Zaloguj
Reklama

Cesarskie cięcie czy poród naturalny

Cesarskie cięcie czy poród naturalny
Fot. medforum
(0)
Cesarskie cięcie
Reklama

Wiele kobiet bojąc się bólu podczas naturalnego porodu decyduje się na zabieg cesarskiego cięcia (niektóre z nich mają do tego wskazania medyczne). Pamiętajmy jednak o tym, że jest to poważny zabieg chirurgiczno-ginekologiczny z udziałem anestezjologa. W chwili obecnej powikłania po cesarskim cięciu są rzadkością. Mama z dzieckiem bardzo szybko dochodzą do siebie, choć jest to kwestia zależna od pacjentki i jej stanu zdrowia. Czy podczas cesarskiego cięcia kobieta odczuwa ból? Czy warto decydować się na operację cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie - Objawy i przebieg

Co wiemy o operacji jaką jest cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety decydują się na zabieg cesarskiego cięcia w obawie przed bólem, który będzie im towarzyszył podczas porodu. Oczywiście są inne powody do tego zabiegu jest np. zbyt duże dziecko do wielkości miednicy, choroba dziecka znajdującego się w łonie matki, wady serca matki, wady oczu u matki. Bardzo często przyczynia się do tego niewłaściwe/ nieprawidłowe ułożenie dziecka.

W dniu zabiegu (najczęściej jest to termin porodu) kobieta musi stawić się w szpitalu o ustalonej wcześniej porze. Następnie lekarz wykona konieczne badania (morfologia, badanie moczu oraz badanie KTG) po czym kobieta zostanie ubrana w specjalną koszulę i przewieziona na salę operacyjną. Nie mam możliwości by ktoś z rodziny był podczas operacji. Cały zabieg cesarskiego cięcia polega na  przecięciu powłok brzusznych oraz macicy a następnie wyjęciu z niej dziecka. Kobieta jest znieczulona i nie odczuwa bólu. Co ważne nie odczuwa ona skurczów i nie musi przeć. Po przecięciu pępowiny mama nie może zająć się dzieckiem gdyż chirurg wraz z ginekologiem muszą zaszyć ranę po operacji. Na spotkanie z maleństwem będzie musiała poczekać.

Pomimo faktu, że podczas cesarskiego cięcia kobieta nie odczuwa bólu porodowego nie wolno zapominać o tym, że jest to zabieg operacyjny. przed podjęciem decyzji o jego wyborze warto porozmawiać z ginekologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze