Zaloguj
Reklama

Torbiele Nabotha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
Fot. medforum
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
(4)
Reklama

Torbiele Nabotha określane również jako torbiele retencyjne to łagodne zmiany zlokalizowane w obrębie szyjki macicy. Uważa się, że powstają w konsekwencji gojenia się zmian zapalnych szyjki macicy, wówczas rozrastający się nabłonek płaski zamyka ujścia gruczołów produkujących śluz i powstaje cysta. Często rozwija się więcej niż jedna zmiana. Torbiele Nabotha wykrywane są stosunkowo często i przypadkowo u pacjentek podczas badania ginekologicznego.

Objawy i przebieg torbieli Nabotha

Objawy i przebieg

W większości torbiele Nabotha są bezobjawowe i osiągają wielkość kilku milimetrów, w rzadkich przypadkach powiększają się – do około czterech centymetrów. Torbiele Nabotha nie są groźne dla zdrowia. W przypadku, gdy u pacjentki pojawiają się takie objawy jak nieprawidłowe krwawienie pomiędzy miesiączkami czy dolegliwości bólowe miednicy mniejszej, świadczyć to może o tym, że oprócz torbieli współistnieje inny stan patologiczny typu stan zapalny lub zmiana podejrzana o proces nowotworowy, wymaga to konsultacji ginekologicznej.

Leczenie

Leczenie zwykle nie jest konieczne. Czasem torbiele rozrastając się, powodują zniekształcenie kanału szyjki macicy, co utrudnia badanie ginekologiczne, wskazane wówczas jest nacięcie i zdrenowanie torbieli.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze