Witam. Zakładając, że partner miał wytrysk w bieliźnie, a na niej...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Pielęgnacja Ciała (424)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543279https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Domowe maseczki z alg
Algi morskie są bogate w mikro i makroelementy, dlatego coraz chętniej stosowane są w kosmetyce. Występują w postaci: proszku (tzw. alginatu), w postaci mikronizowanej (rozdrobnionej), jako ekstrakty tłuszczowe lub wodne. Każdy z tych produktów różni się właściwościami ze względu na nieco odmienny skład. Stosuje się zarówno czyste algi lub też, łączy z innymi składnikami wzmacniającymi ich działanie. Najlepiej, jeśli są to produkty naturalne np. olejki eteryczne, glinki, ekstrakty roślinne.
Pielęgnacja ciała
Algi są jednym z chętniej stosowanych produktów naturalnych w zabiegach kosmetycznych zarówno na twarz jak i na ciało. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, trzeba starannie dobierać rodzaj wykorzystywanych alg, gdyż różnią się one zawartością składników i dzięki temu mają określone działanie. W pielęgnacji ciała wykorzystuje się algi, które zawierają składniki poprawiające krążenie krwi i limfy, działają detoksyzująco (wychwytywanie wolnych rodników) oraz uelastyczniają tkankę skórną.
Pielęgnacja twarzy
W pielęgnacji skóry twarzy, wykorzystuje się algi, które wpływają na wzrost nawilżenia, poprawiają metabolizm i regulują różnicowanie komórek naskórka. Jednocześnie, hamują melanogenezę, która jest odpowiedzialna za normalizowanie funkcji gruczołów łojowych a także ochronę przed wolnymi rodnikami. Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości alg sprawiają, że sprawdzają się one, w pielęgnacji cer problematycznych, trądzikowych, z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem różowatym.
Domowe maseczki z alg
Z dostępnych na rynku sproszkowanych alg, można zrobić maseczki na twarz, dostosowane do problemu skórnego.
Cera sucha
Można dodać olej z wiesiołka czy ogórecznika lub olej lniany. Można stosować wszystkie składniki, które sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej: nawilżające hydrolaty (które dodajemy do rozrabiania alg zamiast wody), miód, zmiksowanych warzywa, owoce, zioła i olejki eteryczne (które oprócz pozytywnego oddziaływania na skórę zneutralizują specyficzny zapach alg).
Cera łojotokowa
Dobrze zrobi dodatek glinki, drożdży, owoce i rośliny o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym jak np. cytryna, oczar, bratek.
Cera naczynkowa
Polubi dodatek czerwonej glinki, lukrecję, kasztanowca. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543280https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Kosmetyki na bazie soli morskiej
Woda morska jest bogata w prawie wszystkie pierwiastki chemiczne występujące na Ziemi. I właśnie dlatego ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Skoro kąpiel w morskich falach jest dla nas nieosiągalna, sięgnijmy po sól morską, która także może pomóc nam w pielęgnacji i w poprawie samopoczucia.
Nie zawsze mamy możliwość zażywania morskich kąpieli, ale zawsze możemy skorzystać z dobrodziejstw morskich kosmetyków. Uważajmy jednak: wiele z dostępnych na rynku soli morskich to zwykła jałowa sól kuchenna bez dodatku składników mineralnych, ich działanie ogranicza się do zmiany pH wody i jej zmiękczenia.
Pamiętajmy jednak, że minerały zawierają tylko niektóre z nich. Najbardziej znane to Sól Bocheńska, Kłodawska i z Morza Martwego. Te dwie ostatnie to sole magnezowo – potasowe. Sól Bocheńska jest jodowo-bromowa, zawiera 300 mg jodu na kilogram. W przypadku takich kosmetyków należy pamiętać o przechowywaniu soli w szczelnym pojemniku, aby zapobiec ulatnianiu się jodu. Podczas kąpieli z wody przez skórę przenikają do naszego ciała niezbędne minerały i mikroelementy. Podnosząc stężenie roztworu kąpielowego np. do 3 proc. wywołujemy proces intensywnej wymiany jonowej, w wyniku której organizm pozbywa się produktów przemiany materii oraz toksyn, a wchłania minerały. Z takiej kąpieli możemy korzystać 2-3 razy w tygodniu przez 10-25 minut. Drugim bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność takich kąpieli jest temperatura roztworu. Jeśli zanurzamy całe ciało, nie powinna być zbyt wysoka, natomiast gdy zanurzamy tylko jego część, możemy podnieść nieco temperaturę.
Najlepsza do takich zdrowotnych kąpieli jest wanna, ale jej brak nie przekreśla możliwości ich stosowania. Oczywiście im większą powierzchnię ciała zanurzymy w roztworze, tym lepsze efekty osiągniemy. Pielęgnacja ciała zbiegami solankowymi jest bardzo skuteczną metodą troski o zdrowie naszego organizmu. Podczas zabiegu organizm absorbuje całą powierzchnią ciała cenne dla zdrowia i urody pierwiastki i mikroelementy zawarte w solance. Każdego roku przybywa konsumentów, dla których dobre zdrowie i pielęgnacja ciała staje się częścią filozofii życiowej.
Kąpiele w solance znacznie poprawiają jędrność, sprężystość i elastyczność skóry, oraz jej ogólny stan zdrowotny. Systematyczne kąpiele z użyciem soli morskiej dezynfekują i znacznie przyspieszają zabliźnianie mikro ran na ciele. Dolegliwości takie jak rozstępy skóry, cellulit, łuszczyca skóry i łuszczyca głowy ulegają procesowi leczenia dzięki licznym mikroelementom zawartym w soli morskiej. Kuracja solankowa ma szczególne znaczenie w naszych warunkach klimatycznych, w których przeważającą część roku używamy cieplej odzieży, ograniczającej swobodny dostęp powietrza i promieni słonecznych do ciała. Już od pradawnych czasów wszelkiego rodzaju sole stosowane były do pielęgnacji ciała. Kąpiele w solankach przynoszą niesamowite efekty, gdyż sól posiada wiele mikroelementów potrzebnych naszej skórze. Przeróżne kompozycje zapachowe soli zmieniają łazienki w prywatne kurorty uzdrowiskowe. Kąpiele solne nie tylko dostarczają skórze substancji odżywczych – rozpuszczona w wodzie sól wyciąga z niej wiele substancji toksycznych. Solanki odprężają, relaksują zmęczone ciało, wygładzają naskórek i przyspieszają gojenie się ran. Szeroko stosowane są również w rehabilitacji.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwą higienę i pielęgnację stóp. Dolegliwości stóp w początkowej fazie rozwijają się bezobjawowo, a dopiero w zaawansowanej fazie dostarczają kłopotów i problemem związanym z leczeniem. Grzybica stóp i grzybica paznokci stóp jest dolegliwością, która ciężko poddaje się leczeniu. Dlatego profilaktyczne systematyczne moczenie stóp w soli morskiej z dodatkiem olejków eterycznych, powinno mieć taki status w codziennej higienie człowieka jak mycie zębów, o czym tak często zapominamy. Masaż stóp peelingiem to chwila przyjemnego relaksu po męczącym dniu, działa kojąco i odświeżająco. Jest także niezbędny, aby skóra stóp była idealnie gładka – ściera pierwszy naskórek i zgrubienia powstałe np. na piętach. To niezbędny etap profesjonalnego pedicure, który można wykonać samodzielnie w domu.
Skóra dłoni jest delikatna. Najbardziej widać na nich ślady obciążeń, na które są narażone jak chlorowana woda, detergenty i czynniki atmosferyczne, stąd wymagają wzmożonej pielęgnacji. Peeling solny znakomicie nadaje się do cienkiej skóry dłoni, dzięki delikatnej konsystencji i bogatym właściwościom zmiękczająco – nawilżającym. Optymalnie złuszcza martwe komórki naskórka, a stosowany przy domowym manicure pomaga także usunąć skórki.
Natomiast peeling całego ciała za pomocą soli morskiej, usuwa złogi toksyczne, likwiduje cellulit, poprawia elastyczność i jędrność skóry. Efekty widoczne po zabiegu to widoczne nawilżenie i uelastycznienie skóry, likwidacja szorstokości skóry, atrakcyjnie pachnące, gładkie ciało, uczucie odprężenia i ukojenia skóry oraz delikatny naturalny efekt rozświetlenia skóry. Peeling to też nieodłączny element kuracji antycellulitowej czy ujędrniającej. Kryształki soli zawarte w peelingu delikatnie masują i pobudzają skórę. Masaż peelingiem oczyszcza, poprawia ukrwienie i elastyczność skóry oraz ułatwia wchłanianie substancji aktywnych kosmetyków jak balsam nawilżający czy żel anty-cellulitowy. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543283https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Sole do kąpieli Kanu
Sól mineralna Kanu – Róża.
Używaj tej soli zawsze po ciężkim dniu, zapach ten zrelaksuje Cię i zapewni dobry sen. Różany olejek znany jest również jako afrodyzjak. To właśnie w Indiach odkryto jego działanie i często odnoszono się do niego w Kamasutrze. Możesz być pewna, iż woń róży wprowadzi do Twojej duszy ład i harmonię. Jest on dobrze tolerowany przez skórę, nawet tę najbardziej wrażliwą.
Sposób użycia: W celu dokładniejszego rozpuszczenia soli wsypać 2-3 nakrętki soli bezpośrednio pod strumień gorącej wody jeszcze w trakcie napełniania wanny. Sól ma naturalne właściwości odtruwające nasze ciało. Używana podczas kąpieli rozpuszcza się w wodzie i działa jako magnez dla toksyn zawartych w skórze, które wydostają się na zewnątrz poprzez pory. Waga: 550 g
Składniki: Organic Sodium Chloride, Rose Petals, Parfum, Citronellol, Geraniol.
Sól mineralna Kanu – Jodła syberyjska.
Olejek białokorej jodły syberyjskiej ceniony jest już od wieków ze względu na swe niezwykłe, aseptyczne właściwości, dlatego z powodzeniem stosowany jest w produktach do kąpieli oraz pielęgnacji ciała. Kąpiel z użyciem soli z olejkiem jodłowym relaksuje nadwyrężone mięśnie, przynosi takżę ulgę podczas zmagania się z katarem i przeziębieniem. Waga: 550 g
Składniki: Organic Salt: Sodium Chloride, Abies Alba, Rosemary, Limonene.
Sól mineralna Kanu – Lawenda-Sandał.
Lawenda i sandał to zapachy o działaniu wyjątkowo relaksującym i odprężającym. Kąpiel z dodatkiem tej soli będzie zatem niezastąpiona, gdy będziesz potrzebować odrobiny spokoju i wyciszenia. Jej ciepły aromat wpłynie na Ciebie równoważąco i inspirująco, podczas gdy dobroczynne właściwości soli zadbają o zdrowy wygląd twej skóry. Waga: 550 g
Składniki: Organic Salt: Sodium Chloride, Lavandula Angustifolia, Amyris Balsamifera, Lavender Flos, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Linalool, Limonene.
Sól mineralna Kanu - Pomarańcz-Cynamon.
Pomarańcz i cynamon tworzą razem wyjątkowo rozgrzewającą nutę zapachową. Możesz być pewna, że ciepły aromat pomarańczy i cynamonu rozgrzeje Twoje ciało i duszę w zimne i deszczowe dni oraz zniweluje wszelkie objawy zmęczenia. Doskonałymi zapachami do połączenia z tą solą będą: ylang-ylang, pomarańcza, goździk i wanilia. Pamiętaj jednak o tym, iż cynamon zaliczany jest do substancji drażniących, a nadmierne używanie go może spowodować podrażnienia skóry, dlatego też nie polecamy stosowania więcej niż dwu nakrętek soli na wannę wody.
Sposób użycia: W celu dokładniejszego rozpuszczenia soli wsypać 2-3 nakrętki soli bezpośrednio pod strumień gorącej wody jeszcze w trakcie napełniania wanny. Sól ma naturalne właściwości odtruwające nasze ciało. Używana podczas kąpieli rozpuszcza się w wodzie i działa jako magnez dla toksyn zawartych w skórze, które wydostają się na zewnątrz poprzez pory. Waga: 550 g
Składniki: Organic Sodium Chloride, Citrus Dulcis, Cinnamomum Ceylanicum, Calendula Petals, Limonene, Cinnamal.
Sól mineralna Kanu – Zielona Herbata.
Kąpiel z dodatkiem tej soli będzie niezastąpiona dla osób aktywnych. Po użyciu tej soli otoczy Cię przyjemnie świeży i odświeżający zapach zielonej herbaty, który doda Tobie i Twojej skórze energii. Na pewno przyniesie Ci upragnioną ulgę i odprężenie.
Sposób użycia: W celu dokładniejszego rozpuszczenia soli wsypać 2-3 nakrętki soli bezpośrednio pod strumień gorącej wody jeszcze w trakcie napełniania wanny. Sól ma naturalne właściwości odtruwające nasze ciało. Używana podczas kąpieli rozpuszcza się w wodzie i działa jako magnez dla toksyn zawartych w skórze, które wydostają się na zewnątrz poprzez pory. Waga: 550 g
Składniki: Organic Sodium Chloride, Camelia Synensis, Parfum, Limonene, Linalool.
Peelingi solne Kanu
Peeling – Grejpfrut z Żurawiną (Grejpfrut).
Peeling solny o zapachu grejpfruta delikatnie usuwa martwy naskórek oraz zanieczyszczenia, pobudza przy tym krążenie krwi znacznie przyspieszając odnowę i regenerację skóry. Zawarta w nim suszona żurawina spowalnia proces starzenia się skóry, wzmacnia jej odporność immunologiczną, reguluje pH, działa także liftingująco. Kosmetyk ten przywraca skórze jej naturalny, zdrowy koloryt dbając przy tym o jej odpowiedni poziom nawilżenia. Pojemność: 350 g
Składniki: Sodium Chloride, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Vacinium Macrocarpon Seed Powder, Perfum, Citral, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Limonene Linalool.
Peeling – Mango z Nagietkiem (Mango).
Intensywnie nawilżający peeling solny o zapachy mango jest niezastąpiony dla osób o suchej, miejscami zrogowaciałej skórze. Kryształki soli delikatnie usuwają martwe komórki naskórka, działają przy tym jak magnes dla toksyn, które wydostają się z naszego organizmu przez otwarte pory. Peeling zawiera także płatki kwiatów nagietka, mające działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Ciało od razu po wyjściu z kąpieli jest gładkie, jędrne i intensywnie nawilżone. Pojemność: 350 g
Składniki: Sodium Chloride, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Calendula Petals, Perfum, Citral, Geraniol, Linalool, Limonene.
Peeling – Mięta-Eukaliptus (Mięta-Eukaliptus).
Peeling miętowo-eukaliptusowo-herbaciany do stóp działa wyjątkowo, ponieważ odświeża, odpręża i relaksuje zmęczone stopy. Zawarte w nim kryształki soli i ziarenka maku usuwają martwe komórki naskórka i pobudzają mikrokrążenie, zwiększając zdolność skóry do przyswajania składników odżywczych. Pozostawia stopy gładkie i idealnie nawilżone. Polecany również do łokci i kolan. Peeling Kanu o działaniu antyseptycznym pomaga w profilaktyce grzybicy, a zawarty w nim olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusa i mięty działają chłodząco na przegrzane i przemęczone stopy. Pojemność: 350 g
Składniki: Sodium Chloride, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Eucaliptus Globules, Mentha Arvensis, Malaleuca Alterniflora, Papaver Somniferum Seed, Linalool, Limonene.
Peeling – Limonka z Algami (Limonka).
Dzięki regularnemu stosowaniu peelingu solnego o zapachu limonki, utrzymasz odpowiedni poziom natłuszczenia skóry, zapobiegając jej ponownemu wysuszeniu. Bogaty w niezbędne do zdrowego funkcjonowania skóry aminokwasy oraz mikroelementy, dzięki dodatkowi suszonych alg morskich (chondrus crispus). Jego świeży i cytrusowy aromat doda ci sił każdego dnia. Pojemność: 350 g
Składniki: Sodium Chloride, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Chordus Crispus, Perfum, Citral, Limonene Linalool. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543285https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Kosmetyki na bazie soli morskiej
Peelingi Salco au Naturel
Bogate w wartościowe minerały i pierwiastki śladowe zawarte w soli wspierają aktywność enzymów skóry i stabilizują gospodarkę wodną. Stymulują skórną przemianę materii i detoksyzację organizmu. Skóra po dogłębnym oczyszczeniu peelingiem lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kremach i żelach anty-cellulitowych.
Peeling solny do ciała Lemon Tree (Cytrusowy peeling solny)
zawiera w sobie leczniczą Bocheńską Sól Jodowo-Bromową – głęboko mineralizuje i odżywia skórę. Starannie dobrana kompozycja zapachowa otula ożywczym, dzikim zapachem owoców cytrusowych, który wprowadza w pozytywny nastrój, uwalnia od stresu, zapewniając energię i witalność na cały dzień. Peeling delikatnie złuszcza naskórek, poprawia krążenie krwi, odpręża, odmładza skórę. Na skórze pozostawia delikatną warstwę aromatycznego olejku, co doskonale wpływa na jej zdrowie, świetne samopoczucie oraz pozostawia ją delikatnie pachnącą. Opakowanie 250 ml. Peeling Lemon Tree został nagrodzony Doskonałością Roku 2010 magazynu Twój Styl w kategorii Kosmetyki naturalne i organiczne.
Peeling solny do ciała Flower Garden (Luksusowy kwiatowy peeling solny)
zawiera w sobie Bocheńską Sól Jodowo-Bromową. Poza wszelkimi walorami stosowania soli – naturalnego surowca leczniczego, zawarty w peelingu barwny i precyzyjnie wyselekcjonowany bukiet zapachów kwiatu pomarańczy oraz irysu pobudza zmysły, a ciepły powiew cedru dodaje tej kompozycji szyku i elegancji. Bogaty w składniki nawilżające balsam zapewnia długotrwałą ochronę i nawilżenie zarówno w dzień, jak i podczas snu. Jego przyjemny, oryginalny zapach oraz kremowa konsystencja stanowią gwarancję świetnego samopoczucia. Preparat intensywnie odżywia, wygładza i nawilża skórę. Zapewnia uczucie komfortu już przy jednorazowym użyciu. Opakowanie 250 ml.
Peeling solny pielęgnuje ciało i sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i miła w dotyku. Zawarte w peelingu kryształki soli usuwają martwe komórki naskórka i oczyszczają skórę, a warstwa olejowa nawilża i delikatnie natłuszcza ciało.
Kosmetyki pielęgnacyjne Spa Senses zostały oparte na dobroczynnych składnikach. Peeling solny do ciała zawiera kryształki soli, które oczyszczają skórę i usuwają martwe komórki naskórka, a warstwa olejowa nawilża i delikatnie natłuszcza ciało. Żel pod prysznic delikatnie myje i pielęgnuje, a skóra staje się nawilżona i dobrze odżywiona. Zawarta w nim prowitamina B5 działa łagodząco. Natomiast sól do kąpieli z naturalną solą morską z rejonu Brazylii zawiera mikro- i makroelementy, takie jak wapń, magnez, brom, jod, potas i żelazo, które wzmacniają i uelastyczniają skórę.
Produkty z serii Spa Senses występują w pięciu nutach zapachowych: odświeżającej werbeny cytrynowej, relaksującego kwiatu wiśni, dodającej optymizmu brzoskwini, regenerującej siły wanilii oraz łagodzącej stresy paczuli. Ten ostatni zapach jest polecany szczególnie dla mężczyzn. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543293https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Glinka zielona
Glinkę zieloną, a także białą, czerwoną i żółtą stosowano już od tysiącleci, jako lek na rozmaite dolegliwości. Tak naprawdę jednak jej lecznicze działanie nie jest ciągle do końca wyjaśnione. Najważniesze, że działa skutecznie, w naturalny sposób, bo jest naturalnym surowcem i nie wywołuje skutków ubocznych.
Wygląd:
Glinka zielona, dobrze zmielona w stanie suchym jest dosyć lotnym proszkiem o jasnym, szarozielonym kolorze. Mokra glinka ma ładny zielony lub turkusowy kolor. Swój zielony kolor zawdzięcza związkom żelaza i miedzi.
Pochodzenie i skład:
Pochodzi ze skal krzemionkowo-aluminiowych. Posiada około 20 róznych soli mineralnych istotnych dla organizmu, takich jak sole: krzemu, magnezu, wapnia, potasu, fosforu, sodu i inne a także wiele mikroelementów i pierwiastków śladowych, m. in. selen, molibden, cynk. Jest wydobywana spod ziemi (ok. 70m) i suszona na słońcu. Ponieważ pokłady glinki znajdują się bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi, nie ulegają one wpływom cywilizacji i zatrucia środowiska naturalnego. Suszenie na słońcu zwraca glince jej magnetyczne właściwości, które może tracić przy wydobywaniu jej metalowymi narzędziami i urządzeniami.
Właściwości:
absorpcyjne
Glinka ma postać miałkiego proszku dzięki czemu jej powierzchnia jest bardzo duża. Dodatkowo jej cząsteczki są naładowane ujemnie. Te cechy powodują, że glinka przyciąga cząsteczki dodatnie, a właśnie toksyny mają przeważnie ładunek dodatni. Glinka wiaże również produkty uboczne przemiany materii. Dzięki właściwościom absorbcyjnym glinki toksyny i niepotrzebne organizmowi produkty ubocznne zostają unieszkodliwione i wydalone. Własciwość ta przynosi pozytywne skutki zarówno przy stosowaniu glinki wewnętrznie jak i zewnętrznie. Ostatnio odkryto, ze glinka absorbuje również nadmiar promieniowania radioaktywnego wchłonietego przez organizm.
antyseptyczne
Glinka nie działa wybiórczo na konkretne bakterie, wirusy czy inne mikroorganizmy. Jej działanie charakteryzuje się tym, że zapobiega ich rozwojowi wzmacniając system immunologiczny organizmu.
regulujace pH
Glinka reguluje stosunek kwasowo-zasadowy w organizmie poprzez neutralizowanie szkodliwych substancji i eliminowanie nadmiernej ilości kwasów, tworzonych przy pracy mięśni i w procesie przemiany substancji azotowych.
Działanie i zastosowanie:
Glinka zielona na zewnątrz i do wewnątrz
Działanie wewnętrzne:
Stosowana wewnętrznie oddziaływuje pozytywnie na układ trawienny. Jest pomocna przy rozwolnieniu, zaparciach, wzdęciach i hemoroidach. Działa oczyszczajaco - wiąże bakterie i wirusy, jak również szkodliwe produkty uboczne przemiany materii (gazy, toksyny). Dzięki swojej strukturze działa jak łagodny peeling na układ trawienny. Oczyszcza go z toksycznych osadów, które osadzają się na jego ściankach wewnętrznych, przez co działa odtruwająco na cały organizm.
Działa przeciwbólowo przy zapaleniach, wrzodach, bólach zęba.
Korzystnie wpływa na osoby o wysokim ciśnieniu tętniczym.
Przyspiesza krzepnięcie krwi
Uzupełnia dietę w minerały, wzmacnia odporność organizmu.
Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadowa w organizmie.
Dzięki dużej zawartości krzemu działa pozytywnie na skórę, włosy, paznokcie.
Działa leczniczo w schorzeniach stawów, jajowodów, macicy i pęcherza moczowego.
Reguluje czynności gruczołów łojowych i regeneruje tkanki, polepsza ich odżywianie i ukrwienie, stąd wpływa na dobry wygląd skóry.
Zastosowanie wewnętrzne:
Wewnętrznie glinkę stosuje się w następujący sposób:
1 tydzień: łyżeczkę glinki zalewa się wieczorem szklanką wody, następnego dnia rano, przynajmniej 30 minut przed jedzeniem, wypija się tylko wodę bez osadu.
2-3 tydzień: łyżeczkę glinki zalewa się wieczorem szklanką wody, następnego dnia rano, przynajmniej 30 minut przed jedzeniem, miesza się łyżeczką plastykową i wypija się wodę z osadem
4 tydzień: przerwa
A później można zacząć kurację od pierwszego tygodonia. Stosownie glinki nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Glinkę można w taki sam sposób zażywać również wieczorem, przed pójściem spać, albo posypać nią sałatkę lub kanapki.
Działanie zewnętrzne:
Glinka zielona stosowana zewnętrznie działa na skórę dezynfekująco, absorbcyjnie, łagodząco i gojąco. Ma również właściwości czyszczące, oczyszczające, regenerujące, odżywcze i wzmacniające.
Dzięki swoim właściwościom działa leczniczo na skórę trądzikową, wypryski i wrzody. Dezynfekuje skórę, absorbuje sebum, bakterie i toksyny, zamyka pory, przyspiesza gojenie się ran. Skóra nabiera świeżego i zdrowego wyglądu.
Pozytywnie oddziaływuje również na skórę dojrzałą, zniszczoną lub skłonną do zmarszczek. Odżywia ją, wzmacnia i regeneruje, co zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.
Stosowana na uda i pośladki pomaga w walce z cellulitis.
Ogólnie wygładza i ujędrnia skórę.
Glinka zielona ma również działanie przeciwbólowe, można stosować ją w tym celu na zwichnięcia, złamania czy obrzęki. Okłady na czoło i kark łagodzą migrenę i bóle głowy, na ucho - bóle ucha, a wokół szyi bóle gardła.
Glinkę zieloną stosuje się również do okładów wyszczuplających i do zabiegów formowania sylwetki.
Można używać glinki do mycia twarzy, całego ciała, a także włosów. Glinka nie pieni się i myje bardzo łagodnie. Jest wskazana dla cery wrażliwej.
W medycynie ludowej stosowano glinkę na ukąszenia, oparzenia i stłuczenia.
Zastosowanie zewnętrzne:
Maseczki:
Maseczki pobudzają krążenie, nawilżają i ujędrniają skórę, uspokajają nerwy.
Najprostszą maseczką jest zmieszanie łyżeczki glinki z małą ilością wody, do uzyskania papki. Papka nie musi być gęsta. Taką papką smaruje się twarz i zostawia na 20-30 minut. Na maseczkę można położyć wilgotną chusteczkę, żeby nie wyschła zbyt szybko.
Zamiast wody można do sporządzenia maseczki użyć herbaty ziołowej na przykład z krwawnika, skrzypu, dziurawca lub rumianku. Można przyrządzić ją z dodatkiem miodu, soku z cytryny lub octu jabłkowego. Taka maseczka jest szczególnie korzystna dla cery tłustej i trądzikowej.
Dla cery dojrzałej i suchej korzystne jest zmieszanie glinki zielonej z sokiem ogórkowym, marchewkowym, twarożkiem, oliwa z oliwek, olejem z zarodków pszennych.
Kąpiele:
Kąpiele mineralne stosuje się w ten sposób, że wsypuje się pół szklanki glinki do wanny z wodą do kąpieli. Po takiej kąpieli zaleca się nie wycierać się ręcznikiem, tylko owinąć się w ręcznik, jak skóra jest jeszcze wilgotna i wypocić się w łóżku.
Mycie włosów:
Do mycia włosów trzeba zmieszać glinkę z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Taka pastę nanieść na włosy i głowę i dobrze wymasować. Poczekać kilka minut i spłukać.
Ciepłe okłady:
Pastą jak na maseczkę smaruje się chore miejsce (stawy, mięśnie, gardło, czoło, ucho itd.), następnie owija się je mokrym, ciepłym ręcznikiem. Położenie na okładzie termoforu wzmaga działanie okładu.
Płukanki:
Przy bólach gardła, zapaleniu migdałów czy anginie można robić płukanie gardła wodą lub herbatą z rozpuszczoną glinką. Łyżeczkę glinki rozpuszcza się w szklance ciepłej wody lub herbaty szałwiowej. .
Przy przyrządzaniu maseczek i napojów mineralnych z glinką zieloną bardzo ważne jest, by nie używać żadnych metalowych przedmiotów (łyżek, kubków itp.). - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543294https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Cynamonowiec w kosmetyce
W kosmetyce zmielone nasiona cynamonowca cejlońskiego używane są jako komponenty mieszanek, a olejek z nich pozyskiwany znalazł zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.
Cynamon jest tak silnym antyoksydantem, że w porównaniu z sześcioma innymi przyprawami o właściwościach przeciwutleniających (anyż, imbir, lukrecja, mięta, gałka muszkatołowa i wanilia) i dwoma chemicznymi środkami konserwującymi cynamon zapobiegał utlenianiu skuteczniej niż wszystkie pozostałe przyprawy (za wyjątkiem mięty) i antyoksydanty chemiczne.
Stwierdzono, że cynamon również skuteczniej niż witamina E zmiata wolne rodniki nadtlenkowe i wodorotlenkowe.
Zawarte w cynamonie aldehydy i kwas cynamonowy mają silne działanie przeciwbakteryjne, co jest niezmiernie ważne przy pielęgnacji cery tłustej. Olejek i kora to prawdziwi siłacze w walce ze zmianami trądzikowymi. Likwidują ropne wypryski, rozjaśniają cerę, zapobiegają plamom trądzikowym, łagodzą przebarwienia. Przyśpieszają eliminację toksyny ze skóry. Związki fenolowe cynamonowca to również naturalne filtry dla promieni UV.
Maseczka z cynamonen do cery tłustej
1/3 opakowania małego jogurtu naturalnego zmieszać z łyżeczką cynamonu. Nałożyć na twarz i dekolt omijając okolice oczu i ust. Po 10 minutach maseczkę zmyj wodą. Po zmyciu występuje zaczerwienienie twarzy, które mija po 30 minutach. Maseczka rozjaśnia ślady po pryszczach, oczyszcza pory i wygładza skórę.
Peeling
W naczyniu wymieszaj 5 łyżeczek cukru i 1/4 łyżeczki cynamonu. Dodaj oliwkę, aby powstała papka o jednolitej konsystencji. Nanieś palcami peeling na twarz i szyję z pominięciem okolic oczu. Masuj delikatnie okrężnymi ruchami. Spłucz wodą. Po zastosowaniu peelingu cera staje się miękka i nawilżona.
Rozgrzewająca kąpiel dla stóp
Podgrzej 2 szklanki mleka i pół szklanki oliwy. Do mieszanki dodaj 2 łyżeczki cynamonu. Mocz i masuj nogi przez 15 minut. Następnie dokładnie spłucz stopy pod bieżącą wodą. Taka kąpiel nie tylko rozgrzewa, ale również odpręża, relaksuje I poprawia nastrój. To prawdziwe remedium na jesienną chandrę. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543302https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Zabiegi rozgrzewające
Ciepłolecznictwo należy do najstarszych metod leczenia we wszystkich kulturach, bez względu na ich historyczne czy nawet regionalne odrębności. Ciepłolecznictwo, czyli leczenie ciepłem polega na dostarczeniu do ustroju energii cieplnej, poprzez wykorzystywanie ciepłych kąpieli, okładów, masażu lub powietrza o podwyższonej temperaturze.
Podstawową reakcją organizmu na działanie ciepła jest, odbywający się zgodnie z prawem Dastre'a-Morata miejscowy odczyn naczyniowy polegający na rozszerzeniu naczyń skórnych ze zwiększeniem przepływu krwi. Ciepło powoduje także rozluźnienie napięcia mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, oraz działa bezpośrednio przeciwbólowo. Zabiegi ciepłolecznicze działające na całe ciało, oprócz lokalnego wpływu na naczynia skóry, wywierają również działanie ogólnoustrojowe. Przegrzanie powoduje uruchomienie mechanizmów termoregulacji, związanych z nadmiernym oddawaniem potu, co doprowadza do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Podwyższenie temperatury ciała o 1 °C powoduje zwiększenie przemiany materii o 3,6%. Przegrzanie powoduje też stymulację części współczulnej układu autonomicznego, co skutkuje przyspieszeniem akcji serca oraz zwiększeniem pojemności minutowej
Ciepło zmniejsza bóle, poprawia krążenie, wpływa na lepsze odżywienie tkanek, poprawia ich metabolizm. Efektami towarzyszącymi jest rozluźnienie mięśni i działanie relaksujące.
Zabiegi, w których wykorzystuje się bodźce cieplne są dość rozpowszechnione i znajdują swe zastosowanie zarówno w specjalistycznym leczeniu fizykoterapeutycznym jak i w kosmetyce.
Do najprostszych źródeł przekazujących organizmowi ciepło w wyniku przewodzenia należą termofory, poduszki elektryczne czy woreczki z rozgrzanym piaskiem. Ciepło z tych urządzeń przenika do organizmu stosunkowo płytko i raczej nie daje efektów głębokiego przegrzania. Zabiegi te są powszechnie stosowane w warunkach domowych. W warunkach gabinetów fizykoterapeutycznych i gabinetach kosmetycznych wykonuje się podobne zabiegi ciepłolecznicze. Z tymże inny jest ich przebieg i efekt, jaki chcemy uzyskać.
Borowina
Zabiegi borowinowe kojarzone są z leczeniem głównie dolegliwości związanych, z narządami ruchu czy przemianą materii. Prozdrowotne właściwości borowiny znane są od dawna, stąd gości ona w polskich uzdrowiskach już od połowy XIX wieku, służąc do ciepłych okładów, zawijań i kąpieli. Niedawno zaczęto wykorzystywać ją także w kosmetyce i ośrodkach odnowy biologicznej.
Borowina jest rodzajem leczniczego torfu, naturalnym surowcem powstającym z roślin w wyniku rozkładu substancji organicznych przez mikroorganizmy (m.in. grzyby i bakterie). Torfy powstające w naszym kraju są bardzo dobrej jakości, nieskażone zanieczyszczeniami środowiska. Za najlepsze złoża uznaje się te występujące na Mazurach, w dolinie Dunajca, Polesiu i na Pojezierzu Pomorskim. Borowina zawiera wiele cennych składników, m.in. brom, potas, żelazo, magnez i mangan, fitoestrogeny, enzymy, cynk, aminokwasy, wapń oraz kwasy huminowe. Dzięki nim wykazuje ona działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, nawilżające, łagodzące podrażnienia, odchudzające oraz odtruwające skórę. Przez te ostatnie właściwości może być alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem alg, czy morskiego błota. Dobroczynne działanie borowiny zarówno na zdrowie jak i urodę potwierdza coraz więcej badań naukowych. W salonach kosmetycznych stosowana jest coraz częściej ze względu na odmładzające działanie fitohormonów, a także działanie odtruwające i pomagające spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.
Borowina w celach kosmetycznych może być stosowana zarówno na całe ciało, jak i twarz. Podczas zabiegu kosmetyczka smaruje ciało klientki borowinową papką i zawija w folię, na tym jednak zabieg się nie kończy, klientka musi leżeć około pół godziny w nagrzanej kapsule ok. 39°C. Ciepło przyspiesza metabolizm i poprawia krążenie krwi i limfy, ułatwia odtruwanie skóry i całego organizmu.
Toksyny zgromadzone w organizmie wydostają się na zewnątrz wraz z potem. Tak oczyszczona skóra łatwiej przyjmuje zawarte w borowinowym błocie dobroczynne składniki. Zabieg czyni skórę gładką, miękką i miłą w dotyku. Jeśli celem borowinowych okładów mają być efekty odchudzające konieczna jest seria zabiegów od 5 do 10, ponieważ zabiegi borowinowe odchudzają dość wolno, ale za to efekt jest bardziej długotrwały niż np. po zabiegach z wykorzystaniem alg.
Parafina
Parafina jako węglowodór nienasycony jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. W celach leczniczych stosuje się parafinę stałą chemicznie czystą, dla której temperatura topnienia wynosi 42-45°C. Parafina zastygając przechodzi w stan stały. Jej cechą charakterystyczną jest duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo, co pozwala jej długo utrzymywać ciepło. W trakcie stosowania okładów parafinowych, ciepło przenika głęboko do tkanek, podwyższając w znacznym stopniu ich temperaturę. Parafina jest białą, przezroczystą masą bez zapachu i smaku.
Pomimo że sama parafina nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy film, który zatrzymuje w skórze wilgoć. Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je ciału. Okład z parafiny powoduje otwarcie porów skóry i stymuluje krążenie krwi, a w efekcie poprawia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych.
Po zabiegu parafinowym skóra staje się miękka i elastyczna stan taki utrzymuje się przynajmniej przez kilka dni. Parafina pomaga również na szorstką skórę na łokciach i kolanach. Dodatkowo ciepła parafinowa kąpiel rozgrzewa dłonie, stopy poprawi krążenie, ogrzewa i rozluźnia mięśnie oraz koi bolące stawy.
Maskę parafinową można stosować na wszystkie rodzaje skóry z wyjątkiem skóry z rozszerzonymi naczynkami. Przy skórach suchych dodaje się więcej składników odżywczych, a przy skórach tłustych więcej składników mineralnych. Jest to maska o działaniu silnie pobudzającym, może spełniać też rolę odchudzającej, dzięki temu że powoduje silne przegrzane i pocenie się skóry. Maskę tę nakładamy pędzlem po uprzednim rozgrzaniu, najlepiej nakładać ją na gazę. Maski parafinowe sporządza się z topionej parafiny, alkoholu cetylowego, wosku, olbortu itp.
Masaż gorącymi kamieniami
Ten popularny zabieg jest unikatowym połączeniem elementów akupresury, aromaterapii i termoterapii. Opierając się na teorii przepływu energii życiowej, zaczerpniętej ze starożytnej filozofii hinduskiej, masażysta aktywuje rozmieszczone na twoim ciele ośrodki energii. Używa w tym celu rozgrzanych kamieni bazaltowych. Część z nich rozkłada na twoim ciele (natartym wcześniej rozgrzanym olejkiem), aby oddały ciepło skórze i mięśniom, a część wykorzystuje do masowania całego ciała. Powolne, harmonijne przesuwanie ciepłych kamieni po naoliwionym ciele sprawia, że mięśnie się rozluźniają i poprawia się krążenie krwi. W końcowym etapie zabiegu masażysta uwalnia w pomieszczeniu aromat ziół. Odprężające efekty zabiegu są odczuwalne natychmiast i utrzymują się naprawdę długo.
Zabieg czekoladowy
Na całe ciało lub na wybrany jego fragment kosmetyczka nakłada czekoladę podgrzaną do temperatury 40°C. Jest to oczywiście specjalna czekolada kosmetyczna, a nie popularna spożywcza. Taka czekolada zawiera zwykle 50% miazgi kakaowej zmieszanej z oliwą z oliwek, olejem migdałowym lub z pestek winogron. Do tego dochodzą aromatyczne przyprawy, np. goździki, chilli, pieprz oraz miód. Przez cały zabieg skóra chłonie organiczne związki zawarte w czekoladowym musie. Są to oleje roślinne, które doskonale natłuszczają skórę i wspomagają odbudowę płaszcza lipidowego, antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się skóry oraz inne składniki aktywne, które poprawiają krążenie. Oprócz ujędrnienia skóry zabieg czekoladowy wspomaga walkę z tkanką tłuszczową.
Istotnym elementem tego jest odprężenie. Podczas zabiegu nastrój polepsza się już pod wpływem samego zapachu Związki zawarte w kakao pobudzają produkcję hormonów szczęścia - endorfin. To im zawdzięczamy poprawę samopoczucia po zjedzeniu kawałka czekolady. Zabieg na twarz trwa 45–60 minut a na całe ciało 2 godziny.
Ogień pustyni
Już od starożytnych czasów miedź była stosowana w leczeniu zapaleń stawów i mięśni. Zabieg o nazwie ogień pustyni polega na wykorzystaniu okładu mocno rozgrzewającego. Ciało zostaje pokryte samoogrzewającym okładem bogatym w miedź, cynk, wapń i magnez. Do tego czerwone wodorosty i błoto z pustyni w Arizonie, które relaksują, przywracają elastyczność i łagodzą podrażnienia skóry. Powierzchnia naszego ciła zostaje zmineralizowana, odżywiona i nawilżona, a dostarczone ciepło przywraca energię i zdrowy wygląd. Zabieg trwa w podstawowej wersji ok. 60 minut.
Sauna
Jest to jeden najbardziej efektywnych sposobów na oczyszczenie ciała z toksyn, które się w nim nagromadziły. Co więcej, jak dowodzą badania naukowe, osoby regularnie korzystające z sauny 10-krotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Dzieje się tak dlatego, że naprzemienne ogrzewanie i schładzanie organizmu stymuluje nasz układ odpornościowy, czyniąc go mniej wrażliwym na nagle zmiany temperatury.
To samo działanie poprawia nasze krążenie: naczynia rozszerzają się i zwężają, a krew lepiej krąży. Sauna powoduje też oczyszczenie skóry ze złuszczonego nabłonka i pobudza gruczoły potowe, a poza tym ćwiczy serce i układ krążenia.
Sauna jest zabiegiem ciepłoleczniczym, polegającym na kąpieli w gorącym powietrzu o nieznacznej wilgotności. Ogrzane powietrze oddziałuje na skórę i drogi oddechowe. W czasie kąpieli w saunie dochodzi do zmian w regulacji cieplnej ustroju oraz do wzmożonego wydzielania potu. Sauna jest zaliczana raczej do zabiegów profilaktyczno-higienicznych, stąd coraz częściej we współczesnym świecie jest doskonałą alternatywą dla zadymionych, głośnych pubów czy zatłoczonych sal siłowni lub fitness klubów. Najczęściej stosuje się ją w celu przyspieszenia usuwania zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nie mniej jednak sauna, ze względu na swe wartości bodźcowe, może być również traktowana jako typowy zabieg leczniczy.
W zależności od upodobań możemy korzystać z różnego rodzaju sauny. I tak, sauna fińska, zwana jest również suchą. Temperatura powietrza wynosi 80-110°C, a wilgotność nie przekracza 10%. W takich warunkach skóra bardzo szybko zaczyna się intensywnie pocić.
Sauna mokra może być propozycją dla osób, które nie lubią takich wysokich temperatur. Kąpiel rozpoczynamy od 50°C, a kończymy na 90°C. Rozgrzane kamienie należy co jakiś czas polewać wodą, dzięki czemu wilgotność powietrza wzrasta do 35%.
I wreszcie w saunie parowej, zwanej również łaźnią rzymską, temperatura nie przekracza 70°C. Wilgotność jest tutaj z kolei bardzo duża, bo dochodzi aż do 95%. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543303https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Piękno i zdrowie jest złotem
Blask złota fascynował człowieka od zawsze, a jego niezwykłe właściwości chemiczne uczyniły z niego bardzo praktyczny i pożądany kruszec.
Jest ono jednym z najrzadziej występujących pierwiastków, co czyni je wyjątkowo wartościowym. Jego estetyczne i lecznicze właściwości znane były już w starożytnych Chinach.
Złoto (Au, łac. aurum) jest pierwiastkiem chemicznym występującym w przyrodzie w niewielkich stężeniach, np.: w wodzie morskiej znajduje się ok. 4 mg złota/tonę wody. Najczęściej złoto występuje w przyrodzie tworząc żyły w skałach magmowych. W niektórych złożach pirytów znajduje się metaliczne złoto w bardzo dużym rozdrobnieniu. W czasie wietrzenia złotonośnych skał złoto odporne na działanie czynników atmosferycznych przechodzi do złóż osadowych i pojawia się w piaskach w postaci drobnych ziaren unoszonych przez rzeki. Złoto występuje również w postaci związanej w rudach metali. Należy tu wymienić tellurki złota tj. sylwinit, kalawarit czy petit.
Złota używa się najczęściej w postaci stopów (najczęściej z miedzią i srebrem). Zawartość złota określa się w karatach (ilość części złota w 24 częściach masowych stopu). Najcenniejszy jest stop 24 karatowy, ze względu na najwyższą czystość. W ostatnim okresie duże znaczenie znalazło złoto koloidalne. Stosuje się je do badań immunohistochemicznych, przy oznaczaniu przeciwciał oraz w kosmetyce.
W ludzkim organizmie złoto występuje w ilości nie przekraczającej 10 mg, z czego połowa tej zawartości znajduje się w kościach. Sole złota stosowane w produktach leczniczych źle wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dlatego większość preparatów podaje się w iniekcjach domięśniowych, np. w leczeniu RZS (reumatologiczne zapalenie stawów).
Złoto w lecznictwie
Kiedyś...
Wiedzę o właściwościach leczniczych złota znali już starożytni Chińczycy od około 2500 p.n.e. Uznawane było za wyjątkowy środek leczniczy, którego właściwości terapeutyczne wykorzystywane były przy leczeniu schorzeń skóry, serca, kości, wątroby oraz jako środek uspokajający. O właściwościach leczniczych złota piał Arystoteles, a w średniowieczu Paracelsus, który zalecał preparaty złota w terapii chorób wenerycznych, trądu, ropiejących ran, a nawet padaczki.
W Europie, do celów leczniczych, zaczęto wykorzystywać ten szlachetny kruszec, dopiero od 1890 roku po przeprowadzeniu badań przez Roberta Kocha. Dowiódł on, że cyjanek złota hamuje rozwój bakterii wywołujących gruźlicę. To odkrycie zapoczątkowało wiele innych badań, które doprowadziły do zastosowania złota w farmakologii. Do celów leczniczych wykorzystywano cienkie płatki złota, sproszkowane złoto, nalewkę ze złota, kwasowe roztwory złota oraz sole złota nieorganiczne i organiczne.
Dziś...
Złoto, podobnie jak srebro, miedź i cynk działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Niszczy pierwotniaki i roztocza. We krwi łączy się z erytrocytami, białkami krwi oraz z leukocytami. Złoto hamuje procesy autoimmunologiczne (autoagresji), zmniejsza nadmierne stężenie immunoglobulin we krwi. Hamuje objawy chorób autoimmunologicznych (np. tocznia, łuszczycy, bielactwa, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, kolagenoz i przewlekłych wyprysków). Preparaty złota hamują wytwarzanie histaminy i prostaglandyn. Działają stabilizująco na błony lizosomalne i komórkowe, działają przeciwzapalnie. Likwidują objawy przewlekłych chorób alergicznych. Właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od działania glikokortykosteroidów.
Złoto odkłada się w niektórych tkankach tj. tkanka nabłonkowa, tkanka łączna, tkanka mięśniowa oraz tkanka chrzęstna, utrzymując się w nich nawet do końca życia.
Niektóre kwasy roślinne tj. fumarowy, jabłkowy, szczawiooctowy, pirogronowy, winowy, czy kapronowy, N-acetylocysteina, dimerkaprol i penicylamina przyśpieszają eliminacje złota z ustroju.
Duże dawki złota są toksyczne, ponieważ w organizmie następuje wytrącanie się złota metalicznego w tkankach i organach miąższowych, np. w nerkach lub wątrobie. Powoduje to białkomocz, zespół nerczycowy, metaliczny posmak w ustach, złe samopoczucie, zaczerwienie twarzy, pokrzywkę, świąd skóry, leukopenie i trombocytopenię. Złoto jest wydalane z żółcią, moczem i potem.
Do najczęściej stosowanych preparatów złota należą:
tiojabłczan sodowo-złotawy (Autrohiomalate sodium) zawiera 46% złota
trójsiarczan złotawo-sodowy
połączenie soli złota z L-tioglukozą zawierające 50% złota
auranofina – jedyny doustny preparat złota, w którym kompleks folinowy zastąpił połączenie złota z tiolami.
Złoto w kosmetyce
Kiedyś...
Wzmianki o kosmetycznych właściwościach złota pojawiły się w tekstach źródłowych pochodzących z różnych stron świata. Pierwiastek ten wykorzystywany był, zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach. Przyjmuje się, że właściwości biologiczne złota odkryli Chińczycy 2500 lat p.n.e. Chińskie młode damy wykorzystywały płatki złota dla ozdoby i pielęgnacji swoich twarzy. W Japonii w czasach Jiang Hu pisano, że dodanie złota do pudru powoduje wybielenie skóry i spowalnia procesy starzenia się. Stosowano również mieszankę złota i ziół do masażu skóry. Taki zabieg miał stymulować krążenie krwi i przyspieszać procesy regeneracji skóry.
Dziś...
Obecnie niezwykłymi właściwościami złota zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni. Jako zupełnie ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici stosowane jest do implantacji w skórę. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces regeneracji skóry poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki czemu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd.
Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych. W kosmetyce wykorzystuje się 24–karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia.
Preparaty zawierające złoto działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Cząsteczki tego cennego kruszcu są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym. Wśród niektórych badaczy powszechna jest opinia, że właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od glikokortykosteroidów. W związku z tym może ono być skuteczną bronią w walce z trądzikiem. Koloidalne złoto jest czystym, całkowicie naturalnym środkiem. To zawiesina najdrobniejszych, mikroskopijnych cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Koloidalny roztwór złota regeneruje, odbudowuje i równoważy siły witalne w organizmie. Stymuluje syntezę kolagenu, przyczyniając się do rekonstrukcji tkanki. Złoto koloidalne zawarte w kosmetykach jest całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu.
Metal ten jest również bardzo dobrym nośnikiem dla innych biologicznie czynnych składników, ponieważ przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje. Niewątpliwie należy do nich witamina C. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie połączenia złota z jedwabiem. Naturalny jedwab od dawna ma swoją ugruntowaną pozycję w kosmetyce. Głównymi jego składnikami są białka: serycyna i fibroina. Dzięki ich zawartości jedwab przywraca elastyczność skórze i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Białka jedwabiu mają właściwości wiążące wodę, dzięki czemu zatrzymują ją w naskórku, nie dopuszczając do jego przesuszania. Podobnie jak złoto, tworzy ochronny film na skórze, co zapobiega działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych. I co najważniejsze, białka jedwabiu stymulują metabolizm na poziomie komórkowym oraz przyspieszają proces odnowy komórkowej. Złociście połyskujące drobinki wykorzystywane do wzbogacenia pudrów, balsamów do ciała oraz cieni znamy już od wielu lat.
Złota maska
Hitem wśród zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystujących złoto jest 24-karatowa maseczka do twarzy. Popularność złotej maski zaczęła się w Japonii, by później ogarnąć salony na całym świecie. Światowa premiera zabiegu Złota Maska miała miejsce na targach Beauty World Japan 2007, a w Polsce, w 2007r. na Targach Urody w Gdańsku, gdzie wzbudziła ogromne zainteresowanie.
Dobroczynny wpływ złotej maski na skórę zjednuje jej wiele zwolenniczek, a sama otoczka w okół zabiegu wzbudza dużą ciekawość. Wyjątkowość zabiegu zapewnia japońska firma UMO, która wynalazła specjalny preparat, który dzięki Gamma PGA oraz technologii Nano Mist pozwala rozpuścić złoto i przewodzić je poprzez barierę skóry.
System wprowadzania jonów złota do skóry jest chroniony patentem i musi być respektowany w najdrobniejszych szczegółach. Uaktywnienie złota jest możliwe dzięki ultradźwiękom oraz nawilżającej, uelastyczniającej skórę Gamma PGA, likwidującej barierę skóry przyspieszając wnikanie złota w skórę. Złoto przenika barierę skóry wraz z odżywczymi i nawilżającymi substancjami dostarczanymi podczas zabiegu.
Zabieg rozpoczyna się głębokim oczyszczeniem skóry. Po oczyszczeniu następuje drenujący masaż skóry z użyciem Gamma PGA. Następnie poprzez technologię Nano Mist dostarczana jest jeszcze większa dawka Gamma PGA, jonów ujemnych i aktywnych składników aby głęboko nawilżyć skórę i przygotować ją do nałożenia płatków z 24- karatowego złota na całą twarz. Następnie złoto jest delikatnie wmasowywane w skórę, aż do całkowitego zniknięcia. Efekty terapeutyczne widoczne są od razu po zabiegu, ale jony złota przenikające skórę działają jeszcze przez wiele miesięcy.
Złote łyżeczki
Złoto przyjęło się również w świecie profesjonalnych urządzeń do salonów. Złote łyżeczki są aparatem emitującym aż 3 rodzaje energii. Dzięki temu urządzenie jest wielofunkcyjne i służy do zabiegów m. in. na skórę twarzy, dekoltu i ramion. Złote łyżeczki poprawiają owal twarzy, stymulują mięśnie, pomagają w likwidacji opuchlizny wokół oczu i działają przeciwzmarszczkowo oraz relaksująco. Ich powierzchnia jest wykonana z 23-karatowego złota. Aparat wykorzystuje energię termiczną, która intensyfikuje działanie preparatów kosmetycznych.
Nalewka nagietkowa ze złotem
Składniki:
Czyste złoto 0,01
Nalewka nagietkowa 100,00
0,01g czystego złota w formie cienkich włosków lub blaszek, albo proszku złota zalewamy gotową nalewką w przepisanej ilości. Następnie odstawiamy preparat na 14 dni. Złoto nie musi ulegać całkowitemu rozpuszczeniu w roztworze, ponieważ jony złota uwalniane są stopniowo do roztworu. Nalewkę stosujemy zewnętrznie do przemywania chorej skóry (3 razy dziennie). - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543343https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Moc borowin
Borowiny były stosowane w medycynie naturalnej do leczenia różnego rodzaju urazów już od dawna. Znane były także ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po raz pierwszy zastosowano je w Polsce do zabiegu leczniczego w 1858 roku w Krynicy.
Borowina to inaczej nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym, przy niewielkim dostępnie powietrza. Tak powstały torf jest bogactwem kwasów organicznych i soli mineralnych. Borowina w naturalnej postaci jest gruboziarnista i jako taka nie nadaje się do zabiegów kosmetycznych.
Dlatego też borowiny przed ich zastosowaniem rozdrabnia się tak, aby ziarna były małej średnicy, około 2 mm. Po rozdrobnieniu miesza się ją z wodą. Dopiero taka konsystencja „papki” torfowej znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie uzdrowiskowym. Borowinę także rozdrabnia się na proszek, aby można było uzyskać pastę borowinową. W aptekach można kupić borowinę do kąpieli, sole rozgrzewające do stóp, szampony do włosów oraz sole borowinowe do zawijań i okładów.
Zabiegi borowinowe należą do zabiegów fizykalnych cieplnych, czyli oddziaływujemy na ciało temperaturą wyższą niż temperatura naszego ciała. Takie przegrzanie zwiększa przemianę materii, gdyż dochodzi do
przekrwienia głęboko położonych tkanek, mięśni, stawów. Dzięki temu dochodzi do spadku napięcia tkanek i ogólnego rozluźniania. Zabiegi takie pomagają przy różnego rodzaju bólach pourazowych oraz spowodowanych chorobą. Ponad to sam skład chemiczny borowiny, czyli bogactwo soli mineralnych sprawia, że zabiegi te wspaniale pielęgnują skórę.
Skład borowin to składniki organiczne takie jak bituminy, pektyny, celuloza i hemiceluloza oraz kwasy huminowe. Związki te działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wpływają stymulująco na przemianę materii, dotleniają tkanki. Borowiny to także bogactwo substancji czynnych biologicznie jak enzymy, antybiotyki oraz niewielkie ilości substancji typu hormonalnego. Borowiny bogate są w sole minerale tj. siarczany magnezu, potasu, glinu, sodu, związki żelaza, krzemu i wapnia, które są niezbędne
naszemu organizmowi do prawidłowej pracy. Dzięki właściwym ilościom soli mineralnych poprawnie funkcjonują wszystkie układy wewnętrzne naszego ciała, skóra jest dobrze odżywiona i nawilżona, włosy i paznokcie są mocne.
Zabiegi borowinowe
Zalecam wykonywanie zabiegów borowinowych w salonach kosmetycznych czy w uzdrowiskach, gdyż samo przygotowanie zabiegu wymaga wiedzy. Nie bez znaczenia są także wskazania oraz przeciwwskazania, a o tym poinformować może nas specjalista, który może zalecić lub wykluczyć wykonanie zabiegu borowinowego. Po uzyskaniu potrzebnych informacji można spróbować zabiegów borowinowych w domu.
Przy wykonywaniu zabiegów borowinowych należy uważać, aby nie przegrzać jej powyżej 65°C. Borowinę nakłada się na ciało, kiedy jej temperatura wynosi około 42°C. Dzięki temu już po kilku minutach temperatura skóry osiąga 39°C, podwyższa to ogólną ciepłotę ciało o 2-3°C. Im bardziej gęsta jest borowina, którą stosujemy w zabiegu tym wyższa będzie ciepłota ciała.
Kąpiel borowinowa
Dzięki zastosowaniu kąpieli borowinowej dochodzi do powolnego i całościowego przegrzania ciała. Dzięki temu nie odczuwa się nagłego wzrostu ciepłoty, lecz miłe i relaksujące ciepło, które ma za zadanie poprawić krążenie krwi tak, aby usunąć produkty przemiany materii z tkanek i jednocześnie je odżywić i dotlenić. Dochodzi do wzmożonej produkcji potu, co dodatkowo oczyszcza organizm. Przegrzana skóra oczyszcza się i łatwiej wchłania substancje odżywcze z borowiny. Kąpiel borowinowa polecana jest po wysiłku fizycznym, gdyż dzięki przyśpieszonej przemianie materii organizm łatwiej usuwa metabolity wysiłkowe, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu borowiny nie dochodzi do powstawania bolesnych zakwasów w mięśniach. Dochodzi do rozluźnienia mięśni zmęczonych po wysiłku, zmniejsza się odczuwanie bolesności.
Kąpiel borowinowa polecana jest po treningach i ćwiczeniach. Zabieg można jednak wykonać dopiero w 7-8 godzinie po zakończonym wysiłku fizycznym. Tak samo jak przy innym zabiegu cieplnym - saunie, bardzo ważne jest spożycie dużej ilości wody mineralnej przed zabiegiem. Kąpiel borowinowa nie może być dłuższa niż 25 minut. Jeśli jest to pierwszy zabieg watro ten czas skrócić do 10-15 minut i pilnie obserwować reakcję organizmu na działanie wysokiej temperatury.
Po kąpieli borowinowej należy koniecznie wypocząć, najlepiej w pozycji leżącej przez pół do jednej godziny w wydzielonym pomieszczeniu o temperaturze powietrza 21-22°C.
Jeśli kąpiel wykonana była po ćwiczeniach, nie należy już korzystać w ten dzień z żadnych zabiegów, aby nie doprowadzić do ponownego rozgrzania skóry i ciała.
W salonie kosmetycznym po zakończonej kąpieli borowinowej, nasz organizm musi odpocząć, aby wyrównać temperaturę. W tym czasie kosmetyczka może zaproponować nam zabieg pielęgnacyjny na twarz czy na dłonie i stopy.
Zawijania i okłady
Borowina może być także stosowana do zabiegów miejscowych lub na większej powierzchni ciała. Wówczas wykonuje się okłady bądź zawijania. Borowinę podgrzewa się do 40°C. Na odpowiednio oczyszczoną skórę nakłada się pastę borowinową. Warstwa borowiny powinna mieć około 5 cm grubości. Kolejne 5 cm pasty borowinowej nakłada się na prześcieradło i dopiero wówczas owija się pacjenta. Aby nie tracić ciepła dodatkowo wykonuje się zawijanie w folię i przykrywa się pacjenta kocem. Taki zabieg powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, przy czym jeśli tylko poczujemy się źle należy natychmiast o tym poinformować kosmetyczkę.
Zabiegi zawijania pastą borowinową polecane są przy leczeniu cellulitu, gdyż poprawia się krążenie krwi, dotlenia się komórki i jednocześnie usuwa toksyny, działanie przeciwzapalne borowiny poprawia pracę komórek tłuszczowych, a bogactwo soli mineralnych bardzo korzystnie wpływa na skórę. Zabiegi te polecane są także przy zabiegach pielęgnacyjnych.
Zawijania możemy wykonywać na zmęczone lub bolące stawy, plecy, nogi.
Dzięki ogólnemu działaniu oczyszczającemu skórę i organizm z toksyn oraz działaniu rozluźniającemu zabiegi polecane są dla każdego. Tak samo jak w przypadku kąpieli borowinowej zabiegi zawijania można wykonywać dopiero w 7-8 godzinie po zakończonym treningu czy ćwiczeniach.
Borowinę można także stosować „na zimno”. Schładzamy ją do temperatury do około 2-5°C, wówczas owijamy w tkaninę np. tetrę i stosujemy jako okład miejscowy. Takie schłodzenie miejscowe ciała borowiną wskazane jest przy urazach mechanicznych, przeciążeniach stawów czy wylewach podskórnych. Taki okład pozostawiamy na 10-20 minut. Kiedy uraz jest ostry zabieg taki można powtarzać co 1,5-2 godziny.
Kuracja pitna
Borowina może być także podawana doustnie w formie płynnej. Stosuje się do tego rozdrobnioną na proszek borowinę wysokogatunkową. Rozcieńcza się ją wodą destylowaną i następnie filtruje. Taka kuracja pitna stosowana jest przy nadkwaśności żołądka, gdyż woda borowinowa obniża ilość kwasu solnego, zmniejsza się dzięki temu kwaśność treści pokarmowej.
Jonoforeza borowinowa,czyli zabiegi z użyciem prądu
Wysokogatunkową pastę borowinową stosujemy do zabiegów jonoforezy. Na daną partię ciała nakłada się pastę borowinową o grubości 2-3 cm i temperaturze około 38°C. Na tak nałożoną borowinę nakłada się podkład a na niego metalową blaszkę – katodę. Anodę zakłada się w przeciwległym miejscu ciała. Do zabiegu stosuje się prąd. Trwa on około 15-30 minut. Stosuje się go przez 3-4 tygodnie po 3-4 zabiegi w tygodniu. Dzięki zastosowaniu prądu sole mineralne z borowin są wprowadzane w skórę.
Jest to jednak zabieg, który ma dość dużo przeciwwskazań i koniecznie należy poprzedzić go wywiadem kosmetycznym z pacjentem.
Borowinę zalecamy:
w zabiegach pielęgnacyjnych ciała
w zabiegach antycellulitowych
przy nieżycie żołądka
przy urazach narządów ruchu
przy chorobach reumatycznych
przy chorobach zwyrodnieniowych
Przeciwwskazania do zabiegów borowinowych:
ostre stany zapalne, gdyż nie wolno ich dodatkowo nagrzewać
kruchość naczyń krwionośnych, żylaki, teleangiektazje
jakakolwiek, nawet niewielka niewydolność krążeniowa
problemy z ciśnieniem krwi, nadciśnienie oraz niskie ciśnienie
miażdżyca
niedokrwistość
zapalenie żył.
choroby nerek
choroby serca
cukrzyca
ciąża
Borowina to bogactwo soli mineralnych – naturalna substancja pozbawiona jakichkolwiek sztucznych dodatków. Jednak rozpoczęcie kuracji borowinowej zalecam w gabinetach fizykoterapeutów lub w salonach kosmetycznych, gdzie można będzie uzyskać porady dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach kuracja borowinowa może zostać wykluczona, gdyż oddziaływanie ciepłem na ciało, a tym samym podwyższanie temperatury całego organizmu, może być niewskazane i szkodliwe. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/6.html#p543481https://www.forumginekologiczne.pl/forum/pielegnacja-ciala/watek/542616/1.html Pielęgnacja Ciała
Sposoby na rozstępy
Medycyna estetyczna wypowiada wojnę rozstępom i bliznom. Rewolucyjna głowica laserowa Lux1540™ Fraxtional amerykańskiej firmy Palomar, jako jedyna na świecie, ma potwierdzoną skuteczność w terapii blizn i rozstępów. Gładka, niebolesna, sprężysta, cienka, o kolorze zbliżonym do reszty ciała – takie cechy powinna mieć prawidłowa blizna.
Marzymy, by stała się cieniutką kreseczką, która zlewa się ze skórą. Tak samo powinien wyglądać rozstęp, czyli pasmo uszkodzonego kolagenu. Niestety blizny przerastają, wyglądają nieestetycznie, odcinając się zabarwieniem i fakturą od reszty ciała. Podobnie wrzecionowate pasma rozstępów są widoczne za sprawą odmiennego koloru i tekstury. Stają się utrapieniem nie tylko kobiet, i to nie tylko tych, które urodziły dziecko. Atakują także w okresie dojrzewania oraz kiedy nadmiernie tyjemy. Gdy powstaną, ciężko je zniwelować, chyba że zadziała rewolucyjny Laser Lux1540™ Fraxtional.
Amerykanie chwalą
Działanie Lasera Lux1540™ potwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Dru Administration, FDA), uznając, że to jedyne na świecie urządzenie skuteczne w redukcji blizn i rozstępów. Intensywność regeneracji można porównać tylko z rozwojem młodego organizmu, na przykład z okresem wzrostu małego dziecka. Pionierska maszyna redukuje niedoskonałości skórne za pomocą frakcyjnej termolizy. Pod wpływem wiązki promieni lasera frakcyjnego na centymetrze skóry powstają setki mikrokanalików - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Przekrój skory zostaje uszkodzony, co daje zaczątek odnowie i regeneracji. W efekcie powstają nowe połączenia kolagenu oraz elastyny - dodaje.
Głębokie działanie
LaserLux 1540™ Fraxtional działa frakcyjnie, dzięki tej metodzie kolumny naświetlonych komórek są otoczone przez komórki zdrowe, co przyspiesza odbudowę włókien kolagenu i elastyny. Wiązka światła penetruje skórę głębiej niż inne urządzenia, bo powyżej 1 mm - mówi dr Edyta Engländer, dermatolog estetyczny z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Dzięki frakcyjnej metodzie zabieg nie uszkadza warstwy rogowej naskórka, a pacjent wraca do codziennych zajęć bez dłuższego dyskomfortu.
Im wcześniej tym lepiej
Głowica laserowa Lux1540™ Fraxtional może być stosowana na najświeższe blizny, nawet w dniu zdjęcia szwów. To dobra informacja dla młodych mam, które chcą zniwelować bliznę po cesarskim cięciu. Walki z rozstępami także nie warto przekładać na później. - Najlepsze efekty osiągniemy, gdy zajmiemy się rozstępami świeżymi, o kolorze ciemniejszym od skóry - podkreśla dr Engländer.
Wielostronne zastosowanie
Działanie głowicy laserowej Lux1540™ docenią także Ci, którym zależy na odmłodzeniu. Terapia anty-aging z wykorzystaniem tego urządzenia pozwoli na regenerację włókien kolagenowych i elastyny na niespotykanej dotąd głębokości. Efektem będzie napięta, pozbawiona przebarwień i wygładzona, czyli wyraźnie młodsza skóra.
Szybko i bezpiecznie
Wysoka skuteczność zabiegu połączona jest z krótkim okresem rekonwalescencji. Występujące przez 2 dni zaczerwienienia i drobne strupki można ukryć pod makijażem. Zastosowanie urządzenia Lux1540TM Fraxtional nie wymaga podania znieczulenia miejscowego, co pozwala na przeprowadzenie zabiegu bez żmudnych przygotowań. Pierwszym efektem działania lasera będziemy się cieszyć po 2-3 tygodniach. Potem efekt napięcia i pogrubienia skóry będzie się jeszcze wzmacniał. Optymalna liczba zabiegów zależy od stopnia zniszczenia skóry oraz od pożądanego efektu końcowego. Zwykle zaleca się od 3 do 6 zabiegów w odstępach miesięcznych. - Gość
- Przeżywalność plemników
- Wybroczyna/krosta i opuchlizna na wargach sromowych
Wczoraj zauważyłam opuchliznę na jednej z warg sromowych. Opuchliznę...
- przerośnieta szyjka macicy
witam. wracam od ginekologa twierdzi ze czeka mnie operacja skorcenia szyjki macicy bo jest...
- Różyczka w ciąży
Cześć, Mam problem- pierwsze badania ciążowe i wynik IGM pozytywny, IGG...
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie