Zaloguj
Reklama

Nadmiar witamin w organizmie - przyczyny, objawy, diagnoza leczenie

Wizyta u dietetyka
Fot. medforum
Wizyta u dietetyka
(0)
Reklama

Każdy nas chce wyglądać i czuć się zdrowo. W związku z powyższym udajemy się najczęściej do apteki i kupujemy dostępne suplementy oraz minerały. Są to różnego rodzaju tabletki do połknięcia, musujące, pod język bądź napoje, które mają sprawić, ze nasze włosy będą lśniące i zdrowe, cera idealnie gładka i jędrna, paznokcie mocne a do tego zmniejszy się nam apetyt np. na słodycze. Wiele osób kupuje także witaminy i minerały na poprawę krążenia krwi, koncentrację, problemy ze snem czy stres.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadmiar różnego rodzaju suplementów, bogato dostępnych w aptekach może być dla naszego organizmu toksyczny. Lekarze oraz media przestrzegają przed przyjmowanie zbyt dużych ilości witamin. Niestety wiedza na temat hiperwitaminozy jest cały czas bardzo znikoma. Czym zatem jest hiperwitaminoza? Jakie są jej objawy? czy stanowi ona zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania pacjenta?

 

Objawy i przebieg nadmiaru witamin

Hiperwitaminoza czy jest dla nas niebezpieczna?  

Hiperwitaminoza definiowana jest jako zespół objawów chorobowych, które wywołane są nadmiarem witamin w naszym organizmie. Mowa tutaj głównie o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach. Gromadzą się one w organizmie co grozi tzw. przedawkowaniem. W przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie do takie sytuacji nie dochodzi gdyż organizm wypłukuje je wraz z moczem.   Warto pamiętaj także o tym by nie przyjmować wszystkich witamin „na jeden raz”, należy zrobić odstęp co najmniej 2godzin pomiędzy połykanymi czy wypijanymi witaminami. Warto także zmówić uwagę na rodzaj przyjmowanych razem witamin by nie doszło do zaburzeń wchłaniania i ich metabolizowania.  

Nadmiar witamin może prowadzić do bardzo poważnych następstw. Wpływa on bardzo negatywnie na nasze samopoczucie, skórę, kolor i wygląd skóry, włosów czy paznokci. Niestety nadmiar witamin może doprowadzić także do rozwoju żółtaczki, problemów z widzeniem czy zaburzenia pracy nerek. Zanim podejmiemy decyzję o włączeniu suplementów diety do naszej codziennej diety powinniśmy skontaktować się ze specjalista np. dietetykiem.  

Warto tutaj wymienić objawy, które pojawiają się podczas przedawkowania konkretnych witamin.

- nadmiar witaminy A może prowadzić do zahamowania wzrostu, otyłości, problemów z apetytem oraz owrzodzeń skóry. Co ważne prowadzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu nerek

- nadmiar witaminy D, zaburza rytm pracy serca, prowadzi do bólów głowy, mięsni, stawów oraz biegunki

- nadmiar witaminy C, doprowadza do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego (a dokładnie pracy jelit)

- nadmiar cynku prowadzi do niedokrwistości oraz wymiotów

- nadmiar sodu przyczynia się do rozwoju nadciśnienia oraz obrzęków.

 

Jak widać hiperwitaminoza przynosi duże szkody dla naszego organizmu. Zanim pójdziemy do apteki i zakupimy różnego rodzaju suplementy diety powinniśmy sprawdzić jak często i długo należy je zażywać a co ważne z jakimi lekami nie powinno się ich łączyć.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadmiar witamin

Jesli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu witamin powinniśmy jaknjszybciej je odstawić i udac się do lekarza na wizytę kontrolą.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

http://healthyeating.sfgate.com/happens-excess-watersoluble-vitamins-fatsoluble-vitamins-dangerous-5060.html
http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/nutrition-vitamins-11/fat-water-nutrient
http://www.medicaldaily.com/vitamin-overdose-taking-too-many-vitamins-can-be-bad-your-health-how-many-would-it-315426
Sikorski Z.E. Chemia żywności - odżywcze i zdrowotne właściwości składników żywności, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009.
H., Nadolna I., Przygoda B. Liczmy witaminy w diecie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze