Zaloguj
Reklama

Hipoglikemia w cukrzycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Cukier
Fot. medforum
Cukier
(5)
Reklama

Hipoglikemia to dosłownie tłumacząc "niedobór glukozy we krwi". Każdy pacjent może inaczej doświadczać jej objawów. Dlatego, zwłaszcza na początku cukrzycowej drogi, powinno się monitorować stężenie glukozy we krwi przy każdej zmianie samopoczucia czy podejrzanych objawach.

Objawy i przebieg hipoglikemii w cukrzycy

Jeśli występują u Ciebie drżenia, drażliwość, głód, nudności, kołatanie serca, niepokój, zimne poty, cierpnięcie ust, palców czy języka to jest to sygnał ostrzegawczy od Twojego organizmu, że stężenie glukozy we krwi obniżyło się.

Zwykle hipoglikemia jest przykrym doświadczeniem, co wynika z gorszego funkcjonowania mózgu przy takich stężeniach glukozy. Zdarza się, że chory robi rzeczy absurdalne, które dla otoczenia mogą się wydawać niezrozumiałe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć hipoglikemię w cukrzycy

Osoby chorujące na cukrzycę zawsze powinny mieć przy sobie coś słodkiego (batonik, słodki napój czy tabletkę glukozy). Dobrze jest poinformować otoczenie o swojej chorobie i o możliwości pomocy w przypadku hipoglikemii. Może dojść do sytuacji w której chory pomimo świadomości swojego stanu nie będzie w stanie sam sobie pomóc. Niejednokrotnie chorzy mówią: "Wiesz, że powinieneś wypić sok, ale organizm nie słucha poleceń mózgu".

Leczenie hipoglikemii w cukrzycy

Jeśli u osoby chorującej na cukrzycę występują drgawki lub jest ona nieprzytomna należy podać jej zastrzyk glukagonu i skontaktować się z lekarzem. Niezwykle ważne jest poinformowanie otoczenia o swojej chorobie, by w razie wystąpienia problemów mogli udzielić pomocy choremu.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Cukrzyca typu 1 u dzieci, mlodzieży i dorosłych; Ragnar Hanas, rozdział 8-9

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze