Zaloguj
Reklama

Powrót do pracy po porodzie

Zmęczenie spowodowane bólem głowy
Fot. medforum
Zmęczenie spowodowane bólem głowy
(0)
Reklama

Dla kobiet, które przed ciążą pracowały aktywnie zawodowo powrót do pracy nie stanowi większego problemu. Oczywiście początkowo czas aklimatyzacji będzie bardzo trudny, nie tylko ze względu na stres wynikający z nowych obowiązków, czy trudnej sytuacji na rynku, ale dlatego, że będziemy bardzo tęsknić za naszą pociechą. Co ważne będziemy się martwiły czy z naszym dzieckiem jest wszystko w porządku, czy zjadło obiadek, czy spało, nie jest zbyt grubo/cienko ubrane i czy ma aby na pewno właściwą opiekę?

Ponieważ powrót do pracy bywa stresujący nie tylko dla mamy ale także dla naszego dziecka powinniśmy się do tego przygotować. Pamiętajmy o tym, że po urodzeniu dziecka jeśli oczywiście chcemy powinniśmy wrócić do pracy. Wynika to z faktu, że każda kobieta chce się czuć spełniona zawodowo. Decyzję o powrocie do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego bądź wcześniej podejmuje coraz więcej młodych mam. Jak przygotować siebie oraz swoja pociechę do naszego powrotu do pracy? Co zrobić by ciągle nie myśleć o dziecku?

Powrót do pracy po porodzie - Objawy i przebieg

Powrót do pracy po porodzie i trudności z tym związane  

Wiele kobiet zastanawia się nad tym czy wraz z powrotem do pracy po porodzie nie będą traktowane jak wyrodne matki i czy tak też nie będą się czuły. Powrót do pracy to nic złego!

Oczywiście łatwiej jest do niej wrócić kobietom, które mają w firmie wysoką pozycję, były cenione i pracowały podczas ciąży. Jeśli natomiast od początku ciąży przebywały na zwolnieniu lekarskim, tylko po to by uniknąć pracy i obowiązków, z całą pewnością podważyły zaufanie pracodawcy i zmniejszyły swoje szanse na powrót do niej po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.   Każda kobieta boi się, że w pracy nie będzie w stanie zająć się swoimi obowiązkami służbowymi, pracować wydajnie i w pełnym skupieniu. Jej myśli będą bowiem krążyły wokół dziecka. Będzie się martwiła czy dziecko radzi sobie bez niej, czy ma dobrą opiekę, ale także przychodziły będą jej do głowy pytania czy na pewno dobrze zrobiła wracając do pracy? Czy nie jest złą matką? Co jeśli dziecku stanie się coś złego?

Rozłąka z maluszkiem jest dla większości kobieta bardzo przykra ale pamiętajmy o tym, że nie zostawiamy swojej pociechy na zawsze. Po pracy wrócimy do domu i będziemy miały możliwość zajęcia się swoim dzieckiem i poświęcenia mu swojej całej uwagi. Zadręczanie się negatywnymi myślami utrudni nam sprawne funkcjonowanie w pracy i doprowadzi do lęku. Wracając do pracy powinniśmy zadbać o zapewnienie dziecku jak najlepszej opieki i dobre zorganizowanie swojego dnia. Przy szczerych chęciach jest to możliwe!

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku gdy miałyśmy jakiekolwiek przeciwwskazania do powrotu do pracy po porodzie, wszelkie nasze decyzje powinniśmy z nim konsultować.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze