Zaloguj
Reklama

Nieprawidłowa budowa miednicy kostnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zdjęcie USG
Fot. ojoimages
Zdjęcie USG
(4)
Reklama

Wady miednicy kostnej znacznie utrudniające prawidłowy przebieg porodu fizjologicznego.

Objawy i przebieg nieprawidłowej budowy miednicy

Nieprawidłowości w budowie miednicy kostnej zaburzają prawidłowe przechodzenie główki przez kanał rodny w trakcie porodu.

Przyczynami występowania nieprawidłowej miednicy mogą być:

  • zmiany krzywicze (m. płaska),
  • zahamowanie ogólnego rozwoju (m. dziecięca),
  • zatrzymanie wzrostu kości w życiu płodowym lub wczesnym dzieciństwie spowodowane niedorozwojem gruczołu tarczowego (m. karlicza),
  • stany zapalne nasad kości oraz stawu biodrowego,
  • gruźlica, wady rozwojowe,
  • patologie kończyny dolnej,
  • skrzywienia kręgosłupa jak np. skolioza,
  • lordoza (m. skośnie ścieśniona),
  • niskie stężenie wapnia powodujące stopniowe odwapnienie kości i zniekształcenie całego kośćca na skutek zwiększającej się masy ciała (m. rozmiękczeniowa),
  • męski typ budowy ciała (m. męska) czy też urazy powypadkowe.

Najczęściej spotykanym typem jest miednica ogólnie ścieśniona występująca przeważnie u niskich kobiet o drobnej budowie ciała. Brzuch kobiety ciężarnej ze ścieśnioną miednicą jest zazwyczaj obwisły. W zależności od typu wady może dojść do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, jak również wypadnięcia pępowiny lub części drobnych po jego pęknięciu. Pierwszy okres porodu (rozwierania) może być znacznie przedłużony a czynność skurczowa macicy osłabiona.

Może dojść do zahamowania postępu porodu. Częściej zdarzają się urazy okołoporodowe zarówno matki jak i płodu. Urazy te niosą ze sobą bardzo dotkliwe następstwa. Wadliwa budowa miednicy może powodować trudności w prawidłowym wstawianiu się główki oraz być przyczyną niewspółmierności porodowej (zbyt duża główka w stosunku do kanału rodnego).

Sprzyja również nieprawidłowym położeniom płodu. Adaptacyjne możliwości główki pozwalają w niektórych nieprawidłowościach miednicy na poród drogami natury, niestety część z nich uniemożliwia taki poród i ciążę należy rozwiązać poprzez cięcie cesarskie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nieprawidłową budowę miednicy

W przypadku rozpoczęcia się czynności skurczowej macicy bądź odejścia płynu owodniowego koniecznie należy skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać się bezpośrednio do szpitala. Sytuacja ta w przypadku miednicy ogólnie ścieśnionej jest szczególnie niebezpieczna.

Podczas wizyt kontrolnych ocena budowy miednicy jest niezmiernie ważna, gdyż od tego uzależniony jest sposób rozwiązania ciąży. W celu stwierdzenia nieprawidłowej budowy miednicy podczas ciąży konieczna jest dokładna ocena wszystkich wymiarów miednicy. Przed porodem niezbędna jest również ocena masy płodu oraz wielkości i kształtu części przodującej.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze