Zaloguj
Reklama

Cesarskie cięcie - wiedza w pigułce

Ciąża
Fot. medforum
Ciąża
(4)
Cesarskie cięcie
Reklama

Każda kobieta w ciąży zastanawia się jaki rodzaj porodu wybrać. Większość kobiet decyduje się na poród naturalny (około 90% przypadków). Niektóre jednak podejmują decyzję o zabiegu cesarskiego cięcia bądź mają do niego wskazania medyczne (między innymi: duża wada wzroku, problemy z sercem, choroby o podłożu neurologicznym, duża waga dziecka). Cesarskie cięcie zaliczane jest do dość poważnych zabiegów ginekologicznych, wykonywanych w sali operacyjnej w odpowiednim znieczuleniu. Powikłania po zabiegu cesarskiego cięcia są w dzisiejszych czasach rzadkością. Młoda mama oraz noworodek bardzo szybko dochodzą do siebie i mogą zostać wypisani do domu.

Cesarskie cięcie - Objawy i przebieg

Czy zabieg cesarskiego cięcia boli? Czy podczas zabiegu będę coś czuła? Czy mąż może towarzyszyć mi podczas zabiegu? Czy zabieg cesarskiego cięcia a dokładnie znieczulenia będzie miało wpływ na zdrowie dziecka? Czy blizna po zabiegu zniknie? Na te i wiele innych pytań musi odpowiedzieć lekarz ginekolog bądź położna. Ostateczną decyzję o rodzaju porodu podejmuje młoda przyszła mama wraz z lekarzem.

Cesarskie cięcie to zabieg ginekologiczny, który wykonywany jest w znieczuleniu. Jest on dość powszechnie wykonywany, bo coraz więcej kobiet podejmuje decyzję o jego wykonaniu. Do sześciu dni po zabiegu cesarskiego cięcia mama wraz z noworodkiem może wrócić do domu. W dniu zabiegu cesarskiego cięcia (jeśli jest planowany) należy zgłosić się do szpitala z dokumentami oraz skierowaniem.

Należy pamiętać o zabraniu ubranek dla dziecka, dla siebie oraz środków higieny osobistej. Po przyjęciu na oddział zostanie nam pobrana krew oraz mocz. Pamiętajmy o tym by w dniu poprzedzającym zabieg cesarskiego cięcia jeść tylko lekkostrawne posiłki (najpóźniej do godziny 18stej). O tym wszystkim poinformuje nas lekarz prowadzący bądź położna. Zabiegi cesarskiego cięcia wykonywane są zazwyczaj rano około godziny 9tej, wcześniej pielęgniarka podłącza pacjentkę do aparatu KTG, mierzy jej ciśnienie oraz temperaturę. Zakładany jest je także wenflon, przez który podawane będą leki.

Po przebraniu w koszulę, przyszła mama powędruje na blok operacyjny. Niestety partner nie będzie mógł uczestniczyć podczas zabiegu, który trwa około 30 minut. Podczas operacji obecny będzie anestezjolog, który podejmie decyzję o rodzaju znieczulenia (najczęściej podawane jest znieczulenie przewodowe). Podczas zabiegu cesarskiego cięcia kobieta jest przytomna ale nie odczuwa żadnego bólu. Bardzo często za wyjątkiem środków znieczulających podawane są także antybiotyki (np. podczas infekcji), które chronią dziecko przed zarażeniem. W przypadku gdy zabieg cesarskiego cięcia jest nagły, niezaplanowany przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze