Zaloguj
Reklama

Forum: Kobieta i zdrowie

Temat: Zioła ich właściwości i zastosowanie (514)

ulubione
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła nasenne


  Zioła nasenne są zdrową alternatywą do leków na receptę. Zawierają w sobie tylko naturalne składniki, dlatego są całkowicie zdrowe i nie uzależniają. Zioła nasenne stosowane powinny być w leczeniu bezsenności krótkotrwałej wynikającej z przemęczenia czy chwilowego stresu. W razie większych problemów należy zgłosić się do lekarza. Zioła nasenne mają przede wszystkim działanie uspokajające i nie poprawiają one jakości snu, dlatego powinny być stosowane tylko doraźnie.

  Wśród preparatów dostępnych na rynku najlepiej stosować te które w swoim składzie posiadają:

  Korzeń kozłka lekarskiego – stosowany powinien być w przypadku stresu i zwiększonego napięcia. Jest to jeden z najlepszych składników o działaniu uspokajającym i nasennym.
  Szyszki chmielu – łagodzi somatyczne objawy napięcia, ma również działanie przeciwzapalne
  Ziele dziurawca – zmniejsza objawy łagodnej depresji oraz ma działanie silnie uspokajające. Ponadto ziele dziurawca pobudza trawienie.
  Liście melisy – od dawna wiadomo, że melisa ma silne działanie uspokajające, ale poza tym pobudza pracę jelit oraz usprawnia trawienie
  Owoce głogu – które poza działaniem nasennym wpływają również na rozkurczanie naczyń krwionośnych.

  Wprawdzie leki ziołowe o działaniu nasennym są dużo zdrowsze od leków chemicznych to również przy ich stosowaniu trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem. Nie można zażywać ich w zbyt dużej ilości, gdyż mogą przynieść całkowicie odmienne działanie od pożądanego. Należy również wziąć pod uwagę, że mogą one oddziaływać na inne zażywane leki, także zawsze trzeba zapoznać się z ulotką do nich dołączoną.

  Image

  Image
 • Reklama
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła odwadniające

  Zioła odwadniające, czyli zioła o silnym działaniu moczopędnym stosowane są w celu pozbycia się wody z organizmu. Stosowane są głównie przez sportowców i przez osoby stosujące dietę odchudzającą. Stosując zioła odwadniające trzeba bardzo uważać, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepiej jest stosować zioła delikatnie odwadniające, które pozwalają na pozbycie się zbędnej wody pozostające w organizmie, bez szkody dla ciała. Odkładanie się wody w organizmie spowodowane jest zbyt dużym spożywaniem soli. Zioła odwadniające w takich sytuacjach pozwalają na pozbycie się obrzędów. Picie takich ziół nie powinno przekroczyć dwóch szklanek dziennie

  Zioła odwadniające:

  Mniszek lekarski – działa moczopędnie. Zawiera dużo soli mineralnych, potasu, związków cukrowych i kwasów organicznych. Bardzo dobrze oczyszcza organizm z toksyn
  Łopian większy – poza działaniem moczopędnym wykazuje działanie przeciwzapalne i grzybobójcze. Stosowany powinien być przede wszystkim przy chorobach układu moczowego i pęcherzyka żółciowego. Poprawia również przemianę materii.
  Brzoza biała – ma działanie silnie moczopędnie, czyli odwadniające. Stosowane głównie w schorzeniach dróg moczowych. Ponadto zmniejsza obrzęki i może zmniejszać schorzenia skórne
  Fiołek trójbarwny – roślina ma działanie delikatnie moczopędne. Zawiera bardzo dużo związków organicznych i stosowany jest przede wszystkim przy oczyszczaniu organizmu z toksyn i regulowaniu przemiany materii.
  Wiązówka błotna – stosowana już od średniowiecza. Ma właściwości moczopędne i jest przede wszystkim stosowany do leczenia przeziębień. Stosowany głównie w mieszance z innymi ziołami: czarnym bzem, liśćmi brzozy i korą wierzby.
  Dziurawiec zwyczajny – jest jednym z najbardziej znanych ziół. Jego działanie jest bardzo szerokie. Poza działaniem odwadniającym ma również działanie przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Dziurawiec zwyczajny może być również z powodzeniem stosowany przy lekkiej bezsenności

  Wszystkie zioła o działaniu odwadniającym powinny być stosowane z umiarem. Wystarczą 2 szklanki dziennie, by oczyścić organizm z toksyn, a nie doprowadzić do odwodnienia organizmu czy pozbycia się cennych składników mineralnych.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Jałowiec pospolity

  Jałowieć pospolity jest rośliną przyjmującą postać krzewu bądź niewysokiego drzewa. Jest to roślina iglasta należąca do rodziny cyprysowatych. Rośnie tylko na półkuli północnej i obejmuje swoim zasięgiem Europę, Azję, Amerykę Północną i północną część Afryki.

  Działanie:

  wykazuje działanie przeciwzapalne
  bakteriobójcze
  skutecznie działa przy artretyzmie
  polecany przy cukrzycy
  może być stosowany przy nadczynności tarczycy
  posiada działanie moczopędne
  przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu
  przyspiesza przemianę materii
  działa żółciopędnie
  pobudza do pracy wątrobę
  z powodzeniem może być stosowany przy chorobach układu moczowego
  zapobiega wzdęciom
  poprawia krążenie krwi
  pobudza działanie nerek

  Naparów z szyszek ani owoców jałowca pospolitego nie mogą stosować kobiety w ciąży, gdyż może to uszkadzać pracę nerek. Jałowiec jest również stosowany w kuchni jako przyprawa o bogatym smaku i aromacie. Jałowiec w celach leczniczych spotykany jest pod różnymi postaciami. Przede wszystkim spotyka się napary, nalewki, wina, syropy. Spotkać można także piwa jałowcowe i powidła.

  Jałowiec pospolity jest krzewem wieloletnim i wiecznie zielonym. Najczęściej osiąga wysokość od jednego do trzech metrów, choć zdarzały się przypadki, że jałowiec pospolity osiągał do 10 metrów. Jego roczne przyrosty są bardzo małe, a zapach ma delikatny i balsamiczny aromat. Zarówno owoce jak i szyszki jałowca pospolitego są bogatym źródłem cennych składników do których zaliczyć można: olejki lotne, garbniki, żywicę, gorczycę, związki organiczne i glikozydy flawonowe. Napary z owoców i szyszek tego krzewu wykazują wiele zastosowań w lecznictwie, choć najczęściej krzew jest sadzony z celach dekoracyjnych.

  Image

  Image
 • Reklama
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Bazylia pospolita

  Bazylia pospolita jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Azji, a konkretnie z Indii i Iranu. Bazylia pospolita osiąga do 30 centymetrów wysokości i używane są z niej głównie liście, które mają bardzo dużo olejków eterycznych.

  Działanie:

  Ułatwia trawienie
  Przyspiesza wchłanianie witamin
  Działa przeciwdepresyjnie
  Pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  Działa przeciwskurczowo
  Działa przeciwzapalnie
  Stosowana przy zaburzeniach trawiennych
  Stosowana jest również jako składnik maści na stłuczenia
  Przyspiesza gojenie ran

  Zastosowanie bazylii znane już było w starożytności. Według starożytnych legend noszenie liścia bazylii pospolitej w portfelu ma sprawić przypływ pieniędzy. Według tych samych legend bazylia stosowana była jako afrodyzjak na zatrzymanie miłości i zapewnienie wierności. Jako surowiec zielarski wykorzystywane są liście bazylii, które zbierane są podczas kwitnienia a następnie suszone. Bazylia nazywana jest również bazylią wonną, bazylijką zwyczajną bądź bazyliszką polską. Obecnie bazylia pospolita uprawiana jest na całym świecie. Wiele osób uprawia ją w domowych ogródkach lub w doniczkach, by mieć w domu zawsze świeży zapas. Bazylia jest źródłem wielu witamin, soli mineralnych, olejków eterycznych, flawonoidów i substancji gorzkich. Przede wszystkim bazylia stosowana jest jako przyprawa o dość intensywnym zapachu i trochę ostrym smaku.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Choroba Alzheimera a zioła

  Jak donoszą źródła naukowe, udowodniono związek choroby Alzheimera oraz innych schorzeń neurodegradacyjnych np. choroby Parkinsona ze zwiększonym wytwarzaniem się wolnych rodników w organizmie. Jakie ma to znaczenie dla ich profilaktyki i terapii? Bardzo duże, gdyż można w wypadku tych chorób stosować preparaty ziołowe o działaniu antyoksydacyjnym. Nadają się one do przewlekłego stosowania, czyli w sposób bezpieczny hamują rozwój tych schorzeń. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza od lat zalecamy chorym na te schorzenia liść Miłorzębu japońskiego z korzeniem żeń-szenia w preparacie Memobon. Oba te zioła poprawiają funkcje poznawcze i dodają energii zwłaszcza osobom starszym.
  Aby jeszcze skuteczniej unieczynniać wolne rodniki zalecamy zastosować zestaw antyoksydantów takich jak: owoce borówki czarnej, żurawiny, aronii oraz liście zielonej herbaty zawarte w preparacie Vitalbon

  Poza wolnymi rodnikami pojawia się coraz częściej hipoteza, że rozwojowi choroby Alzheimera sprzyja zbyt duża obecność w organizmie niektórych metali zwłaszcza glinu. Dlatego tak ważne jest wzbogacanie diety o substancje odtruwające takie jak: miód, propolis i pyłek pszczeli. Do odtrucia organizmu można wykorzystać Bonimel pyłkowo-propolisowy lub Apibon (preparat w kapsułkach).
  Wszystkie wymienione w artykule surowce zielarskie z powodzeniem stosuje się także w miażdżycowym uszkodzeniu mózgu.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła w chorobie wrzodowej

  O tym, że jedzenie ma wpływ na zdrowie wie każdy wrzodowiec. Gdyż każdy wrzodowiec pamięta ten kamień w żołądku po zjedzeniu np. karczku przyrządzonego na grillu. Stąd też należy wiedzieć jak nie obciążać dietą chorego żołądka i dwunastnicy. Zasady, te to:
  - Jeść posiłki 4-5 razy w ciągu dnia,
  - Ostatni posiłek jeść nie później niż 3 godz. przed snem,
  - Jeść powoli - aby przeżuć dokładnie każdy kęs,
  - Unikać pokarmów tłustych, ciężko strawnych i smażonych,
  - Odstawia napoje alkoholowe i papierosy.

  Choroba wrzodowa pojawia się wtedy, kiedy w żołądku lub dwunastnicy dochodzi do naruszenia równowagi (homeostazy) miedzy czynnikami uszkadzającymi ścianę przewodu pokarmowego, a czynnikami chroniącymi przed uszkodzeniem. Dlatego poza właściwą dietą i lekami zmniejszającymi wydzielanie soków żołądkowych w chorobie wrzodowej zaleca się stosowanie ziół.
  To one najlepiej nadają się do profilaktyki tej choroby, ale także do leczenia początkowych stadiów choroby wrzodowej. Czasami zioła są jedyną terapią, którą się zaleca, a czasami s1 uzupe3nieniem farmakoterapii. Dlaczego rola ziół jest tak ważna i czy pełnią one ważniejszą role od leków syntetycznych, czy też nie?
  Uważamy, że są one również ważne, gdyż to one właśnie i w sposób wielokierunkowy zwiększają barierę chroniącą błonę śluzową przed uszkodzeniem. Jakie zioła pełnią najważniejszą rolę w leczeniu? Jest ich wiele ale na czoło wysuwa się na pewno: korzeń lukrecji, który działa przeciwzapalnie w obrębie przewodu pokarmowego. Drugim przeciwzapalnym ziołem stosowanym często w leczeniu choroby wrzodowej jest napar z kwiatu rumianku. Poza działaniem przeciwzapalnym kwiat rumianku działa rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego, co ma duże znaczenie w terapii. Trzecim ziołem, które ma działanie przeciwzapalne ale także działanie przyspieszające gojenie się uszkodzonej błony śluzowej żołądka jest kwiat nagietka. Kolejnym surowcem o działaniu gojącym jest napar z babki lancetowatej, który także ze względu na zawartość śluzów działa osłaniająco na ścianę żołądka. To osłaniające działanie prezentują także inne surowce śluzowe. Najbardziej popularne z nich to: korzeń prawoślazu i siemię lniane.
  Poza surowcami typowo zielarskimi korzystny wpływ na chorobę wrzodową wykazuje ekstrakt z kitu pszczelego (propolisu).
  Propolis przyspiesza gojenie się uszkodzonej ściany żołądka, ale działa również przeciwbakteryjnie, co ma spore znaczenie w likwidowaniu przyczyny tej choroby. Działa on przeciwbakteryjnie m.in. na bakterie Helicobakter pylorii uważaną za jedną z głównych przyczyn tworzenia się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Inne przeciwbakteryjne zioła to wspomniane już wyżej ziele rumianku. Profilaktyka i leczenie choroby wrzodowej to także stosowanie surowców o działaniu antyoksydacyjnym. Jest to ważne szczególnie w sytuacjach gdy na chorobę wrzodową zapadają palacze. Choroba wrzodowa + papierosy = (bardzo często) rak żołądka. Dlatego też niepoprawni palacze powinni pamiętać o roślinnych antyoksydantach takich jak wyciągi z aronii, borówki czarnej, róży, zielonej herbaty, czy żurawiny.
  Raczej nie polecamy stosowania typowego antyoksydantu jakim jest wyizolowany -karoten, gdyż stosowanie go u palaczy zwiększa prawdopodobieństwo raka płuc.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Co mogą zioła w diecie Dukana?

  Dieta proteinowa Dukana jest obecnie bardzo modną metodą odchudzania się. Jest to czteroetapowa dieta, w której w pierwszym etapie nie spożywa się w ogóle warzyw i owoców, a w drugim niewiele. Problemem tej diety jest zatem niejedzenie warzyw i owoców, co sprawia, że nie dostarczamy do organizmu błonnika, a to skutkuje miedzy innymi zaparciami.
  Błonnik, którego brak w tej diecie można uzupełnić stosując Regulobon. Dr Dukan proponuje co prawda stosowanie otrębów pszennych w niewielkiej ilości, zaznacza jednak, iż są one częściowo trawione, a wiec dostarczają organizmowi niepotrzebnych węglowodanów. A wyeliminowanie węglowodanów i niejedzenie tłuszczów wg diety Dr Dukana jest jej najistotniejszym elementem.
  Dlatego też lepiej będzie zastosować jako dodatek do diety proteinowej Regulobon, który zawiera dużo mniej niż otręby węglowodanów, a przy tym zapobiega zaparciom.
  W diecie Dukana eliminacja tłuszczu jest praktycznie niemożliwa jeżeli jemy nabiał i mięso. Aby zatem zmniejszyć przyswajanie tłuszczów obecnych w nabiale i mięsie proponujemy stosowanie Chitobonu (2-3 kapsułki dziennie ) + 1 szklanka wody. Chitobon wychwyci tłuszcze z pożywienia i nie pozwoli mu się wchłonąć.
  W diecie proteinowej Dukana istnieje potrzeba picia dużej ilości wody, aby wypłukać z organizmu metabolity trawienia białek, tzw. ciała ketonowe. Można to zrobić poprzez picie wody, ale dużo skuteczniejsze będzie picie odtruwających naparów ziołowych, które szybciej wyeliminują toksyczne substancje z organizmu. Najlepsze efekty uzyska się poprzez stosowanie naparu z Nefrobonisanu lub poprzez picie wody z rozpuszczonymi kroplami Nefrobonisol. Dzięki temu nasz organizm szybko i skutecznie pozbędzie się produktów z trawienia białek.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Poprawa witalności ziołami - czy to działa?

  Tak, to działa. W zasadzie poprawa witalności i sprawności seksualnej w sposób bezpieczny dla organizmu możliwa jest tylko poprzez zioła. Ta teza może niektórych poruszyć, ale zaraz postaram się ją udowodnić.
  Najczęstszą przyczyną zmniejszonej witalności jest obniżenie się we krwi poziomu testosteronu - męskiego hormonu płciowego.
  Powodowane jest to czynnikiem jak najbardziej fizjologicznym tzn. starzeniem się.
  W jaki sposób zioła mogą ten proces zatrzymać, a nawet odwrócić?
  Ziołem, które zwiększa poziom testosteronu jest owoc Palmy sabalowej, który można stosować np. poprzez zażywanie preparatu Prostatobon. Drugą przyczyną obniżonej witalności u mężczyzn jest zaburzenie ukrwienia w obrębie niektórych stref intymnych.
  Zaburzenie ukrwienia najczęściej spowodowane jest miażdżycą tętnic. Współczesna farmakologia radzi sobie z tym problemem stosując znaną na całym świecie "niebieską tabletkę". Ale ta tabletka działa przez chwilę (około 2 godzin). Po 2 godzinach mężczyzna zostaje ponownie ze swoim problemem. Jak zatem można temu zaradzić? Przede wszystkim stosując preparaty z miłorzębem japońskim, który nie powoduje tak gwałtownego napływu krwi w wiadome miejsce jak w/w tabletka, ale trwale modyfikuje ukrwienie.
  Dzieje się tak ponieważ ekstrakty z miłorzębu japońskiego poprawiają ukrwienie m.in. poprzez stymulację wydzielania przez śródbłonek naczyń tej samej substancji co niebieska tabletka - tlenku azotu (NO).
  W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zalecamy chorym stosowanie preparatu Memobon 2 x dziennie po 1 kaps. Zawiera on w swym składzie oprócz miłorzębu również ekstrakt z korzenia żeń-szenia, który zwiększa aktywność fizyczną i psychiczną i od kilku tysięcy lat jest stosowany w zaburzeniach witalności u mężczyzn.
  Najczęściej sugerujemy łączne stosowanie Memobonu i Prostatobonu, aby naturalnie odzyskać i utrzymać prawidłową sprawność w tej jakże ważnej sferze życia.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła w chorobach nerek

  Zioła mają podstawowe znaczenie w leczeniu i profilaktyce chorób układu moczowego. Aby podpowiedzieć czym się leczyć i czym zapobiegać infekcjom w telegraficznym skrócie opiszemy dziewięć podstawowych ziół stosowanych w chorobach układu moczowego.

  1. Owoc Palmy Sabal - zmniejsza dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego tj. ból w trakcie oddawania moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, parcie na mocz, częstomocz. Chroni przed powiększeniem gruczołu krokowego. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, moczopędnie oraz obniża napięcie mięśni gładkich dróg moczowych.

  2. Liść Borówki Brusznicy działa moczopędnie i odkażająco na drogi moczowe. Zwiększa ilość wydzielanego moczu, a z nim jonów sodu, chloru oraz produktów przemiany materii.

  3. Liść Brzozy zwiększa wydalanie moczu, a z nim jonów sodu, chloru, kwasu moczowego. Wykazuje własności odtruwające.

  4. Ziele Krwawnika - hamuje krwawienie, zwłaszcza z naczyń włosowatych. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych i żółciowych. Wykazuje własności przeciwzapalne i przeciwbakteryjne i odtruwające.

  5. Ziele, liść Pokrzywy - poprzez wzrost wytwarzania interferonu stymuluje odporność organizmu na infekcje. Wykazuje działanie przeciwzapalne i moczopędne w obrębie układu moczowego oraz posiada własności odtruwające.

  6. Korzeń pokrzywy - działa przeciwzapalnie i moczopędnie. Łagodzi objawy przerostu gruczołu krokowego. Pobudza odporność organizmu poprzez stymulację produkcji interferonu.

  7. Ziele Rdestu Ptasiego - zwiększa dobową ilość wydalanego moczu, usuwa nadmiar jonów sodu, chloru i mocznika. Utrudnia krystalizację soli mineralnych i zapobiega powstawaniu złogów kamieni moczowych. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe.

  8. Ziele Skrzypu - zwiększa dobową ilość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów. Działa rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe, uszczelniająco na naczynia krwionośne. Przeciwdziała obrzękom i poprawia pracę serca. Wykazuje działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

  9. Owoc żurawiny - ekstrakt z żurawiny wykazuje działanie antyadhezyjne wobec bakterii co powoduje, że bakterie nie mogą osadzać się w drogach moczowych. Działa jak "płyn do mycia naczyń na tłusty talerz". Ponadto jest znakomitym środkiem antyoksydacyjnym.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła na osteoporozę

  W fachowej prasie medycznej pojawiły się doniesienia, iż stosowanie suplementów diety zawierających wapń może zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru niedokrwiennego mózgu.
  Jest to tym dziwniejsze, że stosowanie normalnej diety, w której spożywamy wapń tego ryzyka nie zwiększa. Według naukowców może być to związane z tym, iż wapń z suplementów przyczynia się do usztywnienia ścian naczyń krwionośnych. Badania nad tym, czy w istocie dochodzi do tego zjawiska są niezwykle ważne, gdyż zażywanie wapnia w postaci suplementów diety to w obecnej sytuacji standardowe leczenie i profilaktyka osteoporozy. Uważa się, iż zmniejsza ono ryzyko złamania o 10% - co jest niezwykle dobrym wynikiem. Pamiętając o ryzyku złamań w osteoporozie zwłaszcza kości długich czyli, np. szyjki kości udowej, należy mieć na uwadze, iż kości są zbudowane nie tylko z wapnia, lecz też z włókien kolagenowych, które stanowią niejako ich rusztowanie. Utrzymanie prawidłowego stanu tych włókien jest warunkiem utrzymania prawidłowej, mechanicznej odporności kości na złamania.
  Na dobry stan włókien kolagenowych ma wpływ niewiele czynników. Jednym z nich jest właściwa ilość spożywanego bioprzyswajalnego krzemu. Uważa się, że najlepiej działają w takich przypadkach organiczne związki krzemu zawarte w roślinach, dlatego też obserwujemy duże sukcesy przy stosowaniu preparatu ziołowego OrganicKrzem, który te właśnie substancje zawiera. Ponadto bioprzyswajalne związki krzemu ochraniające włókna kolagenowe poprawiają wygląd skóry i chronią przed zmarszczkami, które to powstają właśnie z powodu degradacji włókien kolagenowych w skórze. Ta informacja będzie miała duże znaczenie dla pań, gdyż można stosować jeden preparat i mieć dobroczynne działanie w dwóch kierunkach.
  Jeżeli chodzi o osteoporozę i okres okołoklimakteryjny - a wtedy ta choroba szczególnie się nasila - istnieje coraz więcej przesłanek do tego, iż zioła o działaniu estrogenopodobnym takie jak pluskwica i soja hamują postęp osteoporozy. Dlatego przy osteoporozie okołoklimakteryjnej zalecamy paniom zażywanie preparatu Klimaktobon.

  Image

  Image
Reklama
Zobacz inne dyskusje