Zaloguj
Reklama

Forum: Kobieta i zdrowie

Temat: Zioła ich właściwości i zastosowanie (514)

ulubione
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Rola ziół w cukrzycy

  Cukrzyca uznana została przez WHO chorobą cywilizacyjną. Nie mogło stać się inaczej skoro od połowy lat 80-tych liczba zachorowań na tą chorobę wzrosła sześciokrotnie. Na świecie cukrzycę ma 260 mln ludzi (dane na 2008 r.), a prognozy są jeszcze gorsze. Do 2025 roku na to schorzenie chorować będzie prawdopodobnie 380 milionów ludzi.

  Zioła używane są w 2 celach:
  1. Do stabilizacji poziomu cukru we krwi,
  2. Do przeciwdziałania powikłaniom cukrzycowym.
  Ten drugi cel jest w obecnej dobie ważniejszy i zioła do tego celu nadają się lepiej.

  Do stabilizacji poziomu glukozy w surowicy krwi wykorzystywane są najczęściej:
  Owocnia fasoli - pobudza ona wydzielanie insuliny z wysp trzustkowych. Zwiększa ponadto ilość wydalanego moczu co ma znaczenie w cukrzycy. Niektórzy autorzy porównują siłę działania 1 filiżanki naparu z surowca z 3 jednostkami insuliny.
  Liść morwy białej - obniża poziom glukozy w surowicy poprzez hamowanie wchłaniania węglowodanów z jelit. Zapobiega także poposiłkowemu wzrostowi poziomu glukozy w surowicy krwi. Liść morwy zwiększa ponadto ilość wydzielanej insuliny. Podawany jako napar łącznie z liściem borówki czarnej i owocni fasoli obniżał zarówno poziom glukozy w surowicy krwi jak i poziom hemoglobiny glikozylowanej HbA1c.
  Liść pokrzywy - podobnie jak liść morwy hamuje wchłanianie się węglowodanów w jelitach i ten mechanizm jest prawdopodobnie odpowiedzialny za jego nieznaczne hypoglikemizujące działanie na organizm. Liść pokrzywy pomocny jest w utrzymaniu w prawidłowym stanie dróg moczowych, gdyż wykazuje nieznaczne działanie moczopędne.
  Korzeń żeń-szenia jest surowcem zielarskim, który wpływa na metabolizm glukozy poprzez stymulację wydzielania insuliny oraz zwiększenie magazynowania glukozy w postaci glikogenu w wątrobie. Powoduje on także redukcję wchłaniania się glukozy z przewodu pokarmowego do krwi. Powyższe własności żeń-szenia znajdują odzwierciedlenie w badaniach poziomu glukozy i stężenia hemoglobiny glikozylowanej (HbA1c) we krwi. Oba te parametry w wyniku stosowania korzenia żeń-szenia ulegały obniżeniu.

  Inne zioła stosowane do regulacji poziomu cukru we krwi to: czosnek, cynamonowiec cejloński, liść aloesu, liść borówki czarnej oraz nasienie kozieradki.
  Prawidłowa strategia stabilizacji poziomu glukozy w surowicy krwi powinna polegać na łączeniu ziół zmniejszających wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego, takich jak np. liść morwy białej lub pokrzywy z ziołem zwiększającym wydzielanie insuliny, np. owocnia fasoli i korzeń żeń-szenia. W czasie zażywania ziół w cukrzycy należy pamiętać, że ich główna rola polega jednak na przeciwdziałaniu powikłaniom tej choroby. Dlatego tak ważne jest zalecanie diabetykom ziół poprawiających ukrwienie i działających antyoksydacyjnie, takich jak np. liść miłorzębu japońskiego. Dobre połączenie przy cukrzycy będzie stanowić mieszanka ziołowa Glukobonisan (liść morwy, owocnia fasoli, ziele pokrzywy, znamiona kukurydzy, kora cynamonowca) oraz preparat Memobon (korzeń żeń-szenia, liść miłorzębu japońskiego, magnez). Takie połączenie stabilizuje poziom glukozy, a jednocześnie zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań cukrzycowych. Aby zmniejszyć zagrożenie cukrzycowego uszkodzenia siatkówki oka warto w cukrzycy zastosować preparaty z borówką czarną, witaminami antyoksydacyjnymi i luteiną jak np. preparat Oculobon.

  Image

  Image
 • Reklama
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zielona herbata chroni oczy

  Chińscy naukowcy udowodnili, że napary z zielonej herbaty mają korzystny wpływ na wzrok. Do tej pory przypuszczano, że antyoksydanty obecne w herbacie działają korzystnie na siatkówkę i soczewkę oka. Jednak nie było dowodów na to, że ciała czynne zawarte w herbacie są transportowane z przewodu pokarmowego do tkanek oka.
  Badania prowadzone na zwierzętach doświadczalnych udowodniły, że tkanki oka absorbują ciała czynne zawarte w herbacie pomimo tego, iż stosowane są doustnie w postaci naparu. Dodatkowo dowiedziono, że prozdrowotne działanie z naparu zielonej herbaty utrzymuje się przez 20 godzin. Informacje te są bardzo optymistyczne, gdyż w dobie bardzo częstego uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy stosowanie tak popularnej używki jaką jest zielona herbata może nam bardzo pomóc.
  Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny pamiętać także o prozdrowotnych własnościach bogatej w antocyjany borówki czarnej oraz luteiny i zeaksantyny.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Oczy a fitoterapia

  Zioła mają zastosowanie w leczeniu najbardziej "zewnętrznych" problemów tzn. zapalenia spojówek, rogówki - najlepiej sprawdzają się te ze świetlikiem, kwiatem rumianku, krwawnika i nagietka a także liście herbaty.
  Stosuje się kąpiele, przymoczki i okłady. Jednak największe znaczenie ma fitoterapia w leczeniu problemów najbardziej wewnętrznych tzn. siatkówki - miejsca, którym praktycznie widzimy.
  Siatkówka tak jak cały organizm podlega procesom starzenia i pogorszenia swej funkcji. Degenerację siatkówki przyspiesza cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze.
  Przy tych schorzeniach niezwykle ważna jest suplementacja preparatami ziołowymi. Najważniejszy z nich to ekstrakt z borówki czernicy (nie sam owoc bo tego trzeba by było jadać dziennie 20g) zawierający antocyjany, które m.in. poprzez likwidowanie wolnych rodników poprawiają ukrwienie siatkówki.
  Ekstrakt z borówki ułatwia ponadto widzenie w ciemności i łagodzi zmęczenie oczu patrzących w ekran monitora komputerowego.
  Drugim ważnym surowcem są karotenoidy, betakaroten i luteina, które szczególnie korzystnie działają na plamkę żółtą (miejsce w siatkówce którym widzimy kolory).
  Stosując surowce wskazane w chorobach siatkówki nie należy zapominać o witaminach antyoksydacyjnych, które również usprawniają funkcje siatkówki dzięki eliminacji wolnych rodników.
  Wszystkie te w/w składniki zawiera w swym składzie Oculobon, który wskazany jest dla osób cierpiących na cukrzycę, nadcisnienie, miażdżycę lub mających inne choroby utrudniające ukrwienie siatkówki. Zalecany jest tez dla kierowców pracujących w nocy oraz wielogodzinnych użytkowników komputerów.

  Image

  Image
 • Reklama
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Ziołolecznictwo nadzieją geriatrii

  Fitoterapia to metoda leczenia i profilaktyki niejako stworzona dla ludzi starszych. Starość to czas w którym zmuszeni jesteśmy do stosowania leków. Nasuwa się więc pytanie, czy zawsze muszą być to leki syntetyczne, zwłaszcza gdy są one czasami zażywane na wszelki wypadek, np. aspiryna, która ma zmniejszać skłonność do zawałów, czy też statyny, które mają redukować poziom cholesterolu.
  Rozwój nauk medycznych to także dokładne przyjrzenie się farmakologii, a zwłaszcza wzajemnemu oddziaływaniu leków na siebie.
  Człowiek starszy zmuszony jest najczęściej do stosowania wielu leków. Jednak większa ilość leków to także zwielokrotniona ilość działań niepożądanych. Statystyki są dramatyczne: Jeżeli ktoś zażywa 8 lub więcej rodzajów leków, to statystycznie ma 100% pewność wystąpienia powikłań.
  Przyczyną 10% przyjęć do szpitala osób starszych są powikłania polekowe tzw. Geriatryczny Zespół Jatrogenny. Uważa się, że jest on przyczyną 20% zgonów u osób w wieku podeszłym. Wszystkie te informacje skłaniają do sięgnięcia po środki słabiej działające, ale u osób starszych bardzo skuteczne - po zioła.
  Zioła działają wielokierunkowo, dlatego mogą zastąpić kilka leków na raz. Dobrym przykładem jest Lipobon. To połączenie ekstraktu z karczocha i liścia miłorzębu. Poprawi on ukrwienie w całym organizmie, działa przeciwmiażdżycowo i zmniejszy skłonność do zakrzepów, ponadto usprawni proces trawienia likwidując wzdęcia i zaparcia.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Czy zioła to eliksir młodości?

  Z problemem osiągnięcia długowieczności ludzkość zmaga się od początku istnienia. Od czego zależy długowieczność? Przede wszystkim od genów i jakości życia. Z doniesień naukowych ostatnich lat wynika, że żywność, ksenobiotyki ("trucizny" z żywności i środowiska), zioła i niektóre leki mogą pobudzać, lub hamować aktywność genów. Niestety, nie bardzo udaje się nam sterować tymi wpływami.
  Co zatem zrobić, aby nasz kod genetyczny był w prawidłowym stanie? Zależy to od jakości życia. Przez jakość życia rozumiemy higienę ciała i ducha, a przede wszystkim zdrowe, naturalne i ekologiczne żywienie. Trudno jednak tak komponować dietę, aby wszystkiego było pod dostatkiem, dlatego ważną rolę odgrywają suplementy diety.
  Jakie ziołowe suplementy należy zażywać na starość? Starzeniu sprzyja obecność w organizmie nadmiaru wolnych rodników. Dlatego dobrze jest spożywać produkty, które eliminują te toksyczne cząsteczki. Takimi substancjami są m. in. owoce o kolorze fioletowym i czerwonym. W Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza używamy skoncentrowanych form tych odtruwających owoców: stosując preparat Vitalbon, który ma w swym składzie działające antyoksydacyjnie ekstrakty z owoców żurawiny, aronii, borówki czarnej i liści zielonej herbaty. Poza dobroczynnym działaniem antyoksydantów wiemy o korzystnym oddziaływaniu na ludzi starszych korzenia żeń-szenia i liści miłorzębu japońskiego. Wykorzystujemy te własności. Naszym pacjentom zalecamy zażywanie Memobonu, który jest połączeniem ekstraktów z korzenia żeń-szenia, miłorzębu japońskiego i magnezu. Poprawia on ukrwienie mózgu, łagodzi zawroty głowy, szumy uszne. Pacjenci w starszym wieku mają często problemy z sercem.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła dla kobiet

  Naturalne, biologiczne funkcje oraz rytmy, które charakteryzują organizm kobiety, oraz które są odpowiedzialne za co-miesięczne krwawienia menstruacyjne, płodność, możliwość zajścia w ciążę oraz urodzenie dziecka, są naturalnie skłonne do nierównowagi oraz zniszczenia. Różnorodność czynników w życiu kobiety, takich jak stres, przepracowanie, brak ćwiczeń czy odprężenia, zła dieta i problemy seksualne, potrafią zakłócić gładki bieg systemu. Potrafią one również osłabić równowagę hormonalną, zmniejszyć odporność organizmu, wpływać na cyrkulację w obrębie systemu rozrodczego, zwiększać napięcia i przeciążenia, i dlatego przyczyniają się do powstawania wielu problemów ginekologicznych, które dotykają tak wiele kobiet.

  W dzisiejszych czasach wiele kobiet świadomie zdobywa wiedzę na temat swojego ciała. Poprzez samopomoc w postaci zdrowej diety i zdrowego trybu życia potrafi zapobiec wielu chorobom. Ważna jest również obserwacja swojego ciała, która potrafi informować nas o różnych dolegliwościach. Ciało nasze wysyła informacje o zagrożeniach, których nie należy bagatelizować.

  Kobiety od bardzo dawna używały ziół do regulowania balansu hormonalnego, jak również do pobudzania funkcjonowania systemu rozrodczego. Zioła były również wykorzystywane do leczenia wtedy, gdy powstawał problem zdrowotny. Zioła od wieków były stosowane na wszelkie dolegliwości kobiece. Wspomagały układ rozrodczy, jak również były pomocne w leczeniu niepłodności u kobiet. Ziołami leczono również niepłodność występująca u mężczyzn. Picie herbatki ziołowej z ziela skrzypu pomagało w przypadkach bolesnych menstruacji. Dzisiaj również picie takiej herbatki ziołowej pomaga w walce z bólem menstruacyjnym. Istnieje wiele ziół, które pomagają w zredukowaniu napięcia, w łagodzeniu różnych bólów, oraz te, które mają właściwości balansujące hormony żeńskie. Zioła są środkami odżywczymi, które wzmacniają tkanki, z których jest zbudowany system rozrodczy kobiety, jak również utrzymują je w zdrowiu i pomagają, aby funkcjonowały wydajnie i prawidłowo. Zioła pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśni, np. podczas menstruacji. Ziołem takim jest rumianek. Melisa lekarska to zioło nadające się świetnie na napięcia przed miesiączkowe oraz na napięciowe bóle głowy. Niektóre z ziół zawierają saponiny, które przypominają ludzkie hormony i są dlatego pomocne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ginekologicznymi problemami, jako że są one często powiązane z nierównowagą hormonalną. Stosowanie zdrowego odżywiania, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz zażywanie ziół na codzień pozwoli na uniknięcie większości chorób, na które cierpią kobiety we współczesnym świecie.

  Kobiety od tysiąca lat zbierały zioła. Miejsca, z których je otrzymywały to lasy, łąki. Z ziół przygotowywały lecznicze preparaty i formuły. Poprzez intuicyjne komunikowanie się z roślinami, kobiety dowiadywały się o leczniczych właściwościach ziół. Mądrość kobiet rozwijała się na przestrzeni lat, zdobywały doświadczenie na temat danych ziół jako środków pomagających na choroby. Preparaty lecznicze były próbowane i udoskonalane, a następnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Matki przekazywały córkom swoją wiedzę na temat ziół, przepisów na zastosowanie ich w chorobach.
  Następnie kobiety hodowały zioła w ogrodzie. Były one pod ręką o każdej porze. Zioła były pielęgnowane przez kobiety. Dbały one o wilgotność gleby, w której rosły pożyteczne rośliny, wyrywały chwasty, chroniły przed zimnem. Wydawało się, jakby w dowód wdzięczności, że zioła chcą pokazać i nauczyć nas o swoich właściwościach leczniczych. Kobiety zaczęły głębiej studiować wiadomości na temat ziół, czytać medyczne książki o ziołach, zapisywać się na kursy ziołolecznictwa oraz leczyć swoje rodziny prostymi preparatami ziołowymi. Kobiety zaczęły również wykorzystywać zioła w kuchni do przyprawiania potraw.

  Rośliny uczą nas i prowadzą do serca i duszy Matki Ziemi. Oferują nam system leczenia, który jest łagodny i pozbawiony skutków ubocznych. Zioła oferują nam swoją siłę i moc leczenia. Dawno, dawno temu zaakceptowane przez kobiety, znalazły miejsce w każdym domostwie. Stały się tradycją starożytnych ludów. Udowodniły, że są przydatne na dolegliwości zdrowotne człowieka.

  W greckiej mitologii boginią księżyca jest Artemis. Artemis jest również bliźniaczą siostrą innego ważnego greckiego boga zwanego Apollem, który jest bogiem słońca dla starożytnych greków. Artemis jest reprezentowana przez boginię Dianę w mitologii rzymskiej, która dzieli wszystkie swoje dostojności z mitologią grecką. Istnieje silna relacja między kobietami a księżycem, szczególnie jeśli chodzi o definicję kobiecości. Obserwuje się, zaczynając już od czasów starożytnych, że księżycowa bogini w szczególności jest spostrzegana jako ochraniająca wszystkie kobiety na całym świecie. Uważano, że na płodność kobiety miał wpływ księżyc.

  Kobiety w starożytności kontrolowały zapasy żywności zarówno dla swoich rodzin, jak również dla całej społeczności. Tak też jest w dalszym ciągu w niektórych współczesnych środowiskach. Kobiety posiadały bardzo szczegółową rolę jako te, które zbierały żywność, większość z nich szukała jej w lasach – były to zbierane korzenie dzikich roślin, jak również owoce. Kobiety również zbierały zioła lecznicze i przygotowywały z nich leki na różne dolegliwości dla swoich rodzin i dla swoich wspólnot. Ponieważ kobiety były pod szczególnym nadzorem księżyca, istniało silne przekonanie, że tylko kobiety mogą hodować rośliny – płodność gleby była powiązana z płodnością kobiety pobłogosławionej przez księżyc. Uważano, że księżyc miał wpływ na właściwy wzrost wszystkich roślin z nasiona. Uważano również, że księżyc był również odpowiedzialny za dostarczanie swojej energii żeńskim zwierzętom. Na koniec wierzono, że kobieta nie może nosić dziecka w swoim ciele bez specjalnej siły księżyca.
  Wiele ziół wykorzystuje się do pomocy kobietom np. podczas porodu, i które są nazwane po bogini Artemis. Zioła te były używane od wielu stuleci. Zioła te są wciąż używane i pomocne kobietom w czasie porodu, jak również stosuje się je tam wszędzie, gdzie mamy do czynienia z typowymi dolegliwościami kobiecymi. Niektóre z ziół nazwane po bogini Artemis to Artemisia abrotanum, czyli bylica boże drzewko, bylica pospolita (łacińska nazwa Artemisia vulgaris) czy Artemisia absinthium – bylica piołun. Ziołowe środki sporządzane z niniejszych ziół pomagają w regulacji skurczów mięśni, wzmacniają siłę skurczów podczas akcji porodowej. Pomagają tym kobietom, które mają skłonności do trudnych porodów.
  Kobiety zazwyczaj przygotowywały lecznicze maści z ziół. Przygotowywały je z ziół zebranych z lasów, łąk, niektóre rosły w zasięgu ręki. Następnie zioła były zbierane z własnych, przydomowych ogrodów. Większość ludzi obecnie podchodzi do ziół z przymrużeniem oka. Wierzy w siły uzdrawiające ziół tylko wtedy, kiedy przejdą one szereg doświadczeń laboratoryjnych i naukowcy dowiodą, że rzeczywiście zioła posiadają właściwości lecznicze.

  Jednocześnie należy zauważyć, że coraz więcej ludzi szuka pomocy ziół. Chorzy na raka sprowadzają różnych nazw zioła z Ameryki Południowej. Wierzą w ich silne moce uzdrawiające. Należy pamiętać, że zioła powinny być zbierane z dala od autostrad, szos, fabryk, śmieciowisk. Kupując gotowe zioła w sklepach ziołowych lub w sklepach ze zdrową żywnością, należy zawsze sprawdzić źródło pochodzenia ziół (o ile jest to możliwe). Podstawowe zioła takie jak mięta, bazylia, oregano, koper, melisa itp. mogą być uprawiane w naszych ogródkach przydomowych. Są warte hodowania, a z drugiej strony zawsze pod ręką – czy to wykorzystane na bóle żołądka i niestrawności, czy też do przyrządzania potraw.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła dla mężczyzn

  Większość problemów fizycznych właściwych tylko dla mężczyzn jest powodowana przez brak równowagi w ich poziomach hormonalnych, zwłaszcza w poziomie testosteronu. Produkowany w jądrach oraz w nadnerczach, testosteron rozwija mięśnie, powoduje, że głos staje się grubszy i czyni mężczyznę płodnym. Z drugiej jednak, ujemnej strony, testosteron powoduje powiększanie się gruczołu prostaty, a wysokie poziomy testosteronu obwinia się za agresywne zachowanie.
  Łysina

  Wiadomo, że bycie łysym dla mężczyzny nie jest łatwe. Bujna czupryna to symbol męskości. Wielu mężczyzn uważa, że lepiej wygląda z bujną czupryną niż bez niej. Prawdą jest, że nie ma żadnego cudownego leku na przywrócenie włosów – najlepsze produkty potrafią jedynie opóźnić proces wypadania pozostałych na głowie włosów.

  Zdrowy włos rośnie, następnie wypada a jego korzeń „bierze odpoczynek” przed kolejnym rzutem włosów. Łysienie występuje wtedy, gdy korzenie włosów nigdy nie budzą się. Jest to przypadek łysienia typu męskiego, które jest szczególnie popularne, wtedy gdy wzrost włosów zaczyna zwalniać, około 50 lub 60 lat. Jest to zawdzięczane męskiemu hormonowi testosteronowi, jak również oczywistym genom, które hamują wzrost włosa. Jednak zioła mogą pomóc! Stosuj zioła jako środki odżywcze dla twoich włosów.

  Jakkolwiek zioła nie przywrócą włosów, które już wypadły (niestety, ale na to nie ma cudownego środka), kilka ziół potrafi zwolnić proces ich wypadania, szczególnie żel z aloesu, pokrzywa lub rozmaryn. Od wieków, zarówno kobiety jak i mężczyźni, wmasowywali w skórę głowy oliwkę z oliwek razem z rozmarynem. Włosy wyglądały po takiej kuracji zdrowo i bujnie. Masaż sam w sobie wpływa korzystnie na skórę głowy i odgrywa ważną rolę: poprawia cyrkulację i pobudza korzeń włosowy do wzrostu. Zioła takie jak aloes nie tylko są korzystne na włosy, ale również działają jako ochrona skóry głowy przeciwko wiatrowi i słońcu, która staje się wyeksponowana, kiedy włosy zaczynają się przerzedzać.

  Kiedy jest trudno powiedzieć z całą pewnością, czy zioła pomagają na włosy, wszyscy, którzy używali ziołowych środków mogą powiedzieć, że widzą różnice. Kiedy stosujesz jakąkolwiek terapię wzrostu włosów, należy mieć na uwadze, że skóra włosów jest najbardziej ważną częścią. Włos jako taki jest martwy. Właściwe typy odżywek do włosów mogą spowodować, że włosy stają się lśniące, jedwabiste, mogą wyglądać, że jest ich więcej niż normalnie. Skóra głowy jest bardzo żywotna i dobrze reaguje na wszelkie ziołowe terapie.

  Oczywiście, że testosteron, geny oraz zła cyrkulacja nie są jedynymi czynnikami, które powodują, że mężczyźni tracą swoje włosy. Włosy wypadają ponieważ cierpimy na poważne choroby, choroby systemu nerwowego lub nasza dieta jest uboga w witaminy, minerały, amino kwasy, itp. Niektóre leki, zwłaszcza te, którymi leczy się artretyzm, skazę moczanową, depresje, wysokie ciśnienie krwi czy problemy z sercem, mogą również zahamować wzrost włosów. Terapia radiacyjna i różnego rodzaju problemy skóry głowy również przyczyniają się do wypadania włosów. Jeśli sądzisz, że powyższe przyczyny mogą powodować twoje łysienie, wybierz zioła do pomocy w leczeniu specyficznych problemów.

  Olej z rozmarynu do włosów

  ½ łyżeczki oleju z rozmarynu
  15 g oleju z jojoby lub oleju rycynowego

  Połączyć wszystkie składniki. Umoczyć opuszki palców w miksturze, a następnie delikatnie wmasowywać oleje w skórę głowy, używając ruchów okrężnych. Używać dwa razy dziennie i pozostawić na głowie na co najmniej kilka godzin zanim zostanie spłukane.

  Przepis na zdrowe włosy

  1 szklanka żelu z aloesu
  4 łyżki stołowe octu winnego
  1 łyżka stołowa nalewki z pokrzywy
  ½ łyżeczki oleju z witaminy E
  ½ łyżeczki oleju z rozmarynu

  Zmieszać wszystkie składniki w melakserze do uzyskania gładkiej konsystencji. Wmasowywać niewielką ilość formuły w skórę głowy codziennie oraz kiedykolwiek myjesz włosy. Jeśli nie jesteś w stanie zdobyć nalewki z pokrzywy, sporządź formułę bez niej.

  Męska herbatka przeciw wypadającym włosom
  Wiadomo, że tendencja do wypadania włosów może być dziedziczna. Herbatka ta wzmacnia skórę głowy. Działa korzystnie na krążenie i odżywia krew.

  10 g korzenia rdestu ptasiego
  3 g nasion pokrzywy lub suszonej pokrzywy
  1 łyżka stołowa syberyjskiego żeń-szenia
  5 g jagód kolcowoju chińskiego (Lycium chinensis)
  5 g zmielonej eukomi wiązowatej (Ulmoides)
  1 ¼ szklanki wody (300ml)

  Przygotować zupkę ziołową z wyżej wymienionych składników przez podgrzewanie ich około 20 minut do zredukowania objętości płynu o co najmniej 100 ml, którą wypijesz. Zaparzaj te same składniki co wieczór, ale nie trzymaj ich przez noc. Herbatka ta powinna być pita przez około 6 tygodni i jest najbardziej efektywna przeciwko tak zwanemu łysieniu łojotokowemu, które jest popularne wśród mężczyzn pochodzenia europejskiego.

  Ziołowe preparaty na wysypkę na genitaliach, zapalenia oraz podrażnienia

  Zioła do przemywania genitaliów

  2 szklanki gotowanej wody
  1 łyżeczka kwiatów krwawnika
  1 łyżeczka kwiatów lawendy
  1 łyżeczka kłączy gorzknika kanadyjskiego (lub korzeni mahoni pospolitej)

  Zalać gotującą się wodą zioła i pozostawić do zaparzenia na co najmniej 20 minut. Odcedzić zioła, wystudzić do żądanej temperatury. Następnie napełnić duży pojemnik „ziołową herbatką” i zamaczać miejsca zmienione chorobowo. Stosować dwa razy dziennie lub tak często, jak jest to potrzebne. Moczenie powinno trwać nie mniej niż 5 minut.

  Olejek na zapalenia/podrażnienia genitaliów

  ⅛ łyżeczki olejku lawendowego
  ⅛ łyżeczki olejku z drzewa herbacianego
  30 g oleju warzywnego

  Zmieszać wszystkie składniki. Smarować zainfekowane lub podrażnione miejsca co najmniej dwa razy dziennie. (Olejek działa nawet wtedy, kiedy podrażnienie nie jest wywołane przez infekcje).

  Puder na infekcje grzybiczne

  120 g skrobi kukurydzanej lub sproszkowanej glinki kosmetycznej
  ½ łyżeczki aromatycznego olejku lawendowego
  ½ łyżeczki aromatycznego olejku z drzewa herbacianego

  Umieścić skrobię kukurydzaną w plastikowej torbie i dodać kropla po kropli olejki aromatyczne, równo je rozprowadzając. Za pomocą palców zgnieść wszelkie grudki olejkowo-skrobiowe. Pozostawić torebkę na dwa dni. Następnie stosować kilka razy dziennie, a przede wszystkim opsypywać miejsca chorobowo zmienione po kąpieli lub po pływaniu w basenie, itp. Ten puder świetnie działa również na grzybicę międzypalcową u sportowców.

  Wyciąg ziołowy pomocny w walce z infekcją

  15 g nalewki z korzenia jeżówki purpurowej
  15 g nalewki z korzenia gorzknika kanadyjskiego
  15 g nalewki z kory pau d’arco
  korzeń żeń-szenia syberyjskiego (nie koniecznie)

  Połączyć wszystkie składniki. Brać połowę zakraplacza do kropli 5 razy dziennie w czasie trwania infekcji. Indywidualne nalewki można kupić w sklepach ziołowych lub w sklepach z naturalną żywnością. Można również wybrać podobną formułę, która jest już gotowa.

  Ziołowe środki na brodawki na genitaliach

  Olejek na brodawki

  15 g oleju rycynowego
  ¼ łyżeczki aromatycznego olejku z żywotnika zachodniego
  ¼ łyżeczki aromatycznego olejku z drzewa herbacianego
  800 Miedzynarodowych Jednostek oleju witaminy E

  Wymieszać wszystkie składniki. Witamina E, dodana do niniejszego przepisu, ułatwia proces leczenia. Zamiast jednej kapsułki z 800 IU, można użyc dwie po 400 IU. Przede wszysktim najpierw należy zabezpieczyć skórę dookoła brodawki używając jakąkolwiek maść lub balsam, zostawiając brodawkę samą w sobie osłoniętą. Ostrożnie nakładać miksturę na brodawkę, używając szklaną szpatułke lub bawełniany wacik dwa do czterech razy dziennie. Miksturę nakładać tylko i wyłącznie na samę brodawkę – olejek aromatyczny z żywotnika zachodniego jest wyjątkowo silny i formuła ta może spalić wrażliwą skórę.

  Ziołowe środki na impotencję

  Wyciąg ziołowy na impotencję

  15 g nalewki z korzenia żeń-szenia
  15 g nalewki z liści miłorząbu dwuklapowego
  15 g nalewki z kory johimby lekarskiej
  15 g nalewki ze świeżego owsa
  15 g nalewki z liści damiany

  Połączyć wszystkie składniki. Brać 30 kropli mikstury 3 lub 4 razy dziennie przez co najmniej 2 miesiące. Owies oraz damiana są zwykle najbardziej efektywne w postaci nalewek. Miłorząb dwuklapowy ze zbiorów jesiennych może być brany zarówno jako nalewka lub w formie pigułki.

  Ziołowe środki na niepłodność

  Formula na płodność

  30 g nalewki z korzenia żeń-szenia chińskiego
  15 g nalewki ze świeżego owsa
  15 g nalewki z liści ashwagandy
  15 g nalewki z liści malin

  Połączyć wszystkie składniki. Brać cały zakraplacz do kropel dwa razy dziennie.

  Olejek aromatyczny na płodność

  5 kropel aromatycznego olejku z róży
  30 g oleju warzywnego

  Połączyć składniki. Masować dolną część brzucha oraz wewnętrzną stronę ud raz dziennie. Pamiętać należy, aby użyć czystego olejku różanego, najlepszy jest bułgarski lub turecki.

  Ziołowe środki na męską menopauzę (andropauzę)

  Męska formuła na andropauzę

  30 g nalewki z korzenia żeń-szenia
  15 g korzenia żeń-szenia syberyjskiego
  15 g nasion shizandry
  15 g korzenia lukrecji

  Połączyć wszystkie składniki. Brać pół zakraplacza do kropel raz lub dwa razy dziennie.

  Ziołowe środki na powiększony gruczoł krokowy

  Nalewka zmniejszająca gruczoł prostaty

  30 g nalewki z jagód palmy sabalowej
  15 g nalewki z korzenia pokrzywy
  15 g nalewki z korzenia sarsaparilli
  15 g nalewki z korzenia dzikiego ziemniaka
  15 g nalewki z korzenia jeżówki purpurowej
  15 g nalewki z liści mącznicy lekarskiej

  Połączyć wszystkie składniki. Brać połowę zakraplacza do kropel trzy razy dziennie. Profilaktycznie, można brać raz dziennie.

  Olejek przeciw zapaleniu prostaty

  ⅛ łyżeczki aromatycznego olejku z lawendy
  ⅛ łyżeczki aromatycznego olejku z rozmarynu
  4 krople olejku aromatycznego z rumianku (nie koniecznie)
  60 g olejku z dziurawca

  Połączyć składniki. Masować skórę olejkiem poniżej moszny raz lub dwa razy dziennie.

  Ziołowe środki na spuchnięte jądra

  Kąpiel jąder

  250 ml wody
  ¼ szklanki liści żywokostu lekarskiego
  ¼ szklanki liści dziewanny
  ⅛ szklanki kwiatów rumianku

  Zagotować wodę i zalać nią zioła. Zaparzać zioła co najmniej 15 minut. Odcedzić i wlać do wody przeznaczonej do kąpieli.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła dla dzieci

  Siła i moc uzdrawiająca ziół jest bardzo prawdziwa. Każda jedna terapia ziołowa zasugerowana poniżej posiada specyficzne właściwości lecznicze, rozważnie zbalansowane i przystosowane do delikatnego organizmu dziecka.

  Naturalne leki ziołowe to nie tabletki wyprodukowane w fabryce. Ziołowe preparaty działają łagodnie na organizm, potrzebując więcej czasu na działanie i zwalczanie dolegliwości. Podczas podawania ziołowego medykamentu dziecku, należy zacząć od małej dawki. Należy obserwować dziecko, jego reakcje na dane zioło oraz jak dane zioło działa na twoje dziecko. Użycie ziół w leczeniu dolegliwości dziecięcych wymaga obserwacji połączonej z dobrym osądem.

  Naturalne środki są ogólnie dobrze tolerowane przez dzieci. Większość ziół jest nietoksyczna, z nielicznymi, jeśli w ogóle reakcjami ujemnymi. Jakkolwiek, ważne jest, aby znać działanie i możliwe skutki uboczne zioła zanim zaczniemy podawać je dziecku. Zdarza się, choć jest to bardzo niezwykłe, że niektóre dzieci reagują na dane zioło bólem głowy, bólem żołądka lub wysypką. Jeśli twoje dziecko zareagowało niekorzystnie na zioło, ma objawy wrażliwości na nie, należy zaprzestać podawania dziecku danego zioła.

  Jeśli dziecko reaguje korzystnie na dane zioło, ale reakcja na zioło jest zbyt intensywna, należy zmniejszyć dawkę lub zaprzestać podawania zioła. Na przykład, powiedzmy, że twoje dziecko cierpi na zatwardzenie, a ty podałaś mu zioło o właściwościach przczyszczających. Jeśli twoje dziecko zaczyna mieć rozwolnienie, ty oczywiście osiągnęłaś cel i przyniosłaś dziecku ulgę w zatwardzeniu. Ale, reakcja jest zbyt intensywna. Użyj samoosądu i zaprzestań podawania zioła. Podobnie, jeśli podajesz dziecku zioło o właściwościach wykrztuślnych i twoje dziecko zaczyna odkasływać dużymi ilościami flegmy, powinnaś rozważyć zmniejszenie dawki zioła, tak aby odkrztuszanie było możliwe do zniesienia.

  Leczenie ziołami jest pożyteczne zarówno w przewlekłych, jak i ostrych dolegliwościach zdrowotnych. Jest również wartościowe w utrzymaniu dobrego zdrowia, jak też w zapobieganiu różnym chorobom. Wiele ziołowych preparatów wzmacnia system obronny dziecka oraz pomaga w zwalczaniu nawracających infekcji.

  Zioła są dostępne w różnych postaciach. Mogą to być zioła świeże, suszone, w tabletkach lub kapsułkach, lub w butelkach w postaci płynów. Można je kupować indywidualnie lub w miksturach specjalnie przygotowanych na specyficzne dolegliwości zdrowotne. Jakość ziołowych preparatów zarówno w formie kapsułki, tabletki, nalewki, maści, itp. jest tak samo skuteczna jak jakość świeżego zioła, z którego dany produkt został wykonany.
  Ziołowe dawki

  Dla noworodków oraz dzieci do 2 lat: Jedna dawka równa się trzem kroplom nalewki ziołowej rozpuszczonej w ¼ szklanki wody, formuły lub w mleku z piersi matki, lub w 2 lub 3 łyżeczkach herbaty. Karmiąca matka może również wziąć dawkę dla dorosłej osoby właściwej formuły ziołowej. Zioła zostaną przetransmitowane do jej dziecka przez mleko z piersi, przefiltrowane i rozcieńczone do właściwej mocy.
  Dzieci od 2 do 6 lat: Jedna dawka równa się 6 do 10 kropli nalewki ziołowej rozpuszczonej w ¼ szklanki wody lub w ¼ szklanki herbaty.
  Dzieci od 6 do 12 lat: Jedna dawka równa się 10 do 20 kropli nalewki ziołowej rozpuszczonej w ½ szklanki herbaty lub 1 tabletka lub kapsułka.
  Dzieci 12 lat oraz dorośli: Jedna dawka równa się 20 do 40 kropli nalewki ziołowej rozpuszczonej w jednej szklance herbaty lub 2 tabletki lub kapsułki.
  Kąpiele ziołowe dla dzieci

  Jest kilka prostych sposobów na przygotowanie kąpieli ziołowych dla dzieci. Jeśli używamy rozpuszczalnych składników takich jak żel z aloesu lub sodę do pieczenia, zwyczajnie rozpuścić je w gorącej wodzie przeznaczonej do kąpieli. Jeśli będziemy używać płatków owsianych, należy je umieścić w odpowiednim woreczku. Płatki owsiane wydają się być miękkie, ale nie rozpuszczają się kompletnie w wodzie, chyba że najpierw zostaną zmielone na puder.

  Jeśli do kąpieli ziołowych są używane świeże zioła, należy je położyć na gazie lub ściereczce do wycierania. Dwie lub trzy grubości gazy w kształcie kwadrata są idealne. Luźnie tkany materiał gazy pozwoli na maksymalne wydostanie się wszystkich ziołowych esencji z jednej strony, z drugiej zaś nie pozwoli na pływanie części ziół po powierzchni wody. Zioła używane do kąpieli ziołowych można również trzymać w torebkach uszytych z gazy, lub w torebkach związanych sznurkiem. Szybka i prosta metoda to umieszczenie odpowiedniej ilości ziół na środku czworokątnej gazy. Następnie pociągając cztery rogi gazy razem związujemy je sznurkiem. Na pełną wannę użyć około 170 g suszonych lub świeżych ziół.

  Napełnić wannę wodą, umieszczając zioła w torebce pod silnym strumieniem gorącej wody. Podczas kąpieli, wyciskać esencje ziołowe z ziołowej torebki wprost na te miejsca, które chcesz leczyć. Twoje dziecko poprzez taką kąpiel może mieć również i zabawę. Jeśli kąpiel ziołowa jest przeznaczona w celu załagodzenia swędzących dolegliwości skóry, możesz łagodnie masować ziołową torebką zainfekowane miejsca na skórze. Masowanie takie przynosi ulgę dziecku, jak również powoduje zrelaksowanie się ciała. Nie należy jednak pozwolić dziecku na masowanie skóry z widocznymi, otwartymi ranami. Jeśli używamy do kąpieli suszonych ziół, należy dozorować dziecko podczas takiej kąpieli. Suszone części ziół mogą być twarde, patykowatych kształtów. Dziecko może łatwo w ten sposób zadrapać sobie skórę ciała. Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko jest zrelaksowane i ból łagodzony podczas takiej kąpieli ziołowej, można wykorzystać do nich ziołowy napar sporządzony wcześniej. Należy w tym celu namoczyć 6 łyżek stołowych suszonych lub świeżych ziół na noc w trzech szklankach wody. Zacznij od bardzo gorącej wody i pozwól na naturalne wychłodzenie się jej. Następnego ranka, podgrzej napar i odcedź osad. W tym momencie żadna torba na zioła nie jest potrzebna. Po prostu wylej odcedzony napar wprost do wanny z wodą do kąpieli.
  Ziołowe napary (herbatki)

  Zioła w leczeniu dolegliwości zdrowotnych są najczęściej podawane w postaci ziołowych herbatek. Chińczycy, którzy posiadają 5000-letnią historię medycyny ziołowej, nauczają, że gorąco wody oraz smak ziół podwyższają jego moc i efektywność. Parzenie ziół w gorącej wodzie wyciąga lecznicze esencje z rośliny.

  Aby przygotować gorącą herbatę z ziół, odmierz 2 czubate łyżki stołowe ziół na każdą szklankę herbaty (chyba że inne dawkowanie jest podane na opakowaniu) i umieść je w porcelanowym lub szklanym dzbanku do parzenia herbaty lub w kubku (plastikowe lub metalowe pojemniki nie są właściwe do parzenia ziół). Na każdy kubek ziołowej herbaty: zalej zioła 225 g świeżo zagotowanej wody. Przykryj. Jako główna zasada, herbaty sporządzane z liści lub kwiatów ziół powinny się zaparzać od 5 do 10 minut. Herbaty ziołowe przygotowywane z korzeni lub kory, powinny być parzone 10 minut i dodatkowo zostawiane do macerowania jeszcze przez następne 5 minut. Po namoczeniu się ziół, należy je odcedzić, ochłodzić do odpowiedniej temeratury do picia, i podawać. Jeśli przygotowywujesz więcej niż jedną szklankę herbaty ziołowej w tym samym czasie, możesz trzymać jej nadmiar w termosie.

  Aby sporządzić ziołową herbatę z nalewki lub ekstraktu, umieścić proponowaną liczbę kropel ekstraktu w szklance z gorącą wodą. Zostawić herbatkę ziołową na około pięć minut w celu pozwolenia na odparowanie z niej części alkoholu.
  Soki ziołowe, wyciskane ze świeżych ziół

  Dobrze umyj świeże zioła pod bieżącą, zimną wodą. Jeśli jest to potrzebne, nożyczkami potnij zioła na odpowiednie kawałki. Mokre części ziół umieść w sokowirówce i zmiksować je na płyn. Swieży sok może być używany w formie kilku kropel rozpuszczonych w herbacie lub w źródlanej wodzie. Świeży sok z ziół może być wklepywany zewnętrznie na zainfekowane części ciała.

  Świeże soki z ziół są ogólnie konsumowane zaraz po ich wyciśnięciu. Jakkolwiek, jeśli umieścisz płyn w małej, szklanej butelce oraz zakorkujesz ją szczelnie, wstawisz do lodówki, to taki sok potrafi wytrzymać i nie stracić na swojej jakości przez kilka dni.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła W Domu

  Najbardziej popularnym domowym użyciem ziół jest ich zastosowanie w potpourri, które sporządza się z suchych lub pół suchych liści, płatków lub pączków kwiatowych. Gotowe potpourri w różnych kombinacjach ziołowych jest dostępne w sklepach z upominkami lub w kwiaciarniach. Kupienie gotowej mieszanki potpourri jest rzeczą najprostszą, ale zrobienie samemu w domu wymaga trochę pracy i cierpliwości. Robiąc potpourri w domu, możesz dobrać jego składniki, które najbardziej tobie odpowiadają. Poza tym perfumowanie pokoju naturalnymi zapachami jest dużo bardziej przyjemniejsze, niż odświeżanie pomieszczeń gotowymi, sztucznymi odświeżaczami do powietrza w aerozolu.
  Użycie dekoracyjne ziół

  Suszone zioła oraz kwiaty mogą być również użyte do dekoracji domu, kiedy świeże kwiaty są trudno dostępne. Można je układać w wiklinowych koszykach, aranżowac do sezonowych wianuszków, girlandów, jak również ozdabiać stoły i ściany. Dekoracyjne kompozycje z suszonych ziół oraz kwiatów wytrzymają również dłużej niż te zrobione ze świeżych ziół lub kwiatów. Suszone kompozycje ziołowo-kwiatowe stanowią ciekawy element przystroju naszego domu.
  Praktyczne użycia ziół

  Chociaż obecnie myślimy o ziołach jako przyjemności czysto dla smaku oraz powonienia, w przeszłości zioła były używane w gospodarstwie domowym dla bardziej praktycznych, przyziemskich celów. I tak, zioła były wykorzystywane do robienia lekarstw i kosmetyków, produkcji domowych produktów do czyszczenia i odświeżania domu, jak również zioła służyły do odstraszania zarazków i robactwa. Ogród ziołowy lub pole dostarczało surowych składników do produkcji leków i kosmetyków – zioła były pod ręką gotowe do wykorzystania ich na potrzeby domowe. W dawnych czasach zioła były wykorzystywane do utrzymania czystości i higieny, do odświeżania pomieszczeń, nadając im słodko-pachnący zapach. Jednym z praktycznych zastosowań ziół było umieszczanie ich tam, gdzie spodziewano się infestacji robactwa. Takimi ziołami była np. lawenda lekarska, kocimiętka czy wrotycz pospolity. Zależnie od ziół, jakie były użyte do odstraszenia niepożądanych gości, odstraszały one pchły lub szczury. Innym użyciem ziół w domu było umieszczanie saszetek, torebek wypełnionych suszonymi ziołami w szafach lub w szufladach. Zioła nie tylko dawały przyjemny zapach ubraniom, ale również odstraszały robactwo. W czasach Elżbietańskich na przykład torebki z lawendą były umieszczane pomiędzy obrusami, ścierkami, kocami lub bielizną w celu odstraszenia moli. Inne zioła cenione za swoje właściwości odstraszania insektów to między innymi mięta polej, odmiana mięty – działała na pchły; na rutę były uczulone pchły oraz inne owady; bylica boże drzewko odstraszała różne owady między innymi ćmy; wrotycza pospolitego nie lubiły muchy. Zioła były również używane na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Łodygi lawendy lekarskiej były palone w pokoju chorego. Ziele lawendy działało w tym przypadku jako środek dezynfekujący wydzielający dym. Ziele ruty natomiast również było palone w celu oczyszczania powietrza. Bukieciki z kwiatów ustawiane w wazonach były pierwotnie używane w czasach średniowiecznych w celu odwrócenia infekcji oraz nieprzyjemnych zapachów plag i innych chorób.
  Relaks i odpoczynek

  Przyjemnym sposobem na wykorzystanie połączenia zarówno zmyslowego, jak i praktycznego użycia ziół w domu jest przygotowywanie ziołowych poduszeczek lub poduszek, wypełnionych miksturą suszonych ziół. Poduszki takie są wykorzystywane do walki z bezsennością. Ciężar twojej głowy uwalnia zapach ziół, i uczucie stresu oraz napięcia znika. Kilka kropel olejku aromatycznego umieszczonego w specjalnym palniku olejowym spełnia tę samą rolę, co ziołowa poduszeczka. Olejek aromatyczny jest umieszczony w niewielkiej ilości wody w górnej części palnikowego naczynia. Ciepło z palącego się nocnego światła w dolnej części palnika podgrzewa wodę i zapach olejku aromatycznego unosi się razem z parą wodną. Olejowe palniki nigdy nie powinny być pozostawiane bez nadzoru, jak również nie powinny być zostawione włączone kiedy idziesz spać w nocy – ponieważ woda wyparowywuje zaskakująco szybko pozostawiając paląca się świeczkę.
  Naturalny sposób wykorzystania ziół

  Trendy w kierunku bardziej tradycyjnych i naturalnych sposobów robienia rzeczy, które są zdrowe i nie szkodzą środowisku naturalnemu lub żyjącym stworzeniom – czy to w jedzeniu, ktore jemy, w lekarstwach, ktore zazywamy, w kosmetykach, ktore uzywamy – wydają się prowadzić nieuchronnie do użycia ziołowych produktów w domu. Im więcej będzie się mówić o zdrowiu i wpływie szkodliwych substancji na środowisko naturalne, tym bardziej społeczeństwo będzie uświadomione na temat szkodliwych efektów produktów takich jak aerozole na pchły lub muchy, a co za tym idzie będzie szukać bezpieczniejszych, naturalnych alternatyw. Dlatego też zioła są pomocne człowiekowi, tak jak były pomocne naszym przodkom na przestrzeni wieków w różnych dziedzinach ich życia.
  Pomysły na prezenty

  Propozycje na prezenty podane poniżej uatrakcyjnią każdą uroczystość tym bardziej, że będą wykonane własnoręcznie. Zadanie sobie trudu wykonania ich zyska na wartości w oczach otrzymujących je.

  Mysz zrobiona z kocimiętki
  Oto przepis na zabawkę-mysz dla twojego kota. Kempka, bryłka zrobiona z kocimiętki jest niebem dla kota. Każdy ogrodnik, który próbował hodować to zioło w ogrodzie, może powiedzieć, ile radości przynosi to bawiącemu się tym kotu. Aby sporządzić taką zabawkę, należy rozpruć szmacianą mysz-zabawkę, wyciągnąć wszystko ze środka i w to miejsce wsadzić suszone liście kocimiętki, zaszywając zabawkę w miejscu rozprucia jej. Zastępczo, można użyć muślinowy woreczek i napełnić go suszonymi liścmi zioła.
  Dekoracyjna pachnąca świeczka
  Pachnące świeczki to specjalna atmosfera w domu, każdy inny zapach przynosi specyficzny nastrój. Cynamon oraz goździki to zapach Bożego Narodzenia, kadzidło i paczula tworzą wschodni nastrój, podczas gdy jaśmin produkuje świeży, wiosenny zapach. Dla celów bardziej praktycznych, palczatka kosmata jest używana do eliminowania starych zapachów tabaki.
  Do sporządzenia świecy cynamonowej potrzeba świeczki koloru pomarańczowego lub ciemno czerwonego. Świeczka może być już pachnąca, bądź możesz dodać zapach sama. Wystarczy zapalić świeczkę i pozwolić, żeby trochę wosku roztopiło się. Następnie do roztopionego wosku dodać kilka kropel pachnącego olejku, zgasić płomień i pozwolić na wystudzenie. Kiedy następnym razem świeczka jest zapalana, uwalniany będzie cudowny zapach. Świeczkę można udekorować laskami cynamonu oraz goździkami, przypinając je pinezkami.
  Pachnący papier do pisania
  Zwykły papier do pisania można zamienić w specjalny, pachnący papier przy pomocy małych, słodko pachnących torebek z potpourri.
  Dobrać koperty i papier do pisania. Następnie 2 do 3 płytkich saszetek wypełnić potpourri. Wybrać atrakcyjne pudełko do trzymania kopert i papieru do pisania z przykrywką. Do środka, między papier włożyć pachnące torebki. Owinąć całość w celofan i zawiązać satynową wstążką, tworząc na przykrywce kokardę. Papier szybko przeniknie zapach potpourri. Ten, kto otrzyma w prezencie taki papier, może następnie użyć pachnące torebki z potpourri do perfumowania bielizny.
  Podczas gdy przyjemny zapach ziół przynosi rozkosz dla ludzkiego nosa, ma on również moc odstraszania niechcianych gości, takich jak komary, pchły, ćmy czy nawet szczury. Użycie ziół jest bardziej przyjemnym sposobem trzymania moli z dala od bielizny czy odzieży niż użycie kulek z naftaliną, których silny zapach wydaje się pozostawać na zawsze.

  Image

  Image
 • Zioła ich właściwości i zastosowanie

  Zioła dla psów

  Chociaż zioła są głównym źródłem farmaceutyków, to jednak leki ziołowe różnią się od konwencjonalnych leków tym, że do ich wyrobu używa się raczej części całej rośliny, a nie wyizolowanych, pojedynczych, czynnych składników. W tradycyjnych formach ziołolecznictwa, wybór ziół zależy od osobowości psa, jak również od jego stanu zdrowia. W nowoczesnym ziołolecznictwie kładzie się większy nacisk na chemiczne składniki samego zioła.

  Już od najwcześniejszych stadiów ewolucji, zwierzęta wiedziały, że zjadanie pewnych typów roślin sprawiało, że czuły się lepiej. Psy jedzą trawę po to, by wywołać wymioty i usunąć jakiś toksyczny pokarm, jaki zjadły.

  Klasyczne ziołolecznictwo rozwinęło się we wszystkich wczesnych kulturach ludzkich, ale najlepiej zostało zapisane w starożytnych tekstach hinduistycznych, Vedas, które zaczynają się 4500 lat temu.

  Ayurveda, tradycyjny, holistyczny system uzdrawiania pochodzący z subkontynentu indyjskiego, używa tych samych ziół, co Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM), gdzie legenda mówi, jak to zwierzęta doprowadziły ludzi do odkrycia leczniczych wartości roślin. Ziołolecznictwo rozwinęło się także w Europie, gdzie zostało wzbogacone przez lekarzy perskich i arabskich.

  Gdy Europejczycy przybyli do obu Ameryk, Afryki i Australazji, ich ziołowy arsenał wzbogacił się o zioła używane przez tubylców.

  Pierwsze epidemie grypy w nowych koloniach amerykańskich były często leczone przy pomocy szałwi (Salvia officinalis) i sadźca (Eupatorium perfoliatum). Nawet dzisiaj, w większości stron świata, zioła pozostają zasadniczym składnikiem tradycyjnej medycyny w leczeniu zarówno ludzi, jak i zwierząt.
  Jak działają?

  W tradycyjnych formach medycyny, leczenie ziołami dostosowuje się do osobowości osobnika. Medycyna ayurvedyczna dąży do równowagi pomiędzy „energiami” wewnątrz ciała i poza nim. Pięć wielkich elementów jest w trzech DOSHAS, lub energiach, z których w różnym stopniu jest zbudowana każda osoba, zwierzę, pokarm i środowisko. Ponieważ każde zwierzę jest unikalnym kompozytem DOSHAS, dlatego jego chorobę leczy się przy pomocy recept ziołowych nie tylko wobec choroby, ale również w zależności od jego połączenia DOSHAS, jego wieku, a nawet pory dnia.

  Ziołolecznictwo w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej postępuje według podobnych wzorców. Chorobę uważa się za „wzorzec dysharmonii”.

  Istnieją zioła na poty, wymioty, odprowadzanie w dół płynów, ogrzewanie, oczyszczanie, obniżanie, harmonizowanie, oraz takie, które maja wpływ wzmacniający, a wszystkie one są stosowane zgodnie z połączeniem yin i yang zarówno pacjenta, jak i ziół, w celu odbudowy harmonii. Na przykład uważa się, ze żeń-szeń działa jako środek tonizujący na tendencje yang ciała, które są męskie i apodyktyczne. Leczenie ziołami dostosowuje się indywidualnie do każdego zwierzęcia.

  Terapie ziołowe stosuje się często do poprawy funkcjonowania ciała, stosując je w krótkich cyklach. Niektóre psy nie są usposobione do jadania świeżych lub suszonych ziół, dlatego wówczas stosuje się tabletki ziołowe. Zioła mogą być dobre do leczenia skóry u ludzi, ale mogą być niebezpieczne dla psów, gdyż psy mogą je zlizywać i zatruwać się. Jeśli stosuje się jakiś środek na skórze psa, to należy założyć mu kołnierz elżbietański.
  Preparaty ziołowe

  Lecznicze części roślin mogą być preparowane na różne sposoby. Do użytku zewnętrznego (na powierzchnie ciała) stosuje się olejki, maści i kremy. Wywary, nalewki i napary są lepsze dla psów, aniżeli preparaty nakładane na skórę, ponieważ są one przyrządzane z ziół, które są bezpieczne do stosowania wewnętrznego. Wywary są przygotowywane poprzez gotowanie w wodzie twardych części roślin, takich jak kora, korzenie i jagody. Płyn jest klarowany i konsumowany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nalewki przyrządza się poprzez zalanie ziół alkoholem lub wodą, zazwyczaj na okres kilku tygodni, a następnie przefiltrowanie nalewki. Nalewki przechowuje się zwykle w ciemnych butelkach, przy czym okres ich trwałości wynosi do dwóch lat. Napary robi się tak, jak herbatę, z liści i kwiatów ziela.
  Zastosowanie ziół

  Aby przeżyć, rośliny wytwarzają rózne substancje chemiczne do swej ochrony. Niektóre z tych substancji są pożyteczne dla innych form życia, w tym także psów. Na przykład czosnek (Allium sativum), najpopularniejsze zioło na świecie, zawiera co najmniej 200 rożnych składników, z których wiele jest pożytecznych dla psów. Czosnek obniża ciśnienie krwi, przyspiesza wydalanie zużytej materii z komórek, a nawet może działać jako łagodny środek na pchły. Liście miłorzębu dwuklapowego (Ginko biloba) zawierają substancje zwane flawonoidami, które mają skutecznie usuwać wolne rodniki. Żeń-szeń syberyjski (Eleutberococcus senticosus) może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i pracy gruczołów nadnerczy. Popularny w ziołolecznictwie ayurvedycznym owoc Ashwaghanda (Withania somnifera), podnosi ilość hemoglobiny i liczbę czerwonych ciałek krwi, zwalczając w ten sposób anemię. Olejek cedrowy (Cedrus) ma właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i anty-roztoczowe. Olejek z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica) jest antybakteryjny i, zgodnie z opublikowanymi danymi, hamuje rozwój grzybicy strzygącej. Badania naukowe sugerują, że aloes ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne, natomiast badania na koniach sugerują, że pobudza on układ odpornościowy.

  Z produktów ziołowych rozwinięto leki na raka. Na przykład madagaskarski barwinek (Catharanthus roseus) zawiera winkrystynę, która niszczy pewne typy nowotworów złośliwych. Kiedy była ona dostępna tylko w postaci wyciągu roślinnego, była wówczas droga, ale laboratoryjna synteza winkrystyny zmniejszyła jej koszt i uczyniła ja dostępną do walki z białaczką u psów.
  Napar ziołowy

  Do natychmiastowego uśmierzenia bólu i dezynfekcji ran lub uszkodzeń skóry, jak też, by przynieść ulgę w łagodnych dolegliwościach gastrycznych, można przygotować w domu napar z liści mięty lub kwiatu rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis):

  Gotującą wodą ogrzać czystą, dobrze wymyta i opłukaną filiżankę.
  Wylać wodę i wsypać do filiżanki 1 łyżeczkę suszonego i 1 łyżeczkę świeżego ziela.
  Napełnić filiżankę gotującą woda do poziomu 3/4 jej wysokości.
  Przykryć filiżankę i pozostawić napar na 10 minut.
  Zdjąć pokrywkę, zlewając kondensat z pokrywki z powrotem do filiżanki.
  Przefiltrować i stosować, lub przechowywać pod przykryciem w chłodnym miejscu.

  Leczenie ziołami

  Układ odpornościowy
  Korzeń Traganka (Astragalus membranaceus), popularnej w medycynie chińskiej rośliny, jest uważany za zioło stymulujące układ immunologiczny. Mówi się, że stymuluje rozwój komórek w układzie odpornościowym. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), jedno z najpospolitszych ziół, ma stymulować makrofagi, a zwłaszcza ich działanie przeciwko komórkom drożdży. Według badań naukowych, zarówno berberys, jak i aloes stymulują reakcję immunologiczną.
  Alergie
  Jeśli absorpcyjna wyściółka jelita cienkiego została uszkodzona i „przecieka”, wówczas podaje się łagodne zioła, takie jak nasiona kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) i korzeń kminu rzymskiego (Cuminum cyminum). Mówi się, że korzeń kurkumy (Curcuma longa) ma właściwości przeciwzapalne i pomaga trawić białko. Jeżówka purpurowa podana przed sezonem alergicznym może wzmocnić układ odpornościowy. Olejek miętowy (Mentha piperata) oczyszcza zatkany nos. Ayurwedyczne ziele, pokrzywka forskohli (Coleus forskholii), rozszerza oskrzela tak silnie, jak niektóre przepisywane leki. Miłorząb japoński, aloes (który ma właściwości przeciwzapalne) i aminek egipski (Ammi visnaga) mają zmniejszać zacisk oskrzeli.
  Rak
  Do ziół, o których mówi się, że maja właściwości antyrakowe, należą: melisa lekarska (Melissa officinalis), liść jemioły (Viscum album), kora berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris), kwiat rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis), rumianu szlachetnego(Chamaemelum nobile), liść żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale), korzeń jeżówki purpurowej, oraz nasiona kozieradki (Trigonella foenumgraecum). Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że korzenie traganka (Astragalus membranaceus), nasiona ligustru (Ligustrum lucidum), oraz zioła tradycyjnej medycyny chińskiej - Oldenlandia diffusa i Scutellaria barbata, mogą być skuteczne w zapobieganiu pewnym formom raka u ludzi. Podczas gdy chiński Astragalus membranaceus jest nietoksyczny, to jednak inne osobniki tego rodzaju są potencjalnie niebezpieczne. Zioła należy stosować tylko pod nadzorem zielarza doświadczonego w ich zastosowaniu u psów.
  Choroby infekcyjne
  Napar z kocimiętki (Nepeta cataria) stosowany jest w leczeniu gorączki, jeżówka purpurowa wzmacnia układ immunologiczny, a tymianek (Thymus vulgaris) rozszerza tchawicę i kanały oskrzelowe w czasie infekcji układu oddechowego.
  Skóra
  Przetartą skórę obmywa się ciepłą wodą z mydłem i łagodnie zeskrobuje z niej osadzony obcy materiał. Ciepłe, mokre okłady z herbaty, położone na rany, mogą pomóc w uformowaniu się strupów. Stosuje się zioła o właściwościach antybakteryjnych i przeciwkrwotocznych. Wodna nalewka filiżanki nagietka (Calendula officinalis) może pomoc w krzepnięciu krwi. Sproszkowany korzeń kurkumy (Curcuma longa) może być skuteczny, ale powoduje on intensywne, żółte plamy na skórze i sierści (jak również na ubraniu i meblach!). Natomiast ziele krwawnika (Achillea millefolium) nie plami. Stosowane jest zewnętrznie aż do wyraźnego wyleczenia. Krwawnik można też łączyć z miętą (Mentha piperita), lub kwiatem rumianku pospolitego (Matricaria recutita). Aby przyśpieszyć wyrastanie nabłonka na brzegach otartej skóry, można zastosować liść żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale). Z opublikowanych badań wynika, że tworzenie się nowej skóry przyspiesza przykładanie do rany nalewki z nagietka. Podawanie doustne nalewki z dziurawca ma również przyśpieszać gojenie się rany.
  Choroby skóry
  Na cienkościenne wrzody przykłada się maść z prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) i wiązu amerykańskiego (Ulmus rubra). Otwarte rany przepłukuje się herbata miętowa (Mentha piperita). Miejsca zaognione goi się i oczyszcza przy pomocy rozcieńczonego octu jabłkowego. Po tym nakłada się krem aloesowy. Do ziół mających właściwości przeciwgrzybicze zalicza się olejek z drzewa herbacianego, tymianek (Thymus vulgaris), korzeń arcydzięgla (Angelica archangelica), kwiat nagietka (Calendula officinalis), oraz liść rozmarynu (Rosmarinus officinalis). Jeśli zielarz uważa, że podłożem infekcji skórnej jest nierównowaga hormonalna, wówczas, w celu wyrównania hormonalnego można podać ignam (Dioscorea sp.).
  Zwalczanie pasożytów
  Ocet jabłkowy odstrasza niektóre owady. Na obszary skóry zakażone nużycą stosuje się zawiesinę sproszkowanego czosnku i gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis). Także w przypadku nużycy, wcieranie w skórę obfitych ilości oleju roślinnego uśmierca roztocza nużeńca pozbawiając je tlenu. Ponieważ roztocza bytujące w uszach (Otodectes cynotis) są najbardziej aktywne w nocy, dlatego zakażone uszy należy smarować tuż przed snem. W tym celu, należy rozpuścić 9 kropli nalewki szczawiu tępolistnego (Rumex obtusifolius) w 15 ml wody i wcierać w zaatakowane uszy co trzy dni przez okres 6 tygodni. Zalecane jest również wkraplanie oliwy (z oliwek) w wolne od wcierania szczawiu dni przez okres 6 tygodni. Sześć tygodni to niezbędny okres ze względu na wylęg jaj w tym czasie.
  Na pchły należy stosować gęsty, metalowy grzebień. Schwytane pchły należy zanurzać w wodzie z dodatkiem amoniaku. Naturalnym, skutecznym środkiem owadobójczym jest naturalny proszek z chryzantem, a zwłaszcza rosnących w Kenii. W Indii jest on mieszany z tatarakiem zwyczajnym (Acorus calamus) i stosowany na wszy i kleszcze.
  Walka z pchłami zależy od zapobiegania lub zmniejszenia powtórnego zapchlenia. Mycie i odkurzanie środowiska zmniejsza ilość pcheł w różnych stadiach rozwojowych - dorosłych osobników, larw i jaj. Zawsze spalaj zużyte worki odkurzacza. Niektórzy zielarze polecają pozostawianie liści eukaliptusa pod meblami i dywanami, lub wcieranie liści kopru w sierść psa. Niektóre robaki z gromady nicienii (Nematoda) zjadają pchły. W niektórych krajach są one dostępne w handlu i można je zasiedlić na podwórzu lub w ogrodzie.
  Skrobia kukurydziana wymieszana z małą ilością wody tak, by powstała pasta, przyłożona na podrażnione miejsca, może zmniejszyć swędzenie. Krem z gorzknika kanadyjskiego i nagietka również może być skuteczny. Jeżówka purpurowa, gorzknik kanadyjski, lub pau d`arco podane wewnętrznie, mogą wzmocnić układ odpornościowy. Napar kwiatu rumianku pospolitego ma łagodzić i chłodzić podrażnioną skóre. Inne zioła, takie jak korzeń łopianu, korzeń szczawiu kędzierzawego, korzeń lukrecji, oraz ziele bylica boże drzewko mogą zmniejszyć swędzenie.
  Kosci i stawy
  Wybieraj leczenie ziołami według ich rozpoznanych własności. Stosuj środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, takie jak korzeń arcydziegla, oraz glistnika jaskółcze ziele (Chelidonium mai). Do środków przeciw-reumatycznych zaliczają się nasiona selera oraz tawuły bawoliny (Spiraea salicifolia). Uważa się, że liść żywokostu lekarskiego pomaga wyleczyć błonę maziową i chrząstkę stawową.
  Mięśnie, ścięgna i więzadła
  Miejscowe leczenie zwichnięć i napięć mięśni prowadzi się przy pomocy mazideł z krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), hyzopu lekarskiego (Hyesopus officinalis), lub słodkiej papryki.
  Stłuczenia mięśni można leczyć liściem sałaty głowiastej, szyszkami chmielu, kwiatem rumianku pospolitego, lub liściem rozmarynu. Ziołami używanymi do opanowania skurczów mięśni są: korzeń imbiru, nasiona kminku i nasiona kopru.
  Zęby i pysk
  Łagodne zioła, które mogą pomóc w trawieniu, obejmują: nasiona kardamonu, nasiona kopru, w małych ilościach korzeń imbiru, oraz kora berberysu.
  Korzeń prawoślazu lekarskiego pomaga w owrzodzeniu dziąseł. Wywar z jeżówki purpurowej można zalecić do płukania jamy ustnej zarówno w celu utrzymania jej higieny, jak i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
  Układ trawienny - żołądek
  Według ostatnich badań naukowych, wyciąg ze śliwek jest mocnym i skutecznym lekiem zatrzymującym wymioty u psów. Do opanowania nudności u psów stosuje się wywary z rumianku pospolitego, kopru i mięty. Środki odprężające i wzmacniające, takie jak imbir, mogą łagodzić nudności związane ze strachem. Stwierdzono, że imbir polepsza trawienie białek i zwalcza nudności w chorobie lokomocyjnej poprzez wzmocnienie wyściółki śluzowej w żołądku. Ma wpływ na wytwarzanie prostaglandyn i w związku z tym może być środkiem przeciwzapalnym. W przypadku zapalenia wątroby, nasiona ostropestu plamistego (Silibium marianum) mogą zapobiec uszkodzeniu wątroby i pomóc w regeneracji jej komórek.
  Układ trawienny - jelita
  Na zapalenie jelit stosuje się różne zioła. Korzeń prawoślazu lekarskiego i wiązu amerykańskiego łagodzą i ochraniają tkanki. Jeżówka purpurowa i gorzknik kanadyjski powstrzymują bakterie, podczas gdy szkarłatka (Phytolacca) leczy owrzodzenia, a żywokost łagodzi zapalenie. Maranta w wodzie łagodzi bóle jelit. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest środkiem łagodnie przeczyszczającym i źródłem witamin z grupy B. Olejek miętowy w kapsułkach stosowany na nadkwasotę żołądka, zmniejsza skurcze jelit i towarzyszące im bóle i gazy. Do innych ziół posiadających podobne własności należą: rumianek pospolity, kozłek lekarski (Valeriana officinalis), rozmaryn i melisa lekarska, Ayurvedyczny proszek Triphala może być polecany jako środek przeczyszczający, a lekka glinka kaolinowa jako pochłaniacz toksyn i środek ochraniający jelita.
  Układ moczowy
  Ziołami mającymi opinię zapobiegających tworzeniu się kamieni nerkowych są: korzeń kolinsonii kanadyjskiej (Collinsonia canadensis) oraz ziele skrzypu (Equisetum). Czasami stosuje się zioła moczopędne, takie jak liść mniszka lekarskiego i perz. Wyciąg z szypułek wiśni zmniejsza obrzęk. Do środków antybakteryjnych w leczeniu bakteryjnego zapalenia pęcherza należą: liść mącznicy lekarskiej (Arctostaphylos uva-ursi L.) i jagody jałowca.
  Ziołami, które działają na drogi moczowe, pomagając w przechodzeniu małych kamieni, są: ziele mięty, nasiona kopru i korzeń prawoślazu lekarskiego.
  W przypadku dolegliwości nerek, ogólne samopoczucie psa można polepszyć poprzez odpowiednie zastosowanie następujących ziół: kory cynamonu, liści żywokostu lekarskiego i nasion selera.
  Układ rozrodczy
  W celu zmniejszenia stresu lub niepokoju podczas krycia suk, zielarze weterynaryjni stosują zioła uspokajające, takie jak korzeń kozłka lekarskiego, liście melisy lekarskiej, szyszki chmielu, oraz liście sałaty. Aby wzmocnić potencję reproduktorów, zalecają dodawanie do ich diety cynku oraz nieco korzenia żeń-szenia, nasion selera na tydzień przed kryciem, lub nasion kozieradki w dłuższym okresie czasu. Szałwia i serdecznik pospolity są stosowane jako naturalne uzupełnienie estrogenu. Takie `żeńskie` zioła, jak pluskwica, czarna borówka amerykańska i ignam (Dioscorea sp.), zawierają wysoki poziom roślinnych estrogenów i są zalecane dla kontroli nadpobudliwych płciowo psów. Dehydroepiandrosteron (DHEA), wytwarzany z czarnej borówki amerykańskiej, jest zalecany dla zwiększenia ilości spermy. Jako hormon, powinien być stosowany z ostrożnością.
  Układ sercowo - naczyniowy
  Owoc drzewa wschodnio-indyjskiego, Phyllanthus emblica, korzeń arcydzięgla, korzeń ashwagandha (Vithania somnifera), zwanego indyjskim agrestem, oraz korzeń Rehmannia glutinosa, mogą pomóc w regeneracji białych ciałek krwi u anemicznych psów. Niemieckie badania wykazały, że bioflawonoidy z głogu rozszerzają naczynia sercowe, zwiększając dopływ tlenu do mięśnia sercowego. Oczyszczony wyciąg z imbiru, podawany w zastrzykach, niszczy częściowo dorosłe Dirofilaria immitis i zmniejsza ilość ich postaci larwalnych (microfilarii) aż o 98%.
  Układ oddechowy
  W przypadku zatkanych zatok i nieżytu nosa, zalecane są różne zioła. Należą do nich: ziele hizopu lekarskiego, kora cynamonu, ziarna selera, oraz kwiat bzu czarnego. Czosnek i jeżówka purpurowa mogą wzmocnić układ odpornościowy.
  Centralny układ nerwowy
  Dla starszych psów, weterynarze-zielarze mogą zalecać korzeń żeń-szenia lub żywicę mirry. Uważa się, że miłorząb dwuklapowy zwiększa dopływ krwi do mózgu i opóźnia rozwój uwiądu starczego. Właściwości uśmierzania bólu ma dziurawiec zwyczajny (świętojańskie ziele). Napar z krwawnika pospolitego ma poprawiać krążenie i obniżać ciśnienie krwi.
  Układ wydzielania wewnętrznego
  Zielarze weterynaryjni sugerują stosowanie klasycznej terapii dla diabetyków, w tym przestrzeganie odpowiedniej diety i zastrzyki z insuliny, ale rekomendują też zioła zmniejszające poziom cukru we krwi. Należą do nich: korzeń prawoślazu lekarskiego, nasiona kolendry i pokrzywa.
  Emocje i zachowanie
  Na stany lękowe, weterynarze zielni zalecają zioła uspokajające, takie jak korzeń kozłka lekarskiego, korę buldeneżu (ozdobna odmiana kaliny koralowej), melisę lekarską, kwiat rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis), oraz liście sałaty. Również chmiel może mieć wpływ uspokajający, uciszając nerwowe osobniki. W celu leczenia łagodnej depresji u ludzi, dziurawiec jest trzykrotnie lepszy od placebo. Stosowany on jest ze wzmożoną częstotliwością jako `podstawowa terapia` dla lękliwych psów przechodzących trening zmniejszający wrażliwość.
  Choroby oczu i nosa
  Aby złagodzić piekące, zaczerwienione, „alergiczne” oczy lub chore nozdrza, weterynarz może zasugerować przemywanie oczu lekko zagotowanym wywarem z nasion kopru, świetlika lub kwiatu bzu czarnego. W celu opanowania bakteryjnych infekcji oka, stosuje się wywar albo z nasion kopru, albo z kwiatu rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis). Do przemywania chorych oczu można też użyć słabych nalewek z jaskółczego ziela. Tran lekarski można zastosować jako smarowidło dla psów z zaschniętym nosem. Aby pomóc oczyścić zatkane zatoki, można zalecić napar z dziewanny.
  Ostrzeżenie: nie smaruj sierści psa środkami oczyszczającymi zatoki. Niektóre z nich mogą być toksyczne, jeśli zostaną połknięte.
  Uszy
  Oliwa lub olej migdałowy mogą pomóc oczyścić pozostałości wosku w uszach po infekcji lub zakażeniu pasożytami. Urazy płatków usznych można oczyścić przy pomocy oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana). W przypadku białych psów, u których końce uszu narażone są na podrażnienie promieniami słonecznymi, ulgę może przynieść aloes. Do oczyszczania kanału ucha podczas jego zapalenia stosuje się nagietek. Niektórzy uważają, że miłorząb dwuklapowy zmniejsza głuchotę poprzez polepszenie krążenia w uchu. Przemysłowo wytwarzane żele ziołowe służą do zapobiegania dostawaniu się do przewodu ucha zewnętrznego insektów i utrzymania go w dobrym stanie.

  Image

  Image
Reklama
Zobacz inne dyskusje