Zaloguj
Reklama

Anemia matki podczas ciąży jest niezależnym czynnikiem ryzyka związanym z niska wagą urodzeniową noworodka i porodem przedwczesnym.

Autorzy: Levy A et al.
Anemia matki podczas ciąży jest niezależnym czynnikiem ryzyka związanym z niska wagą urodzeniową noworodka i porodem przedwczesnym.
Fot. ojoimages
(5)

Przeprowadzono retrospektywne badanie kobiet w ciąży pojedynczej z anemią i bez anemii.

Reklama

Anemie matki określano na podstawie badań stężenia hemoglobiny, gdy było ono niższe niż 10 g/dl. Pacjentki z hemoglobinopatią taką jak talasemia były wykluczone z badania. W okresie przeprowadzania badania nastąpiło 153,396 porodów, w tym 13,204 (8,6%) u kobiet z anemią. W wielozmiennej analizie następujące czynniki były znacząco powiązane z wystąpieniem anemii u matki: przedwczesne oddzielenie się łożyska, przodowanie łożyska, indukcja porodu, uprzednie cesarskie cięcie (CS) oraz pochodzenie beduińskie. Także w grupie kobiet z anemią wyższe były wartości współczynników niskiej wagi urodzeniowej noworodka i przedwczesnego porodu. Ilość cesarskich cieć była także wyższa wśród kobiet z anemią.

Istotne powiązanie pomiędzy anemią a niską wagą urodzeniową nadal utrzymało się po dopasowaniu wyników, przy wykorzystaniu analizy wielozmiennej, ze względu na płeć dziecka, pochodzenie i zaawansowanie ciąży. Anemia matki była niezależnym czynnikiem ryzyka zarówno dla niskiej wagi urodzeniowej noworodka jak i przedwczesnego porodu.

Podsumowując, anemia matki wpływa na wagę urodzeniową noworodka oraz częstość wystąpienia porodu przedwczesnego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Eur-J-Obstet-Gynecol-Reprod-Biol. 2005 Oct 1; 122(2): 182-6

Reklama
(5)
Komentarze