Zaloguj
Reklama

Cesarskie cięcie czy poród naturalny

Wizyty kontrolne w czasie ciąży
Fot. medforum
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
(0)
Cesarskie cięcie
Reklama

Wiele kobiet bojąc się bólu podczas naturalnego porodu decyduje się na zabieg cesarskiego cięcia (niektóre z nich mają do tego wskazania medyczne). Pamiętajmy jednak o tym, że jest to poważny zabieg chirurgiczno-ginekologiczny z udziałem anestezjologa. W chwili obecnej powikłania po cesarskim cięciu są rzadkością. Mama z dzieckiem bardzo szybko dochodzą do siebie, choć jest to kwestia zależna od pacjentki i jej stanu zdrowia. Czy podczas cesarskiego cięcia kobieta odczuwa ból? Czy warto decydować się na operację cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie - Objawy i przebieg

Co wiemy o operacji jaką jest cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety decydują się na zabieg cesarskiego cięcia w obawie przed bólem, który będzie im towarzyszył podczas porodu. Oczywiście są inne powody do tego zabiegu jest np. zbyt duże dziecko do wielkości miednicy, choroba dziecka znajdującego się w łonie matki, wady serca matki, wady oczu u matki. Bardzo często przyczynia się do tego niewłaściwe/ nieprawidłowe ułożenie dziecka.

W dniu zabiegu (najczęściej jest to termin porodu) kobieta musi stawić się w szpitalu o ustalonej wcześniej porze. Następnie lekarz wykona konieczne badania (morfologia, badanie moczu oraz badanie KTG) po czym kobieta zostanie ubrana w specjalną koszulę i przewieziona na salę operacyjną. Nie mam możliwości by ktoś z rodziny był podczas operacji. Cały zabieg cesarskiego cięcia polega na  przecięciu powłok brzusznych oraz macicy a następnie wyjęciu z niej dziecka. Kobieta jest znieczulona i nie odczuwa bólu. Co ważne nie odczuwa ona skurczów i nie musi przeć. Po przecięciu pępowiny mama nie może zająć się dzieckiem gdyż chirurg wraz z ginekologiem muszą zaszyć ranę po operacji. Na spotkanie z maleństwem będzie musiała poczekać.

Pomimo faktu, że podczas cesarskiego cięcia kobieta nie odczuwa bólu porodowego nie wolno zapominać o tym, że jest to zabieg operacyjny. przed podjęciem decyzji o jego wyborze warto porozmawiać z ginekologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze