Zaloguj
Reklama

Zakażenie noworodka wirusem HIV

Zakażenie noworodka wirusem HIV
Fot. medforum
(0)
Zakażenie noworodka wirusem HIV
Reklama

Nasza wiedza na temat wirusa HIV, sposobów zakażenia nim, wykrywania oraz leczenia cały czas poszerza się. W tym celu organizowane są kampanie, konferencje, a w przychodniach i szpitalach można znaleźć ulotki na temat tego wirusa. Mimo tego niewiele kobiet będących w ciąży robi badania w kierunku HIV, które to powinny być zlecane przez każdego lekarza- ginekologa.

Najnowsze ustalenia informują, iż badanie przyszłych mam w kierunku zakażenia HIV, należy wykonać:

  • po pierwsze do 10-go tygodnia ciąży a następnie
  • pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży.

Niewiele kobiet decyduje się na nie zakładając, że jest zdrowa. Pamiętajmy o tym, że nigdy nie możemy mieć na sto procent takiej pewności. Cały czas słyszymy także o zakażeniach wertykalnych HIV, które są główną przyczyną braku rozpoznania zakażenia HIV u matki dziecka. Na podstawie tych obserwacji oraz danych statystycznych każda kobieta ciężarna powinna mieć obowiązek diagnostyki w kierunku HIV.

Zakażenie noworodka wirusem HIV - Objawy i przebieg

Już na początku ciąży każda kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku HIV. W przypadku wyniku negatywnego sprawa jest prosta, jeśli jednak okaże się, że jest on pozytywny konieczne jest wdrożenie odpowiedniego lecenia antyretrowirusowego.
To dzięki niemu możliwe jest: 

  • zabezpieczenie okresu porodu,
  • włączenie odpowiedniej profilaktyki lekowej nowo narodzonego dziecka.

Badania naukowe pokazują, że do zakażenia nowo narodzonego dziecka wirusem HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Mowa tutaj jest o ponad 90% przypadków. Co ważne ryzyko to znacznie wzrasta, gdy ciężarna kobieta znajduje się w fazie zaawansowanego klinicznego oraz immunologicznego zakażenia wirusem HIV. Nie można tutaj zapominać o przypadkach, w których do zakażenia doszło np. w trakcie ciąży. Zakażenie wirusem HIV, także w przypadku kobiet ciężarnych jest cały czas aktualnym i poważnym problemem. 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. Zasady opieki nad pacjentami zakażonymi HIV Zalecenia PTN AIDS. red. A. Horban R. Podlasin, G. Cholewińska, A. Wiercińska-Drapało, B. Knysz, M. Inglot, A. Szymczak. Warszawa PTN AIDS, 2013, 92–95. ISBN 978-83-925140-6-0.
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 poz. 1100)

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze