodatkiem alg morskich, z mlekiem kozim, borowiną, wyciągiem z bursztynów, lawendą czy olejkiem z grejpfruta (działa odchudzająco!).
Przykłady kąpieli ziołowych
*** Uspokajająco-kojąca: lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik
*** Pobudzająca i ujędrniająca skórę: macierzanka, rozmaryn, rumianek, szałwia, mięta, tatarak
*** Przy otyłości: kasztanowiec zwyczajny, perz, fiołek trójbarwny, skrzyp, pączki sosny
*** W stanach zapalnych skóry i przy alergiach: rumianek, krwawnik, fiołek trójbarwny, siemię lniane, żywokost
*** Przy trądziku i infekcjach ropnych skóry: skrzyp, orzech włoski, szałwia, mięta, pączki sosny, kora dębu, nostrzyk
*** Przy trądziku: jałowiec, pączki sosny, tymianek, nostrzyk, szałwia
*** Przy żylakach: żywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp
Nieocenione jest bogactwo soli z Morza Martwego zawierającej wapń, magnez, potas, sód, jod, brom i związki siarki. Ale równie cenne składniki zawierają sole pochodzące z naszych uzdrowisk.
Z kolei kąpiel siarczkową w domowej wannie umożliwi np. maska do ciała z Buska-Zdroju na bazie naturalnej wody mineralnej siarczkowosiarkowodorowej. Regularnie stosowana (minimum raz w tygodniu) kuracja poprawia mikrokrążenie, wygładza i odświeża skórę, zmniejsza rozstępy oraz cellulit.
Kąpiele lecznicze - jak działają solanki i siarczki
Co się dzieje, gdy zanurzamy ciało w kąpieli z dodatkiem preparatu leczniczego? Działają na nas bodźce fizyczne – ciśnienie wody i jej temperatura. Pod wpływem ciepłej (ale nie za gorącej!) wody naczynia krwionośne rozszerzają się i krew zaczyna szybciej krążyć. Rozszerzają się też pory skóry, ułatwiając wnikanie w głąb ciała dobroczynnie działających składników mineralnych.
Kąpiele solankowe (solanki) zawierają m.in. jony sodu i chloru, a ponadto związki siarki, magnezu, wapnia, potasu i inne. Działają drażniąco na skórę, pobudzają układ krążenia, przyspieszają przemianę materii. Stosuje się je m.in. po urazach, w różnych postaciach gośćca, w chorobach kobiecych, a nawet w leczeniu otyłości.
Podobnie działają kąpiele siarczkowe, których głównym składnikiem są jony siarczkowe i siarkowodór. Działając drażniąco na skórę, kąpiel taka wywołuje chwilowe przekrwienie zarówno skóry, jak i narządów wewnętrznych. Pobudza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i wpływa odczulająco na skórę.
Do naturalnych środków leczniczych stosowanych w balneologii należą też tzw. peloidy – substancje powstające w wyniku procesów biologicznych i geologicznych.
Kąpiele lecznicze: kąpiele borowinowe
Najpopularniejszym z nich jest borowina, z której także możemy korzystać w warunkach domowych (w aptekach są specjalne preparaty). Jest ona bogata w kwasy humusowe i fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- oraz makroelementy. Zawiera również wiele substancji nieorganicznych, głównie sole oraz krzemionkę. Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zabiegi borowinowe powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek. Stosuje się je w przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich oraz kości i stawów, w tym w chorobach reumatycznych. Borowina jest bardzo pomocna przy dolegliwościach kobiecych.
Kąpiele lecznicze: kąpiele ziołowe
Możesz także pójść śladem pięknej Kleopatry i... jak ona kąpać się w ziołach. W zależności od rodzaju ziół, kąpiel taka może mieć działanie ściągające lub rozszerzające pory skóry, wygładzające, przeciwzapalne, bakteriobójcze albo przeciwgrzybiczne, pobudzające lub kojące. Kąpiele ziołowe mogą też stanowić przyjemne uzupełnienie diety odchudzającej.
Na rynku są gotowe preparaty ziołowe w postaci płynów i olejków. Warto jednak poświęcić trochę czasu na samodzielne przygotowanie naparu z suszonych lub świeżych ziół. Taka kąpiel będzie miała nie tylko większe walory lecznicze, ale również wyjątkowo korzystnie wpłynie na samopoczucie.
Pamiętaj
*** Kąpiel nie może trwać dłużej niż 15–20 minut.
*** Temperatura wody powinna być zbliżona lub niewiele wyższa od temperatury ciała (wyjątek stanowi kąpiel borowinowa, która może być nieco cieplejsza).
*** Po kąpieli posmaruj ciało balsamem. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590682https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Jeśli jesteś aktywna i masz ochotę nie tylko na kąpiel możesz wypróbować aromaterapeutyczny peeling antycellulitowy.
Zmieszaj:
-20 ml oleju bazowego (możesz użyć oliwy z oliwek, olej migdałowy, olej z kiełków pszenicy, olej jojoba, olej z orzechów laskowych lub)
- 3 krople olejku cytrynowego
-3 krople oleju z jałowca
- 3 krople olejku lawendowego.
Tak sporządzoną mieszankę nakładaj na miejsca z cellulitem i okręć je folią. Owiń się w ciepły koc i poleż (30-60 minut) lub zrób kilka z zalecanych ćwiczeń na cellulit (30-40 minut).
Zmyj wszystko pod prysznicem i wetrzyj w miejsca po zabiegu krem nawilżający! - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590732https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel oczyszczająca
Sporządzamy napar z dwóch garści szałwii i jednej garści rumianku, które zalewamy 1 litrem wrzątku. Ziołowy wyciąg wlewamy do wanny z wodą. Ze względu na swe oczyszczające działanie kąpiel polecana jest szczególnie przy cerze trądzikowej.
Szałwia zawierające garbniki, które działają ściągająco na pory skórne i niweluje tym samym efekt rozszerzonych porów,który często towarzyszy cerze tłustej i trądzikowej.
Kąpiel łagodząca stany zapalne skóry
Jeśli skóra jest podrażniona i przesuszona, pomocne mogą okazać się napary z oczaru wirginijskiego, kozieradki pospolitej, prawoślazu lekarskiego i podbiału.
Oczar wirginijski ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Kozieradka pospolita dzięki właściwościom nawilżającym i osłaniającym znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i przy stanach zapalnych. Podbiał pospolity i prawoślaz lekarski działają przeciwzapalnie i osłaniająco.
Kąpiel z korą dębu
Przygotowujemy wywar z 4 garści rozdrobnionej kory dębu, który następnie dodajemy do wody w wannie. Kąpiel z korą dębu działa oczyszczająco, ściągająco i łagodząco na podrażnienia. Polecana jest do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień a także tłustej i trądzikowej.
Kąpiel nasenna
Przy kłopotach z zasypianiem pomocna może okazać się relaksująca kąpiel z dodatkiem rumianku i lipy, która pomoże odprężyć się po ciężkim dniu pełnym stresów. Garść suszonych koszyczków rumianku i dwie garści ziela lipy zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez 20 minut na bardzo małym ogniu. Wywar odcedzamy i dodajemy do kąpieli w wannie.
Kąpiel polecana jest szczególnie osobom przepracowanym, osłabionym i zestresowanym. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590733https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Chłodząca kąpiel oczyszczająca
Mięta działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień. Natomiast sok z cytryny ma właściwości dezynfekujące i wybielające.Przyjemna, chłodząca kąpiel z dodatkiem mięty i rozmarynu pozwoli zrelaksować się w upalne dni. Przygotowujemy napar z 3 garści suszonych liści mięty i dwóch garści suszonego rozmarynu, który wlewamy do wanny z wodą. Całość uzupełniamy sokiem z 4 cytryn. Kąpiel odświeża, przywraca kwaśny odczyn skóry, działa oczyszczająco i chłodząco.
Mięta działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień. Natomiast sok z cytryny ma właściwości dezynfekujące i wybielające. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590734https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel o działaniu antycellulitowym z dodatkiem skrzypu polnego
Napar sporządzony z 3 garści ziół i 1 litra wody dolewamy do wody w wannie. Kąpiel powinna trwać ok. 10 minut.
Cellulit (tzw. pomarańczowa skórka) dotyka ponad 90 % kobiet. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu. Kąpiele z dodatkiem wyciągu ze skrzypu polnego zapobiegają zaburzeniom układu krwionośnego poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Zaburzenia cyrkulacji krwi sprzyjają obrzękom i nasileniu objawów cellulitu. Wyciąg ze skrzypu polnego usprawnia krążenie i tym samym niweluje objawy pomarańczowej skórki. Przy problemach skórnych takich jak cellulit i rozszerzone naczynka nie są zalecane gorące kąpiele. Temperatura wody nie powinna przekraczać 39 stopni. Artykuły wybrane dla Ciebie
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590735https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel rumiankowa
Rumianek stosowany zewnętrznie łagodzi również dolegliwości związane z żylakami odbytu (hemoroidami). Kąpiele rumiankowe znajdują także zastosowanie w pielęgnacji skóry, szczególnie przy cerze trądzikowej i stanach zapalnych.Do wanny z wodą dodajemy napar sporządzony z dwóch garści suszonych koszyczków rumianku.
Kąpiel rumiankowa działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Przyspiesza gojenie ran i zadrapań. Znajduje zastosowanie np. w łagodzeniu dolegliwości związanych z pieluszkowym zapaleniem skóry u małych dzieci. Rumianek stosowany zewnętrznie łagodzi również dolegliwości związane z żylakami odbytu (hemoroidami). Kąpiele rumiankowe znajdują także zastosowanie w pielęgnacji skóry, szczególnie przy cerze trądzikowej i stanach zapalnych. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590737https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel w stanach zapalnych skóry
W przypadku gdy mamy cerę suchą, zaczerwienioną i piekącą, co spowodowane może być różnymi czynnikami, warto spróbować kąpieli łagodzącej z dodatkiem maceracj z prawoślazu lekarskiego, lnu, lipy drobnolistnej lub podbiału pospolitego. Zioła te przyniosą ulgę, zniwelują stan zapalny, a także pozostawią skórę gładką.
Kąpiel nawilżająca
Kąpiel nawilżająca powinna być stosowana zwłaszcza w przypadku skóry suchej. Powinno się pamiętać aby kąpiel ta nie była zbyt długa i gorąca, co dodatkowo mogłoby pogorszyć kondycję naszej skóry i spowodować jej silniejsze wysuszenie. Podobnie jak w przypadku kąpieli łagodzącej zaleca się tu wykorzystanie ziół zawierających duże ilości śluzów roślinnych, czyli: prawoślaz lekarski, podbiał pospolity, lipa drobnolistna, len. Pamiętajmy, że ze wspomnianych ziół (ze względu na ich charakter śluzowy) przygotowuje się maceracje, a nie napary.
Kąpiel uszczelniająca naczynia (zapobiegająca pajączkom)
Zioła mogą także pomóc w w problemach z pękającymi naczynkami. Nie zlikwidują one istniejących już wybroczyn, mogą jednak zapobiec powstawaniu nowych i wzmocnić naczynia. Najczęściej wykorzystywane surowce to kwiaty i nasiona kasztanowca, a także kwiaty arniki górskiej. Do kąpieli dodajemy sporządzone z nich odwary. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590739https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel ziołowa odchudzająca
Mieszanka tych ziół jest bardzo dobrym naturalnym zestawem wspomagającym kurację odchudzającą. Kąpiel jest relaksująco – odprężająca oraz stymuluje procesy spalania tłuszczu.
W skład mieszanki ziołowej wchodzą: liść melisy, kłącze tataraku, liść brzozy, ziele skrzypu, ziele bratka, liść szałwii, ziele tymianku, igliwie sosny i świerku, owoc jałowca. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html#p590740https://www.forumginekologiczne.pl/forum/kapiele-lecznicze/watek/590332/1.html Kąpiele lecznicze..
Kąpiel w zielu owsa
Kąpiel w odwarze z ziela owsa bogatego w rozpuszczalną krzemionkę wykazuje korzystne działanie w artretyzmie, chorobie reumatycznej, kamicy nerkowej i schorzeniach nerek. Również w chorobach skórnych, czyraczności oraz nadmiernej potliwości nóg. Ziele owsa jest bardzo zasobne w związki czynne – głównie witaminę E, sole mineralne i krzemionkę.
Kąpiel ziołowa WENUS
Kąpiele w ziołach WENUS to doskonały sposób na uzyskanie pięknego wyglądu skóry, nadania jej elastyczności, jędrnego i młodego wyglądu. Kąpiele łagodzą stany zapalne, podrażnienia, wypryski itp. Kąpiel dostarcza skórze potrzebne witaminy i sole mineralne, w tym bardzo dużo krzemu.
W skład kąpieli WENUS wchodzą: ziele uczepu, pączki sosny, kora dębu, kłącze pięciornika, płatki róży, ziele krwawnika, liść pokrzywy, kwiat nagietka, kwiat słonecznika. - Gość
- Pomocy krwawienieForum: Antykoncepcja
- Bankowanie krwi pępowinowej
Cześć, chciałam zapytać Was czy przechowujecie w banku krew...
Forum: Poród - Tabletka dzień po
Proszę o pomoc! Na początku stycznia (08.01) przyjęłam tabletkę...
- Prawidłowa wydzielina?
Jestem po okresie, który pojawił się 18 stycznia i trwał 8 może 9dni....
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie