Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: korzonki (11)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543478https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Ból jest nagly i dotkliwy .
Promenieje do jednego lub obu posladkow i "schodzi" po nodze.
Korzonki sa zmora 30 latkow.Jak sobie pomoc ?
Nerw kulszowy jest bardzo dlugi.
Powstaje z polaczenia kilku korzeni, ktore wychodza z kregoslupa i lacza sie w jeden duzy nerw biegnacy wzdłuz nogi, aż do stopy.
Gdy nagle zostanie ucisniety, pojawia sie paralizujacy bol. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543483https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
skad sie bierze ?
Niespodziewany atak korzonkow nerwowych(nazywany rownież rwa kulszowa), świadczy o tym, że kregoslup jest w slabej formie. np. sa w nim zmiany zwyrodnieniowe.
Rwa przytrafia sie także kobietom w zaawansowanej ciazy, bo dochodzi u nich do niewlasciwego obciażenia kregosłupa.
Może ja wywołać równiez nadwaga, często bieganie na wysokich obcasach albo zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Zdarza się rownież przy nieprawidlowym dźwiganiu ciężaru albo gwałtownym podnoszeniu sie z fotela.
Pojawieniu się dolegliwości sprzyja także gwałtowne oziebienie ciała, np. wejście do zimnej wody u upalny dzień lub leżenie na wilgotnej ziemi. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543490https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Co robić ?
Rwe poznasz po tym, że leżac na wznak, masz trudności z uniesieniem nogi wyprostowanej w kolanie.
Gdy zaatakuje, czym prędzej znajdz sobie jak najwygodniejsza pozycje, np. usiadx lub połóż się ze zgiętymi nogami.
Najczesciej ulgę przynosi posmarowanie bolacego miejsca maścia przeciwbolowa i przeciwzapalną oraz rozgrzewający masaż.
Ogrzej obolała częśc plecow np. poduszka elektryczna lub termoforem.
Możesz tez przykleić plaster rozgrzewający albo natrzyj olejkiem lub maścia kamforową.
Ale uwaga! Niektorym pomaga chłodzenie bolacego miejsca.
Sprawdź to jeśli po 2-3 dniach ból nadal bedzie dokuczliwy, zwróć sie do lekarza.
Zgłoś sie do lekarza jeżali :
Poza silnym bolem, masz zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu(czasami moze wystapic nietrzymanie moczu), natychmiast idź do lekarz.
Objawy te moga świadczyc o bardzo groźnym, trwałym uszkodzeniu nerwu.
Aby to wykluczyć, trzeba jak najszybciej wykonac rezonans magnetyczny. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543515https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Korzonki – objawy występowania
Zapalenie korzonków nerwowych to niezwykle często występujące schorzenie wśród Europejczyków. Prawdopodobnie ma to poniekąd związek z warunkami klimatycznymi naszej strefy.
Najczęściej występującym powodem rozwijania się zapalenia korzonków jest właściwie szybkie ochłodzenie organizmu i okolic krzyżowo-biodrowych, dlatego też często korzonki występują w przebiegu przeziębienia u pacjentów.
Poza tą bezpośrednią przyczyną pojawia się jeszcze problem natury medycznej, czyli czynnik warunkujący tę chorobę występujący w organizmie. Tego rodzaju destrukcyjny wpływ maja uszkodzone tkanki kostne i komórki mięśniowe pochodzące z kręgów, dysków i okolic kręgowych. Ich nadmierne i szybkie odkładanie się na powierzchniach kręgowych powoduje powstawanie złogów i obrzęków w przylegających tkankach miękkich.
Silny ból pleców w okolicy krzyżowej, który może być krótkotrwały a może też mieć przebieg bardziej gwałtowny i dłużej się utrzymywać prawdopodobnie oznacza zapalenie korzonków nerwowych. Pacjent nawet takich błahych incydentów nie powinien lekceważyć, bo korzonki nie zaleczone mogą prowadzić do chronicznych i nawracających dolegliwości, które z czasem będą się pogłębiały. Poza tym, za każdym razem, kiedy zdarzy się tego rodzaju atak bólu, nie możemy być pewni, że winę za to ponoszą zapalone korzonki, bo niejednokrotnie zdarza się, że problem korzonek maskuje bardzo poważne zmiany, takie jak przepukliny międzykręgowe, poważne dyskopatie i zwyrodnienia uciskające nerwy, które także powodują zbliżone objawy.
Korzonki – dlaczego występują tak często?
Stany zapalne korzonków nerwowych występują bardzo często w populacji ludzkiej głównie z powodu zaniedbań samych pacjentów. Takie schorzenie, jak korzonki może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się u osób dorosłych, gdzie tkanka kostna, komórki mięśniowe mają już mniejsza zdolność do regeneracji, a wszystkie procesy metaboliczne są spowolnione. Występowanie zapalenia korzonek można ograniczyć poprzez uświadomienie ludziom konieczności dbania o swój kręgosłup i zabezpieczania go przez czynnikami generującymi stany zapalne. Pacjenci, którzy ciężko pracują fizycznie powinni w sposób racjonalny rozkładać sobie swoje obowiązki, by nie forsować mięsni kręgosłupa i powodować niepotrzebnych gwałtownych pobudzeń mięśni kręgowych, dodatkowo należy w niskich temperaturach zabezpieczać miejsca narażone na ekspozycję zimna odpowiednim ubraniem. Uzupełnienie braków w jonach, szczególnie wapnia, także w jakimś stopniu może okazać się przydatne, bo organizm im starszy, tym większe notuje ubytki, a co za tym idzie, sprzyja rozkładowi tkanek kostnych i ograniczeniu sprężystości mięśni. Takie profilaktyczne działania powinny stosować szczególnie osoby, które korzonki miały już zapalone w przeszłości.
Korzonki – jak sobie z nimi radzić?
Pojawiający się po raz pierwszy silny ból w plecach i okolicach stawów biodrowo-krzyżowych, zdiagnozowany, jako zapalenie korzonków nerwowych powinien pacjentowi uświadomić, że jest to początek poważnych zmian zachodzących w organizmie. Za każdym razem powinniśmy stosować się do zaleceń lekarskich i obserwować reakcje naszego organizmu na wszelkie bodźce zewnętrzne. Kumulowanie się obumarłych tkanek, które powodują zapalenie korzonek jest procesem przewlekłym, dlatego też trzeba liczyć się z zaostrzeniami chorobowymi. W takich przypadkach musimy nauczyć się właściwego dbania, profilaktyki dotyczącej ochrony i szybszego pozbywania się z organizmu toksycznie działających martwych tkanek. Organizm posiada sam właściwości redukujące takie niechciane elementy, ale każde nasze wyziębienie, nieadekwatny wysiłek fizyczny może powodować nagły wzrost liczby tych komórek, co doprowadzi do pojawienia się gwałtownego nawrotu dolegliwości. Leczenie takiego stanu zapalnego, jeśli chodzi o korzonki jak w większości dolegliwości związanych z bólem w przebiegu zapalenia polega na zastosowaniu leczenia objawowego i przeciwzapalnego. Z bólami o mniejszym i średnim natężeniu możemy radzić sobie we własnym zakresie lekami przeciwbólowymi jak paracetamol, czy ibuprofen, natomiast w bardziej zaawansowanych stanach potrzebne będą leki zlecone przez lekarza.
Co oprócz lekarstw pomoże mi na ból korzonków?
W zmniejszaniu bóli korzonków bardzo pomocna okaże się mata ozonowa Model szczególnie warty uwagi to mata firmy dr frenkel, którą można zakupić z generatorem wytwarzającym światłoterapię (DREAM). Światłoterapia poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, immunologicznego, wzmacnia nasz organizm. Natomiast masaż w ciepłej wodzie wykonany matami ozonowymi również bardzo pomoże złagodzić bóle korzonków.
mata do hydromasażu
W nocy natomiast warto zadbać o odpowiednie warunki podczas snu. Jeśli będziesz często się pocił i odkrywał, to z pewnością zostaniesz zawiany, co tylko powiększy chorobę. Możesz temu zapobiec kupując pościel wełniana z wełny z merynosów lub camel. Pościel camel różni się tym, że jest bardziej delikatna i przyjemniejsza w dotyku. Pościel taka charakteryzuje się tym, że oddycha. Jeśli temperatura Twojego ciała wzrośnie to pościel odprowadzi nadmiar ciepła na zewnątrz. Zapobiegnie to przegrzaniu ciała, spoceniu się. A nawet jeśli zechcesz się odkryć to nic Ci się nie stanie, gdyż nie będziesz spocony. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543517https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Zespoły Korzeniowe Kończyn Dolnych - Korzonki Kończyn Dolnych
Są uszkodzeniem korzeni o specyficznym charakterze, z częstym uszkodzeniem jednego tylko korzenia, których przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego.
Większość zespołów korzeniowych poprzedzona jest przez lumbago z często powtarzającymi się okresami remisji choroby. Czasami okres trwania choroby jest krótki, czasami zaś trwa wiele lat. Charakterystyczne bywa nagłe wystąpienie objawów choroby: po pewnym ruchu, po niewyrównanym wysiłku lub niewygodnej pozycji. Przy którymś z powtarzających się ataków w końcu odzywa się, najczęściej narastający stopniowo, niekiedy zas nagle promieniujący, ból korzeniowy. Miejscowe działanie zimna tzw. przeciąg wywołuje przykurcz mięśni i utajony stan zaburzenia kręgopochodnego w efekcie doprowadza do wyraźnego obrazu klinicznego zespołu korzeniowego. Często chorzy wyolbrzymiają rolę przeziębienia i przeciągu.
Objawy ogólne Korzonków:
Niektóre objawy poszczególnych zespołów korzeniowych kończyn dolnych są wspólne. W przypadku ciężkiego zespołu chorobowego obserwuje się boczne skrzywienie kregosłupa z wyraźnymi przykurczami przykręgosłupowymi i spłaszczeniem lordozy lędźwiowej. Jest to pozycja odruchowa, która pozwala na maksymalne rozszerzenie otworu międzykręgowego w miejscu uciśniętego korzenia. Wspólnym objawem jest tez dodatni objaw Lasegue`a.
Zespoły korzeniowe mogą występować z równoczesnym zablokowaniem w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego, stawu krzyżowo-biodrowego i skręceniem miednicy, co znacznie komplikuje objawy choroby.
Zespół korzeniowy L4. – Korzonki L4
Występuje rzadziej niż pozostałe. Ból promieniuje do przedniej powierzchni uda, do kolana oraz do przedniej powierzchni goleni, kostki wewnętrznej i czasami do przyśrodkowej strony palucha. W odpowiednim segmencie skórnym występuje wówczas osłabienie czucia. Mogą wystąpić: osłabienie i zanik mięśnia czworogłowego uda oraz osłabienie odruchu rzepkowego. Dodatni odwrócony test Lasegue`a.
Zespół korzeniowy L5. - Korzonki L5
Charakteryzuje się promieniowaniem bólu po bocznej powierzchni uda i przednio-bocznej powierzchni goleni, promieniuje na grzbiet stopy i do palców 1-3. Występuje w tym rejonie osłabienie czucia. Wszystkie odruchy mogą być prawidłowe. Osłabieniu ulegają mięśnie; prostownik długi palucha i piszczelowy przedni, prostownik krótki palców – pacjent ma problem ze staniem na piętach. Uszkodzenie korzeniowe najczęściej doprowadza do ciężkich porażeń, mylonych niekiedy z porażeniem nerwu strzałkowego.
Zespół korzeniowy S1. - Korzonki S1
Objawia się bólem promieniującym po tylno-bocznej powierzchni uda i łydki do kostki bocznej i dalej na bocznym brzegu stopy i do palca 4 i 5. Osłabione są mięśnie strzałkowy i trójgłowy łydki ( pacjent ma trudności w staniu na palcach ). Osłabiony odruch ze ścięgna Achillesa, osłabieniu ulegają tez mięśnie pośladkowe.
LECZENIE KORZONKÓW
Lezcenie Korzonków uzależnione jest od stwierdzanych zaburzeń czynnościowych, ich oceny oraz stadium choroby. W fazie ostrej Korzonków jeśli można stwierdzić zaburzenia czynnościowe należy postarać się o ich odblokowanie przez mobilizację poizometryczną relaksacją mięśni lub przez manipulację. Jeżeli manipulacja jest niemożliwa lub przeciwwskazana wykonać można infiltrację korzenia. W ciężkich przypadkach z bardzo uciążliwymi bólami, zabieg ten stanowi pierwsza pomoc i szybko łagodzi najbardziej nieznośny ból.
Stosuje się też spoczynkowe ułożenie chorego w pozycji odbarczającej, dajacej ulgę, którą należy starannie wyszukać. Stosuje się uzupełniającą farmakoterapię oraz trakcję kręgosłupa.
W stanie podostrym i przewlekłym celem leczenia jest poprawa funkcji tj. przywrócenie prawidłowego ruchu poprzez ukierunkowaną, indywidualnie dobraną gimnastykę leczniczą, spacery i inne rodzaje aktywności, które nie prowokują bólu.
Gdy wszelkie środki leczenia zachowawczego zawodzą, są bezskuteczne stosuje się leczenie operacyjne. W przypadku kiedy u pacjenta występują niedowłady neurochirurdzy muszą interweniować szybko, ponieważ grozi to nieodwracalnymi porażeniami. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543519https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Jak leczyć korzonki
Wykonujesz nagły ruch, chcąc na przykład coś podnieść – i nagle przeszywa cię ból, promieniujący do kończyn i połączony z uczuciem drętwienia. Może być tak silny, że po prostu musisz się położyć – najlepiej tutaj, w tym miejscu, bez ruszania się i przechodzenia do łóżka czy kanapy.
Najwyraźniej odezwały ci się korzonki. Co teraz…?
Skąd bierze się ból korzonków?
„Korzonki” są pęczkami włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy jego poszczególnymi kręgami. Występują parami – po dwa z prawej i z lewej strony rdzenia. Takie ich umiejscowienie sprawia, że są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany stanu zdrowia zarówno samego kręgosłupa, jak i jego najbliższej okolicy.
Ucisk na korzonki nerwowe powoduje silne dolegliwości, mające charakter nerwobólu. Ze względu na rozmieszczenie włókien nerwowych, ból może pojawiać się zarówno w okolicy lędźwiowej, jak i na wysokości klatki piersiowej czy szyi.
Jak możemy zapobiegać bólom korzonków?
Profilaktyka jest w tym przypadku zazwyczaj bardzo prosta, a jednocześnie pozytywnie wpływa także na całokształt naszego zdrowia i kondycji:
Trzeba tylko zacząć się więcej ruszać, a mniej siedzieć przed komputerem czy telewizorem.
Czasami jednak może się okazać, że nasz siedzący tryb życia wywołał już zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów. Wtedy zwiększona dawka ruchu nie tylko nam nie pomoże, ale istnieje ryzyko, że zaszkodzi.
Dlatego też w każdym przypadku, kiedy korzonki już raz się „odzywały” – należy dalsze postępowanie poprzedzić badaniami wykonanymi przez specjalistę.
Kiedy już boli…
Najczęstszą przyczyną występowania bólu korzonków jest uszkodzenie krążka międzykręgowego, zwanego zwykle „dyskiem”. Jest to chrząstka wypełniona jądrem miażdżystym (galaretowatą masą), której uszkodzenie może nastąpić w wyniku zbyt gwałtownego lub dużego wysiłku. Pęknięcie dysku oznacza wysunięcie się jądra miażdżystego, co powoduje z kolei ucisk na zakończenia nerwowe. Daje to efekt w postaci bardzo silnego nerwobólu.
Ból korzonków zawsze jest sygnałem, że czas najwyższy porozmawiać ze swoim lekarzem. Dolegliwości, które powszechnie określamy jako „korzonki”, mogą kryć w sobie wiele różnych zaburzeń, dotyczących zarówno samego kręgosłupa, jak i obszarów wokół niego. Czasami związane są też z innymi chorobami, także ogólnoustrojowymi – to jednak również może ocenić tylko lekarz.
Leczenie obejmuje zazwyczaj:
przyjmowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych kilka dni maksymalnego ograniczania ruchu (leżenie w łóżku) fizykoterapię po złagodzeniu dolegliwości i jako profilaktykę nawrotów
Terapia zawsze powinna być dostosowana indywidualnie, różnić się będzie bowiem nie tylko w zależności od nasilenia i umiejscowienia objawów, ale także wieku, kondycji fizycznej czy współistniejących chorób przewlekłych.
Jak samemu złagodzić ból?
W dużej części możemy pomóc sobie również sami. Ulgę przyniesie na pewno:
Leżenie płasko na dość twardym materacu – odciążamy w ten sposób kręgosłup, co zmniejsza wyraźnie ucisk na nerwy.
Rozgrzewanie bolących obszarów – można zastosować maści rozgrzewające albo tradycyjnie, ciepłe okłady. Czasem wystarczy podłożyć pod plecy wełniany koc.
Używać środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie – są dostępne także bez recepty. Uwaga jednak: warto swój wybór skonsultować z lekarzem, jeżeli stosowana jest także inna farmakoterapia – wyeliminujemy w ten sposób ryzyko interakcji między lekami.
Nie lekceważmy nawet pojedynczego, silnego bólu korzonków! Skoro wystąpił, to znak, że dzieje się coś niedobrego.Ostatnia edycja: - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543700https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Ja osobiście mam te bóle od wielu lat biorę na te bóle leki przeciwzapalne i pije napary ziołowe nie mam siły ćwiczyć i dlatego mam z tym problemy zresztą w tym wieku takie przypadłości są normalne
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p543974https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Mnie też czasem bolą, ale taki urok.. :/ Starość nie radość
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p683945https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Ja kiedyś głupia byłam, zimami łaziłam w kusych bluzkach i kurtałkach, to i się nabawiłam tej przyjemności ;/ Ale chyba troszkę udało mi się zmądrzeć, bo już od długiego czasu, jak tylko pojawiają się chłody, zakładam pasy nerkowe ;P Np. ostatnio trafiłam na hippsy (i ładne toto i ciepłe) i jest mi cieplusio i bezboleśnie ^^
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html#p684630https://www.forumginekologiczne.pl/forum/korzonki/watek/543478/1.html korzonki
Mnie złapały dwukrotnie i teraz staram się bardziej o siebie dbać a tą zimową porą to tylko ciepłe majteczki i długie sweterki - na razie działa.Bardzo jak mnie bóle złapały pomógl mi lek mydocalm - strasznie silny ale zadziałał natychmiast.
- Gość
- Czy możliwa ciąża?
Wpółżyłam 1.01, był to 31 dzień cyklu. 8.01 dostałam...
- Pęknięta prezerwatywa, brak wytrysku
Witam, wczoraj podczas naszego zbliżenia pękła mi prezerwatywa (podczas...
Forum: Antykoncepcja - Test owulacyjny
Witam. Czy ktoś może mi odpowiedzieć czy te testy owulacyjne są...
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie