Zaloguj
Reklama

Przerost endometrium - objawy, diagnoza, leczenie

Higiena u kobiet w okresie menstruacji
Fot. medforum
Higiena u kobiet w okresie menstruacji
(4)
Przerost endometrium
Reklama

Endometrium, to błona śluzowa macicy, która przez niektórych nazywana jest „wyścieliskiem”. Jest ona charakterystyczna dla ssaków. Cechuje ją bardzo duża wrażliwość na działanie różnego rodzaju hormonów- głównie steroidowych. To właśnie prowadzi do zmiany powierzchni endometrium w przebiegu cyklu miesięcznego kobiety.

Przerost endometrium - Objawy i przebieg

Przerost endometrium

Jest dość powszechnie występującym schorzeniem, które pojawić się może nie tylko u kobiet, które miesiączkują ale także u tych, które przeszły menopauzę.

Za zmiany grubości oraz powierzchni endometrium odpowiedzialne są zmiany stężenia:

  • estrogenu, gdzie podczas dojrzewania pęcherzyka Graffa dochodzi do silnego rozrostu endometrium,
  • progesteronu, który w znaczący sposób hamuje rozrost endometrium a konsekwencja tego jest także jego złuszczanie.

Każda kobieta, która zauważy u siebie nieprawidłowe krwawienie, zbyt obfitą bądź skąpą miesiączkę, będzie odczuwała ból w podbrzuszu czy w okolicy jajników powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa. Warto pamiętać także o regularnych badaniach. Przerost endometrium w większości przypadków wymaga leczenia.

Badania naukowe

Badania naukowe pokazują, że przerost endometrium występuje bardzo często u kobiet po menopauzie a także po 55-60 roku życia. Spotykany jest także coraz częściej u kobiet młodych - miesiączkujących. Bezpośrednią jego przyczyną jest brak równowagi hormonalnej. Nienaturalne zgrubienia ścian nabłonka macicy po pewnym czasie zaczyna prowadzić do pojawiania się różnego rodzaju dolegliwości. Utrudniają one życie i normalne funkcjonowania a co ważne mogą prowadzić do poważnych powikłań. Objawem spotykanym u kobiet z przerostem endometrium jest najczęściej bardzo obfita miesiączka i bardzo często silne krwawienia pomiędzy ustalonymi cyklami.

U niektórych kobiet krwawienie pojawia się także po dłuższym okresie gdy nie miały już miesiączki. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć problemy z oddawaniem moczu, odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego a także nietrzymanie moczu.

fot. pantherstock

Diagnoza

Do zdiagnozowania przerostu endometrium macicy lekarz zleca wykonanie następujących badań:

W wielu przypadkach lekarz ginekolog, wykonuje biopsje endometrium, która polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej. Śluzówka macicy zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Bardzo ważne jest to by pamiętać o regularnym wykonywaniu badań a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lekarzowi.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze