Zaloguj
Reklama

Solarium a ciąża

Solarium
Fot. medforum
Solarium
(4)
Reklama

Korzystanie z solarium w czasie ciąży.

Solarium a ciąża - Objawy i przebieg

Powszechnie uważa się, iż solarium ma niekorzystny wpływ na cerę i skórę, ponieważ powoduje jej przedwczesne starzenie się oraz powstawanie zmarszczek, jak również zwiększa ryzyko raka skóry. Pomimo, iż nie stwierdzono, aby samo promieniowanie miało niekorzystny wpływ na płód, to nie zaleca się częstego korzystania z solarium w czasie ciąży, tuż po porodzie oraz w czasie karmienia piersią.

W ciąży skóra odznacza się zwiększoną wrażliwością na promienie słoneczne, w związku z czym reaguje ona na promieniowanie wykorzystywane do „sztucznego opalania” bardziej intensywniej i dlatego, po seansach w solarium, mogą pojawić się poparzenia, przebarwienia na skórze, jak również różnego rodzaju alergie.

Wskutek zmian hormonalnych często na twarzy ciężarnych pojawiają się różnego rodzaju plamy i przebarwienia (np. ostuda ciężarnych), które po opalaniu w solarium mogą się pogłębić i pozostawić stałe i nieodwracalne zmiany. W czasie ciąży skóra ulega także znacznemu rozciągnięciu, przez co staje się nieco cieńsza, a tym samym podatna na przesuszenie. Nadmierna suchość skóry zmniejsza jej elastyczność, co może zwiększać ryzyko powstania rozstępów i gorszego powracania skóry do normy po porodzie.

Podczas opalania w solarium bardzo niebezpieczna jest nagła zmiana temperatury. Może ona spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla ciąży. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których w czasie ciąży ciśnienie tętnicze wynosiło powyżej 140/90 mmHg, Nagły wzrost ciśnienia może spowodować przedwczesne odklejenie łożyska i inne niebezpieczne powikłania ciąży.

Poza tym należy pamiętać o tym, że w czasie ciąży zdecydowanie przeciwwskazane jest przegrzewanie ciała. Dotyczy to zarówno opalania w lecie jak i w solarium. Nie znaczy to jednak, że korzystanie z solarium jest bezwzględne przeciwwskazane w czasie ciąży. Korzystanie z umiarem i wybieranie urządzeń, które nie rozgrzewają się zbytnio jest dopuszczalne pod warunkiem wykluczenia powikłań ciąży przez lekarza.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku, gdy po korzystaniu z solarium pojawią się niepokojące objawy jak zawroty głowy, wymioty, czy też na twarzy pojawią się przebarwienia należy bezzwłocznie zrezygnować z opalania w solarium i skontaktować się z lekarzem.

Solarium a ciąża - Leczenie

W czasie ciąży warto zastąpić solarium naturalnymi promieniami słonecznymi, które bardzo korzystnie wpływają na organizm zarówno matki jak i przyszłego dziecka. Zarówno pozwolą na poprawienie nastroju jak również wpływają na produkcję niezmiernie ważnej dla prawidłowej budowy kośćca prowitaminy D. Długie spacery na świeżym powietrzu przyniosą z pewnością więcej korzyści aniżeli seanse w solarium. Jeżeli korzysta się z solarium dla celów wizualnych najlepiej zastąpić je samoopalaczem.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze