Zaloguj
Reklama

AIDS (HIV) - poród naturalny czy cesarskie cięcie

Złe samopoczucie w ciąży
Fot. Pantherstock
Złe samopoczucie w ciąży
(0)
Wirus HIV i poród
Reklama

Słysząc o HIV zakładamy, że ten problem nas nie dotyczy. Co ważne nasza wiedza na temat tego wirusa cały czas powinna być poszerzana i zgłębiana a tak się nie dzieje. Jest to bowiem bardzo poważny problem. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien zrobić testy na obecność wirusa HIV. Najnowsze dane statystyczne pokazują, że wiele osób nie wie, że jest zarażonych tym wirusem.

Wirus HIV i poród - Objawy i przebieg

Kiedyś zakładano, że kobieta zarażona wirusem HIV nie ma szans na urodzenie zdrowego dziecka. Nie jest to prawdą! W dzisiejszych czasach, przy ogromnym postępie medycyny i wiedzy posiadanej przez specjalistów istnieje szansa na urodzenie zdrowego dziecka.

Jest to jednak możliwe w sytuacji gdy kobieta wie o swojej chorobie i podejmie specjalistyczne leczenie pod okiem nie tylko ginekologa ale także poradni zakaźnej ds. walki z wirusem HIV. Wiele kobiet zarażonych HIV zastanawia się czy powinny urodzić dziecko siłami natury czy ciąża powinna zostać rozwiązana przez cesarskie cięcie? Na to i wiele innych pytań powinien zawsze udzielić nam odpowiedzi lekarz prowadzący.

Jeśli przyszła mama wie o swoim zakażeniu wirusem HIV, postępuje zgodnie z zaleceniami ginekologa oraz lekarza zakaźnego tj. zażywa odpowiednie leki, wykonuje wszystkie badania i stawia się na badania w okresie ciąży szanse na urodzenie zdrowego dziecka są prawie 100 procentowe. Musi ona od drugiego trymestru do zakończenia ciąży zażywać leki antyretrowirusowe (są to leki sprawdzone, o których wiadomo, że nie prowadzą do wad wrodzonych dzieci czy różnego rodzaju zaburzeń płodu).  

Co do kwestii porodu, to ciążę kobiet zarażonych wirusem HIV rozwiązuje się najczęściej poprzez cesarskie cięcie jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Najczęściej ma to miejsce dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Takie rozwiązanie daje bardzo dużą szansę na zabezpieczenie dziecka przed przyjęciem wirusa HIV. Zaraz po porodzie noworodek dostaje środek, którego celem jest hamowanie namnażania się wirusa. Podobny preparat dostaje także mama. Oczywiście kobieta może podjąć decyzję o urodzeniu dziecka siłami natury. Staje się to ryzykowne w sytuacji gdy poród się przedłuża (istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia dziecka). Zatem jeśli lekarz zaproponuje by ciążę zakończyć poprzez cesarskie cięcie należy jego propozycję zaakceptować.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze