Zaloguj
Reklama

Zakażenie noworodka wirusem HIV

Wizyty kontrolne w czasie ciąży
Fot. medforum
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
(0)
Reklama

Nasza wiedza na temat wirusa HIV, sposobów zakażenia nim, wykrywania oraz leczenia cały czas poszerza się. W tym celu organizowane są kampanie, konferencje, a w przychodniach i szpitalach można znaleźć ulotki na temat tego wirusa. Mimo tego niewiele kobiet będących w ciąży robi badania w kierunku HIV, które to powinny być zlecane przez każdego lekarza- ginekologa.

Najnowsze ustalenia informują, iż badanie przyszłych mam w kierunku zakażenia HIV, należy wykonać:

  • po pierwsze do 10-go tygodnia ciąży a następnie
  • pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży.

Niewiele kobiet decyduje się na nie zakładając, że jest zdrowa. Pamiętajmy o tym, że nigdy nie możemy mieć na sto procent takiej pewności. Cały czas słyszymy także o zakażeniach wertykalnych HIV, które są główną przyczyną braku rozpoznania zakażenia HIV u matki dziecka. Na podstawie tych obserwacji oraz danych statystycznych każda kobieta ciężarna powinna mieć obowiązek diagnostyki w kierunku HIV.

Objawy i przebieg zakażenie noworodka wirusem HIV

Już na początku ciąży każda kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku HIV. W przypadku wyniku negatywnego sprawa jest prosta, jeśli jednak okaże się, że jest on pozytywny konieczne jest wdrożenie odpowiedniego lecenia antyretrowirusowego.
To dzięki niemu możliwe jest: 

  • zabezpieczenie okresu porodu,
  • włączenie odpowiedniej profilaktyki lekowej nowo narodzonego dziecka.

Badania naukowe pokazują, że do zakażenia nowo narodzonego dziecka wirusem HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Mowa tutaj jest o ponad 90% przypadków. Co ważne ryzyko to znacznie wzrasta, gdy ciężarna kobieta znajduje się w fazie zaawansowanego klinicznego oraz immunologicznego zakażenia wirusem HIV. Nie można tutaj zapominać o przypadkach, w których do zakażenia doszło np. w trakcie ciąży. Zakażenie wirusem HIV, także w przypadku kobiet ciężarnych jest cały czas aktualnym i poważnym problemem. 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. Zasady opieki nad pacjentami zakażonymi HIV Zalecenia PTN AIDS. red. A. Horban R. Podlasin, G. Cholewińska, A. Wiercińska-Drapało, B. Knysz, M. Inglot, A. Szymczak. Warszawa PTN AIDS, 2013, 92–95. ISBN 978-83-925140-6-0.
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 poz. 1100)

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze