Zaloguj
Reklama

Wszawica łonowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta dbająca o sylwetkę
Fot. medforum
Kobieta dbająca o sylwetkę
(1)
Reklama

Choroby pasożytnicze cały czas stanowią problem sanitarno- epidemiologiczny. Wszawice wywoływane są przez wszy ludzkie- stawonogi. W chwili obecnej można wyróżnić wszawicę głowową (bardzo często spotykana w przedszkolach, szkołach, na obozach), odzieżową oraz łonową.

Do zakażenia wszą łonową dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Sporadycznie zdarza się byśmy zarazili się nią przez wspólną pościel, ręczniki czy pożyczone ubrania. Jednakże mimo wszystko powinniśmy unikać korzystania z wspólnych ubrań (zwłaszcza tych mających bezpośredni kontakt z ciałem), ręczników czy pościeli. Pacjentka dotknięta tą chorobą nie odczuwa świądu (lub jest on bardzo niewielki), natomiast na jej skórze pojawiają się płaskie plamy, nadżerki lub przerosty. Przed podjęciem leczenia konieczne jest całkowite ogolenie okolicy łonowej. Niektóre pacjentki usuwają gnidy z włosów łonowych za pomocą gęstego grzebienia. Jak dochodzi do zakażenia wszawicą łonową? W jaki sposób jest ona leczona? Jak dbać o swoją higienę by nie doszło do zakażenia wszawicą łonową?   

Objawy i przebieg wszawicy łonowej

Co wiemy o wszawicy łonowej?

Wszawica łonowa zaliczana jest do chorób wenerycznych, przenoszonych przez pasożyty. Przenoszona jest drogą płciową, podczas stosunku seksualnego z osobą, u której dany pasożyt występuje. Zakażenie na skutek kontaktu z rzeczami osobistymi jest rzadkością. Objawami charakterystycznym dla pacjentki z wszawicą łonową są zmiany w kolorze szaro-białym, swędzenie wzgórka łonowego (ud, brzucha, pachwin jest rzadkością). Wesz ma bardzo małe rozmiary ok. 2mm, jest koloru biało-szarego, porusza się bardzo wolno jej obecność na ciele powoduje duży dyskomfort. Przytwierdza się ona bardzo mocno do włosów i jest bardzo mało widoczna. Składa tam także jaja, które wyglądają jak szarawe bądź fioletowe plamy.

Najczęściej przytwierdza się ona do włosa (bardzo blisko skóry). Wszy łonowe wylęgają się około 30 dni w organizmie. Gdy znajdą odpowiednie dla rozwoju miejsce ssą krew, która służy za ich pożywienie.   Leczenie wszawicy łonowej  powinno się rozpocząć od wygolenia okolic intymnych. Najczęściej choroba ta leczona jest przed dermatologa za pomocą szamponów, maści, żeli czy toników.  Ważne jest to, że wesz łonowa nie przenosi żadnych chorobotwórczych zarazków, które byłyby niebezpieczne dla pacjentki. Pamiętajmy o tym, że wesz łonowa nie jest w stanie przeżyć na skórze głowy czy rzęs. Żyje ona tylko w okolicach wzgórka łonowego.  Stosowanie się do zaleceń lekarskich, używanie odpowiednich preparatów i dbanie o higienę osobistą dają szansę na to, iż wszawica łonowa więcej się nie pojawi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wszawicę łonowa

W przypadku zauważenia jakichkowiek niepokojących objawów mogących świadczyć o zakażeniu wszami łonowymi powinniśmy jaknajszybciej zgłosić się do specjalisty.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Maj J., Plomer-Niezgoda E.: Choroby pasożytnicze skóry – ciągle aktualnym problemem. Zasady leczenia, Terapia, 2005, XIII, 3/1(163)
Tanyuksel M. i wsp.: Pervelance and treatment of Pediculosis humanus capitis with 1% permethrin and 0,4% d-penothrin in Turkey, Acta Med., 2003, 2: 73-75.


Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze