Zaloguj
Reklama

Torbiele czekoladowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Podróż pociągiem
Fot. medforum
Podróż pociągiem
(1)
Reklama

Torbiele czekoladowe to łagodne zmiany o typie cysty rozwijające się w obrębie jajników, w przebiegu endometriozy – dotyczą około 30%pacjentek z tym schorzeniem. Powstają wówczas, gdy tkanka gruczołowa typowa dla jamy macicy lokalizuje się w obrębie jajnika. Struktury te wypełnione są treścią krwistą stąd nazwa czekoladowe. Osiągają rozmiary od ok 1 milimetra do nawet 15 centymetrów. W około 40 % przypadków torbiele stwierdza się obustronnie. Uważa się, że ryzyko rozwoju raka jajnika u kobiet z endometriozą jest nieznacznie wyższe niż w populacji ogólnej.

Objawy i przebieg torbieli czekoladowych

Objawy jakie im towarzysza zazwyczaj są takie same jak w przebiegu endometriozy. Pojawia się ból w obrębie jamy brzusznej i miednicy małej (ból często rozpoczyna się przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego i utrzymuje się przez cały czas jego trwania). Dolegliwości bólowe mogą również pojawić się podczas współżycia, zjawisko to określane jest jako dyspaurenia. U kobiet z torbielami czekoladowymi i endometriozą zwiększone jest również ryzyko rozwoju niepłodności.

Leczenie torbieli czekoladowych

Podstawowym sposobem leczenia jest wyłuszczenie torbieli najczęściej metodą laparoskopową. Jest to metoda szczególnie korzystna dla kobiet, które chciałyby w przyszłości zajść w ciążę.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze