Zaloguj
Reklama

Wynik badania moczu - odczyn zasadowy

Brzuch, uda
Fot. ojoimages
Brzuch, uda
(4)
Reklama

Odczynem zasadowym moczu nazywamy pH moczu powyżej 7.

Badania moczu - Objawy i przebieg

Normalnie pH moczu powinno być kwaśne i wynosić 4,8-7,4 ale odczyn moczu u dziecka jest bardzo zmienny i zależny np. od diety. Mocz u dziecka może być przejściowo zasadowy po spożyciu dużej ilości mleka. Jeżeli zasadowy odczyn moczu utrzymuje się stale, może to być spowodowane:

  • infekcją dróg moczowych bakteriami rozkładającymi mocznik (głównie pałeczki Proteus)
  • zaburzeniami czynności cewek nerkowych (tzw. kwasice cewkowe, tubulopatie)
  • obniżonym stężeniem potasu
  • zaburzeniami wydzielania hormonu kory nadnerczy- aldosteronu

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Konsultacji z lekarzem wymaga dziecko, u którego zasadowemu odczynowi moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, jak bóle brzucha, gorączka, słabe przyrosty masy ciała, osłabienie. Porady lekarskiej wymaga także dziecko, u którego zasadowy odczyn moczu powtarza się w kolejnych badaniach moczu.

Badania moczu - Leczenie

Przeanalizuj, czy dziecko nie spożywa nadmiernych ilości mleka i przetworów mlecznych, albo czy nie otrzymuje zbyt dużych dawek witaminy D3.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze