Zaloguj
Reklama

Badanie cytologiczne i częstość jego wykonywania

Kobieta w okresie menopauzy
Fot. medforum
Kobieta w okresie menopauzy
(4)
Badanie cytologiczne
Reklama

Cytologia, inaczej badanie cytologiczne, jest jednym z podstawowych i kluczowych badań wykonywanych w ginekologii. W badaniu tym, oceniane są pod mikroskopem komórki nabłonka, pewnej części szyjki macicy.

Badanie cytologiczne - Objawy i przebieg

Badanie to wykonywane jest w celu określenia stopnia zagrożenia rozwojem różnego rodzaju nowotworów. Badanie cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne. Ważne jest  to by badanie cytologiczne wykonywane było regularnie.  
 
Charakterystyka badania cytologicznego? Jak często je wykonywać?

Badanie cytologiczne, powinno być wykonane najwcześniej 4 dni po miesiączce lub nie później niż 4 dni przed kolejną miesiączką. W przypadku kobiet, które rozpoczęły współżycie seksualne, powinno się wykonywać badanie cytologiczne raz na 3 lata. Częstość jego wykonywania nie powinna być nigdy rzadsza. W przypadku kobiet będących w ciąży badanie wykonywane jest dwukrotnie. Badanie wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym, lekarz ginekolog wkłada wziernik dopochwowy, by było widać szyjkę macicy.

Następnie pobierany jest materiał komórkowy, poprzez delikatne pocieranie powierzchni tkanek pochwy, za pomocą  szczoteczki do wymazów. Większość kobiet nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas pobierania materiału.  

Materiał biologiczny w postaci cienkiej warstwy nanoszony jest przez lekarza, zaraz po pobraniu, na szkiełko i umieszczany w płynie utrwalającym. Rozmaz wysyłany jest do pracowni cytologicznej, gdzie podlega barwieniu i ocenie mikroskopijnej. Wynik w postaci opisu odsyłany jest do lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Leśkow E., Lipiński A. Atlas cytopatologii szyjki macicy, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011, ISBN 979-83-7522-053-7
    Florczak K., Malarewicz A. Cytologia fazowo-kontrastowa w diagnostyce ginekologicznej, DMITF, Gdańsk 2006, ISBN 83-60679-01-2
    Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze