Zaloguj
Reklama

Przedwczesne oddzielenie się łożyska - o czym warto wiedzieć?

USG w ciąży
Fot. iStock
USG w ciąży
(4)
Przedwczesne oddzielenie się łożyska
Reklama
Jest to częściowe lub całkowite oddzielenie się łożyska, które było prawidłowo usadowione w jamie macicy. Może ono wystąpić w czasie ciąży lub podczas samego porodu ale jeszcze przed urodzeniem płodu.
 
Przyczyny przedwczesnego oddzielenia się łożyska mogą być różne np. mięśniaki macicy, zmiany naczyniowe w łożysku, nieprawidłowa budowa macicy, nadciśnienie u matki, uraz i inne. W zależności od tego w jakim stopniu łożysko odklei się od ścian macicy zależy stopień zagrożenia dla życia dziecka i matki.

Przedwczesne oddzielenie się łożyska - Objawy i przebieg

Przedwczesne oddzielenie się łożyska zwykle występuje nagle, często bez innych objawów poprzedzających. Nagle pojawia się silny, kłujący ból w podbrzuszu. Kobieta przestaje czuć ruchy płodu lub ulegają one wyraźnemu osłabieniu. Dołącza się złe samopoczucie. Może pojawić się krwawienie z dróg rodnych ciemną krwią, ale jeśli nie ma krwawienia na zewnątrz zawsze może być krwawienie wewnętrzne tzn. między łożyskiem a ścianą macicy.
 
W miarę upływu czasu mogą pojawić się objawy wstrząsu: skóra robi się zimna, blada, wilgotna, pojawia się pobudzenie, niepokój, spadek ciśnienia krwi oraz przyspieszony oddech. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli jesteś w ciąży i nagle pojawi się silny ból w podbrzuszu, uczucie osłabienia, szybkie bicie serca czy zawroty głowy natychmiast wezwij pogotowie. Jeśli zaczęłaś krwawić z dróg rodnych czujesz słabsze ruchy płodu lub nie czujesz ich wcale także wezwij pogotowie. Nie należy zwlekać z taką decyzją, gdyż przedwczesne oddzielenie się łożyska może nawet doprowadzić do zgonu.
 
Patologia ta nie zdarza się bardzo często, ale zawsze należy ją wykluczyć a można to zrobić tylko na oddziale ginekologicznym.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze