Forum: Infekcje intymne
Temat: ph pochwy a rodzaj zakażenia (2)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ph-pochwy-a-rodzaj-zakazenia/watek/985408/1.html#p985408https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ph-pochwy-a-rodzaj-zakazenia/watek/985408/1.html ph pochwy a rodzaj zakażenia Gość
pH pochwy mam w granicach normy, a lekarz przepisał mi metronidazol i powiedział, że mam zakażenie bakteryjne. Czytałam, że przy prawidłowym pH jeśli mamy jakąś infekcję to grzybicę. Podwyższone pH świadczy z kolei o zakażeniu bakteryjnym. Ja co prawda serowatych, białych upławów nie mam, ale występuje obrzęk sromu i świąd (czego podobno również w przypadku zakażenia bakteryjnego nie ma).
Jak to w końcu jest? - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ph-pochwy-a-rodzaj-zakazenia/watek/985408/1.html#p986167https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ph-pochwy-a-rodzaj-zakazenia/watek/985408/1.html ph pochwy a rodzaj zakażenia
Jednym z kryteriów rozpoznania bakteryjnej waginozy, czyli najczęstszej infekcji intymnej jest podwyższone pH wydzieliny pochwowej. Jest to stan w którym doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy, a pałeczki kwasu mlekowego zostały zastąpione przez patologiczne drobnoustroje, głównie bakterie beztlenowe. Do objawów infekcji zalicza się rybi zapach wydzieliny nasilający się po stosunku (kontakt z nasieniem o wysokim pH) oraz szarawo-białawe, budyniowate, jednorodne upławy. Świąd, pieczenie przy oddawaniu moczu czy w trakcie stosunku występują dość rzadko.
W przypadku występowania objawów o typie serowatych upławów, świądu i pieczenia prawidłowe pH przemawia za infekcją grzybiczą. Ponadto mogą występować zaczerwienie pochwy i sromu, obrzmienie warg sromowych.
Również w przypadku tlenowego zapalenia pochwy, między innymi bakteriami jelitowymi, dochodzi do podwyższenia pH wydzieliny pochwowej. Spowodowane jest to wyparciem pałeczek kwasu mlekowego, które w normalnych warunkach odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowego odczynu w pochwie poprzez metabolizowanie glikogenu do kwasu mlekowego.
Istnieją czynniki mogące zaburzać wyniki testu pH. Fałszywie wysokie może wyjść w przypadku obecności krwi w pochwie, nasienia, resztek preparatów myjących o nieprawidłowym, wysokim pH czy w okresie menopauzy. Zaniżony wynik pH daje stosowanie niektórych leków czy irygacji. Problematyczna jest też analiza wyniku w przypadku infekcji o tle mieszanym: bakteryjnym i grzybiczym.
Test pH jest badaniem pomocniczym, jego wynik powinien być analizowany łącznie z objawami klinicznymi u pacjentki.Dr Katarzyna Muzyka-Placzyńska, pracuje jako ginekolog w II Klinice Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie.
- Gość
- Pochwa
Cześć jestem 6 miesięcy po porodzie naturalnym, chciałabym się...
- Co sądzicie?
Co sądzicie ? Czy to może być ciąża czy jednak sama...
- Antykoncepcja a ciąża
Stosuje antykoncepcję w formie plastrów Evra już od trzech lat....
Forum: Antykoncepcja
- Tematy:
- infekcje pochwy