Zaloguj
Reklama

Zakażenia HIV u kobiet w ciąży - wykluczenia lub rozpoznanie

Badanie krwi
Fot. medforum
Badanie krwi
(0)
Reklama

Seks jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Wszyscy chcemy być zdrowi a co ważne chcemy by zdrowe było także nasze potomstwo. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że choroby, zwłaszcza te przenoszone drogą płciową stanowią ogromne zagrożenie.

Objawy i przebieg zakażenia HIV u kobiety w ciąży

Oczywiście twierdzimy, że nas ten problem nie dotyczy i że wiedza na temat HIV/AIDS nie jest nam potrzebna. Nie ma bardziej mylnego podejścia. Każdy z nas powinien wykonać sobie test na HIV a co ważne powinniśmy znać także wynik naszego partnera.

W miarę możliwości powinniśmy także zgłębiać wiedzę na temat wirusa HIV, sposobów nim zakażenia, wykrywania i leczenia. Warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie leczenia po zdiagnozowaniu HIV a także o aspektach związanych z rodzicielstwem gdy jeseśmy HIV-pozytywni.

O wykonaniu testu na HIV powinna pomyśleć także każda kobieta ciężarna. Choć jak pokazują badania i statystyki niewielka ilość kobiet takowe badania wykonuje. Prowadzi to niestety do wertykalnego zarażenia dziecka przez matkę. Jakie badania wykonywane są w celu diagnozowania HIV u ciężarnej kobiety? Kiedy podejmowane jest leczenie? czy zarażona kobieta może urodzić zdrowe dziecko?

Wykonanie testu HIV nie jest niczym skomplikowanym i bolesnym. Od pacjentki/a pobierana jest krew a stwierdzenie przeciwciał anty-HIV oznacza jednoznaczne rozpoznanie przewlekłej choroby. Wielu pacjentów traktuje to jako wyrok, brak szans na normalne życie i posiadanie zdrowego potomstwa. Choroba ta nie jest wyrokiem. Wymaga co prawda, długotrwałego i specjalistycznego leczenia, wsparcia ze strony wielu osób ale daje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Pamiętajmy o tym, że każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonany test na obecność wirusa HIV. A jeśli zakażenie nim zostanie stwierdzone diagnostyka powinna być rozszerzona w kierunku innych chorób przenoszonych droga płciową. Do zakażenia dziecka nie dochodzi najczęściej na samym początku ciąży tj. w ciągu 12 pierwszych tygodni. Jest ono największe pod koniec ciąży oraz w trakcie porodu. Ryzyko to jest największe gdy we krwi matki będzie bardzo wysokie stężenie wirusa (zaawansowany stan choroby, do 3 miesięcy po zakażeniu) a także gdy liczba komórek CD4 we krwi matki jest bardzo niska.

fot. pantherstock

 

Lekarze oraz różnego rodzaju organizacje apelują byśmy badali się w kierunku HIV. Nie jest to nic wstydliwego, bierzmy odpowiedzialności nie tylko za swoje zdrowie i życie ale także za życie innych osób.   

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze