Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Pielęgnacja Ciała (424)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559439https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Odzwierciedlają jego charakter, gust i wyczucie smaku. Dla jednych jest to pasja, dla innych zwykły element ciała. Jedno jest pewne – warto o nie dbać w należyty sposób.
Paznokcie należą do przydatków skóry. Jest to płytka rogowa, która pokrywa końce palców u rąk i stóp. Główną istotą paznokcia jest twarda kreatyna. Jego skład chemiczny jest zbliżony do składu włosa. Przeciętnie paznokcie rosną 0,12 mm na dobę. Jednak jest to uzależnione od wielu czynników.
Na ich wzrost wpływa m.in. wiek, stan zdrowia, jak również pora dnia, ponieważ w czasie dnia paznokcie rosną szybciej niż w nocy. Całkowity odrost paznokci u rąk może potrwać około 150 dni. W przypadku paznokci u nóg proces ten trwa dłużej, gdyż są one grubsze.
Pielęgnacja paznokci była doceniona już w starożytnym Egipcie, gdzie faraon barwił je henną i w ten sposób wyrażał swoją indywidualność. Także i dziś wygląd paznokci, akcent na ich pielęgnację i wyróżnienie jest ważne w codziennym życiu. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559440https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Niskie temperatury i opady śniegu mogą ci skutecznie uprzykrzyć zimę w mieście.
Wychodząc na dwór, pamiętaj o posmarowaniu rąk ochronnym kremem i zabezpieczeniem ust przed mrozem.
A po powrocie do domu przygotuj sobie rozgrzewający zabieg!
Ratunek dla dłoni -Krem do rąk dla suchej i spierzchniętej skóry doskonale nawilży dłonie, zabezpieczy je przed szkodliwym wpływem detergentów, czynników zewnętrznych i ponownym wysuszaniem. Łagodzi swędzenie i koi podrażnienia.
Krem Maxima Dermo-Therapy, Soraya
Regeneracja ciała-Balsam Nivea zawiera kojący pantenol, dzięki czemu przynosi ulgę bardzo suchej skórze. Wspomaga regenerację naskórka i wzmacnia jego naturalną barierę ochronną, zapobiegając wysuszaniu się skóry.
Nawilżanie twarzy -Stworzona specjalnie na zimę maseczka Avon zawiera witaminy A, C i E, nawilża i rewitalizuje skórę.Maseczka nawilżająca na zimę, Avon - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559442https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559445https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Zdrowe paznokcie są różowe i gładkie. Ich wygląd potrafi wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka:
Jeśli są łamliwe i kruche – prawdopodobnie w organizmie brakuje magnezu i krzemu lub nieprawidłowo o nie dbamy. Główne przyczyny to często używanie acetonowych zmywaczy do paznokci oraz nadmierne moczenie i suszenie rąk.
Jeśli występują podłużne rowki – jest to objaw niedoboru witamin lub oznaka stanu zapalnego w organizmie. U starszych osób jest to symptom normalny.
Poprzeczne rowki odzwierciedlają głównie przechodzenie infekcji lub choroby skóry takiej jak łuszczyca. Występują także po ciężkich chorobach zakaźnych. Czasami powstają na skutek zbyt agresywnego wykonywania manicure.
Rozdwajające się paznokcie – jest to proces oddzielania się części zewnętrznej paznokcia od części łożyskowej. Może świadczyć o zakażeniu grzybiczym albo o nieprawidłowej pielęgnacji.
W przypadku przerostu płytki paznokciowej możemy wnioskować, iż prawdopodobnie jest to objaw cukrzycy. Płytka paznokciowa traci połysk, staje się brudnobrązowa, szara i żółta. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu paznokcia.
Jeśli posiadasz białe plamki – są to różnego rodzaju linijne, kropkowate lub nieregularne odbarwienia, które przesuwają się od nasady do brzegu paznokcia. W głównej mierze jest to efekt zaburzeń hormonalnych lub niedoboru wapnia w organizmie. Mogą pojawić się wskutek zbyt mocnego wycinania skórek.
Jeśli Twoje paznokcie zmieniają zabarwienie – bezpośrednią przyczyną może być styczność ze związkami chemicznymi lub przyjmowanie leków. Blade paznokcie to najczęściej oznaka słabego krążenia krwi. Paznokcie w odcieniu niebieskim to przeważnie efekt toksycznej substancji w organizmie. Z kolei zielonkawe zabarwienie może być spowodowane bakteriami beztlenowymi.
Zanik płytki paznokciowej – często jest to symptom wrodzony lub nabyty wskutek stanu zapalnego. Początkowo płytka paznokciowa ulega skróceniu a dopiero w skrajnych sytuacjach dochodzi do całkowitej jej utraty. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559446https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
NAJCZĘSTSZE CHOROBY PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
1. Grzybica
Na początku schorzenia widoczne są zewnętrzne zmiany na paznokciu: staje się on szarozielony, matowy, łamliwy i kruchy. Występują poprzeczne lub podłużne rowki na paznokciu. Ta najczęstsza choroba powoduje zmiany płytki paznokciowej głównie z powodu pleśni i drożdżaków. Grzybica bardzo łatwo przenosi się na pozostałe paznokcie i jest zaraźliwa. Leczenie jest procesem długotrwałym i wymaga samodyscypliny. We własnym zakresie przyjmuje się doustnie preparaty przeciwgrzybiczne oraz zewnętrznie stosuje się kremy, maści i lakiery. Jeżeli po kilku tygodniach leczenia nie widać wyraźnej poprawy lub gdy grzybica szybko się rozszerza należy udać się do lekarza.
2. Brodawki
To inaczej kurzajki, które są wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Przeważnie mają postać szarożółtych narośli. Mogą wrastać pod płytkę paznokciową lub występować wokół paznokcia. Wirus powodujący brodawki jest zaraźliwy i przenosi się przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Poza tym brodawki można nieświadomie w bardzo prosty sposób przenieść na inne części ciała np. poprzez obgryzanie paznokci. Kurzajki znikają samoistnie, warto jednak w procesie leczenia korzystać z dostępnych w aptekach bez recepty środków, które stosuje się miejscowo na brodawki.
3. Łuszczyca paznokci
Z reguły towarzyszy łuszczycy całej skóry, ale może występować tylko na paznokciu. Objawia się przez matową, suchą i kruchą płytkę. Na paznokciach widoczne są żółte przebarwienia i liczne wgłębienia. Nie jest chorobą zakaźną, ale niestety widoczną. Leczenie polega na przyjmowaniu doustnie witaminy A, zaś miejscowo stosuje się maści salicylowe i środki dziegciowe. Zaleca się również fototerapię.
4. Drożdżyca
W początkowej fazie stan zapalny pojawia się w obrębie wału paznokciowego. Wokół paznokcia pojawia się zaczerwieniony i bolesny obrzęk, zaś przy ucisku wypływa wydzielina ropna. Następnie płytka paznokciowa staje się szarobrunatna i bez połysku. Leczenie jest procesem długotrwałym – miejscowo stosuje się leki przeciwgrzybiczne. Należy unikać czynników, które sprzyjają drożdżycy (wilgoć i wysoka temperatura).
5. Zanokcica
Są to ropne zmiany zapalne wokół paznokcia, które powstają wskutek zakażenia bakteryjnego. Choroba jest bardzo bolesna i często jej przebieg jest ostry. Początkowo występuje zaczerwienienie, później może wytworzyć się pęcherz naskórkowy wraz z treścią ropną. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku oraz stosowaniu zewnętrznie okładów z rywanolu, ichtiolu oraz sody. Zdarza się, że zaniedbanie choroby może doprowadzić do chirurgicznego usunięcia płytki paznokciowej. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559447https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
CZEGO PAZNOKCIE NIE LUBIĄ?
Często kupujemy kremy do twarzy i ciała, zapominając o pielęgnacji dłoni i paznokci. A one niezauważone i osamotnione potrafią odegrać się w najmniej spodziewanym momencie. Warto więc mieć świadomość czynności, które im szkodzą:
nie obgryzaj paznokci – nie dość, że wygląda to mało estetycznie, to jeszcze znacząco osłabia płytkę paznokciową – jeśli masz taki problem, stosuj gorzkie lakiery i postaraj się kontrolować siebie,
nie obcinaj ich zbyt krótko – nie tylko sprawi to ból, ale również ułatwi przenikanie bakterii pod paznokieć,
mróz, zimny wiatr lub promieniowanie słoneczne są równie niebezpieczne – dlatego podczas mrozów kremuj ręce i zakładaj rękawiczki, zaś w lato stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
po każdorazowym myciu rąk warto wysuszyć je bardzo dokładnie, gdyż wychodząc na dwór z mokrymi rękami wystawiamy je na popękanie,
częste mycie naczyń, sprzątanie czy pranie ręczne to najpowszechniejsze zagrożenie dla naszych paznokci – koniecznie więc zakładaj rękawiczki – dzięki temu uchronisz dłonie przed środkami czystości. Artykuły wybrane dla Ciebie
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559448https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
ODPOWIEDNIA DIETA – ZDROWE PAZNOKCIE
Właściwy sposób odżywiania się jest kluczem do osiągnięcia pięknego wyglądu paznokci. Kiedy dostarczymy im stosownych substancji odżywczych one odwzajemnią się zdrową i estetyczną prezencją:
witamina A – znajduje się przede wszystkim w nabiale, jajach, tłustych rybach, wątrobie, serach i maśle,
witaminy z grupy B – zawierają je brokuły, brukselka, papryka, kukurydza, banany, szpinak orzeszki, pestki słonecznika, pszenica,
witamina H – jej źródłem jest wątróbka, niektóre grzyby (prawdziwki i kurki) oraz drożdże
magnez – banany, jabłka, kiwi, kokos, morele, marchew, pomidory, ziemniaki, mięso drobiowe, wino
żelazo – szpinak, orzechy włoskie, jaja, grzyby, fasola, suszone owoce,
wapń – jabłka, ryby, buraki, kalafior, pszenica, jaja, czosnek, wiśnie, jogurt,
jod – ryby morskie, małże, ostrygi, mleko
potas – truskawki, kiwi, ananasy, banany, buraki, kapusta, cebula, cytryna, ogórek, marchew, orzechy włoskie
krzem – owies, warzywa i owoce. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559452https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Natłuszczanie naskórka
Zimą podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym musi być odpowiednie natłuszczenie skóry, które nie tylko ją uelastycznia, ale także uszczelnia warstwę rogową naskórka, zapewniając jej odpowiednią barierę ochronną.
Z tego też powodu istotnymi surowcami dziennych preparatów zimowych, których należy szukać w spisie składników, są związki charakteryzujące się zdolnością tworzenia na stosowanej powierzchni ochronnego filmu okluzyjnego. Określane mianem emolientów pełnią funkcję swoistego „opatrunku” zabezpieczającego skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także nadmiernym odparowywaniem wody z głębszych jej warstw. Oprócz tworzenia bariery ochronnej uzupełniają one również lipidy naskórka wymyte przez mydła, czy też inne środki oczyszczające zawierające w składzie recepturalnym syntetyczne detergenty, alkohol etylowy lub inne składniki mogące naruszyć tą barierę. Skóra zabezpieczona emolientem wykazuje znacznie mniejszą tendencję do utraty wody niż skóra, która nie była poddana jego działaniu. Dzięki swoim właściwościom układy te stosowane w preparatach kosmetycznych obniżają tzw. współczynnik TEWL (transepidermal water loss), czyli poprzeznaskórkowy ubytek wody. Parametr ten stanowi ważny wskaźnik określający stopień uszkodzenia bariery naskórkowej. Ich działanie polega na rozluźnieniu, uelastycznieniu i podwyższeniu stopnia hydratacji warstwy keratynocytów. Efektem tego jest wyraźny wzrost uwodnienia warstwy rogowej, zmiękczenie oraz wygładzenie powierzchni skóry.
Do uzyskania wyraźnego efektu natłuszczania, szczególnie skóry suchej wykorzystywane są tłuste oleje, bogate w witaminy np. bardzo dobrze przyswajany przez nią olej awokado, z pestek moreli, czy orzechów laskowych. Do skóry wrażliwej można stosować olej sezamowy, słonecznikowy, albo z rokitnika, a dla każdego typu cery, w tym również delikatnej skóry dziecięcej, polecany jest olej ze słodkich migdałów.
Ze względu na dobre wchłanianie chętnie jest on także używany do masażu ciała. Od dawna praktyczne zastosowanie w kosmetyce znajduje także tzw. olej lub masło kakaowe. W jego skład wchodzą substancje aktywne: tokoferole i sterole głównie beta-sitosterol, stigmasterol oraz kampesterol. Surowiec ten chętnie jest wykorzystywany w preparatach kosmetycznych, w tym również ochronnych, ponieważ efektywnie natłuszcza, zmiękcza, regeneruje skórę.
Do szczególnie cennych surowców o silnych właściwościach okluzyjnych zalicza się tłuszcze roślinne zawierające duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w szczególności zaś kwasu γ-linolenowego (GLA). Do najcenniejszych ich przedstawicieli należą oleje z nasion wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane w preparatach kosmetycznych przywracają zakłóconą równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry, nadając jej kwaśne pH (~5,5). Zapewniają one skórze prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
Oprócz wymienionych tłuszczów w spisach surowców zimowych preparatów kosmetycznych można spotkać także oleje bardziej egzotyczne. Chętnie wykorzystywanym surowcem jest masło karite, bardziej znane jako masło shea. Cechą charakterystyczną tego tłuszczu jest duża zawartość frakcji niezmydlającej się, dochodząca do 15 proc. W jego skład wchodzą: węglowodór kariten, alkohole triterpenowe – lupeol, β-amaryna, basseol, parkeol i sterole. Substancje te posiadają właściwości kojące, a także zmiękczające skórę. Można w nim znaleźć także duże ilości witamin E i F. Tłuszcz ten ze względu na wymienione składniki trudno jest wymyć wodą czy też alkalicznymi mydłami, co powoduje, że długo pozostaje on w warstwach skóry, skutecznie ją zabezpieczając przed dzialaniem czynników zewnętrznych. Co charakterystyczne, nie pozostawia on tłustej powłoki na skórze.
Surowiec ten zaliczany jest również do naturalnych filtrów promieniochronnych, dzięki czemu chroni skórę przed działaniem promieni UV, jak również opóźnia procesy jej starzenia się. Masło shea znalazło szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, skłonnej do podrażnień. Kolejnym istotnym tłuszczem preparatów zimowych jest olej jojoba. Jest to tłuszcz o unikatowym składzie zbliżonym do wosku wielorybiego – olbrotu. Głównym składnikiem tego układu jest palmitynian cetylu o silnych właściwościach natłuszczających. Można w nim znaleźć także skwalen – węglowodór biogenny dla naszego organizmu, naturalny składnik płaszcza lipidowego skóry. Bardzo często pojawiającym się ostatnio w preparatach kosmetycznych tłuszczem jest olej makadamia. Jest to tłuszcz bogaty w witaminy A, B, E oraz składniki mineralne. Szczególnie polecany jest w okresie zimowym do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, wrażliwej. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559453https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Cement między komórkami i silikony
Oprócz olejów roślinnych ważnymi składnikami preparatów zimowych są także inne tłuszcze. Chętnie wykorzystywane są w nich ceramidy. Są to substancje tłuszczowe, będące naturalnym składnikami lipidów skóry. Stanowią one główny element spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka.
Do istotnych składników o działaniu natłuszczającym, tworzących na powierzchni naskórka warstwę ochronną, należą także silikony. Są one substantywne do skóry, stąd też za ich pomocą można osiągnąć różnorodne efekty kosmetyczne. Silikony ciekłe posiadają właściwości okluzyjne, dzięki którym tworzą na powierzchni skóry trwały film zapewniający dobre właściwości ochronne. Film ten może pełnić wielorakie funkcje. Chroni on skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, a także zabezpiecza ją przed utratą wilgoci. Zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej skóry, ograniczając jej utratę w procesach fizjologicznego parowania.
Ceramidy wraz z towarzyszącymi kwasami tłuszczowymi tworzą barierę wodno-lipidową naskórka, określaną mianem cementu międzykomórkowego, dzięki czemu wywierają znaczący wpływ na spójność i elastyczność naskórka. Dostarczane w preparatach kosmetycznych chronią skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, zmniejszają utratę wody, regulując jej zawartość w warstwie rogowej. Hamują ponadto procesy jej fizjologicznego starzenia się, działają przeciwzmarszczkowo, przywracają prawidłowe napięcie i elastyczność skóry.
Stosowane w preparatach silikony nie zatykają porów, nie wykazują działania komedogenicznego, nie przyczyniają się do powstawania trądziku. Surowce te są bardzo dobrymi protektorami skóry, niepowodującymi uczucia lepkości czy tłustości. Charakteryzują się one bardzo dobrym rozprowadzaniem, ułatwiają przenikanie substancji biologicznie aktywnych przenoszonych za ich pomocą, nie wywołują podrażnień i uczuleń.
Układami o zbliżonym działaniu do olejów silikonowych są produkty mineralne: olej parafinowy, wazelinowy i wazelina. Do środków o silnym efekcie natłuszczającym skórę, charakteryzujących się efektywnym działaniem ochronnym należy także lanolina.
Skuteczność tej ochrony można zwiększyć poprzez zastosowanie kosmetyku zawierającego odpowiednie substancje aktywne, np. witaminy A czy też E, które powodują, że preparaty zaaplikowane na skórę działają dłużej i silniej. Dodatek do produktu kosmetycznego mirystynianu lub palmitynianu izopropylu nie tylko zabezpiecza skórę dodatkową warstewką ochronną, ale także ułatwia jego rozsmarowywanie. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/26.html#p559595https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Ja sobie ostatnio kupiłem szampon z minerałami z morza martwego,i muszę przyznać że warto zachwalać te kosmetyki.Nawet siostra mi podbiera i jest bardzo zadowolona,a ona często farbuje włosy i w ogóle eksperymentuje z nimi.
- Gość
- Endometrioza początki?!
Witam serdecznie ! W sierpniu 2019 r. podczas kontrolnej wizyty u ginekologa na usg...
Forum: Kobieta i zdrowie - Ból piersi, brak miesiączki już od grudnia i wynik testu ciazowego negatywny
Okres miewam co dwa miesiące już od długiego czasu nigdy nie był on...
- Wkładka kyleena
Witam kiedy zaczyna działać wkładka kyleena? dodam że miałam ją...
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie