Zaloguj
Reklama

Nietrzymaniem moczu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kłopoty żołądkowe
Fot. Pantherstock
Kłopoty żołądkowe
(4)
Reklama

Problem z nietrzymaniem moczu dotyka coraz więcej nie tylko kobiet ale także i mężczyzn. Większość osób nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty, ze względu na to, iż się wstydzi.

Objawy i przebieg nietrzymania moczu

Pamiętajmy, iż problem z nietrzymaniem moczu, to przewlekła choroba, którą można leczyć. Problem nietrzymania moczu dotyka około 2-razy częściej kobiet aniżeli mężczyzn.

Problem ten pojawia się w różnym wieku nawet u bardzo młodych osób około 30 roku życia. Najczęściej pojawia się koło 40-50 roku życia.
 
Czym jest nietrzymanie moczu - czym się objawia, jak sobie pomóc?


W przypadku większości pacjentów mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które związane jest z popuszczaniem moczu w różnych sytuacjach życiowych (np. podczas kaszlu, kichnięcia, chodzenia, biegania, podnoszenia przedmiotów czy ich przesuwania, ćwiczeń fizycznych, podnoszenia dziecka, schylania się itp.).

Problem z nietrzymaniem moczu nie rozwiąże się i sam nie ustąpi. Pojawia się on najczęściej koło 50 roku życia gdzie dochodzi wtedy do spadku poziomu hormonów płciowych. Wśród innych przyczyn nietrzymania moczu wymienia się także np. bardzo ciężki poród, zapalenia pochwy, ciężka praca związana z dźwiganiem czy różnego rodzaju częste infekcje.

Po konsultacji lekarskiej (ginekolog lub urolog), przeprowadzony zostanie szczegółowy wywiad, badania na podstawie których wybrana zostanie metoda leczenia.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze