Zaloguj
Reklama

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn.

Autorzy: Walton M et al.
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn.
Fot. ojoimages
(3)

Wszystkie nowe metody hormonalnej antykoncepcji wprowadzone w ciągu ostatnich 40 lat były wyłącznie dla kobiet. Dostępne obecnie metody antykoncepcyjne dla mężczyzn, prezerwatywy i wasektomia, cieszą się zaufaniem tylko 30 % par na całym świecie.

Reklama

Obecnie istnieje coraz większy nacisk na zaangażowanie mężczyzn w planowanie rodziny. Istnieje kilka potencjalnych nowatorskich metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn, ale tylko metoda hormonalna jest w trakcie prób klinicznych. Metoda ta opiera się na regulacji  prawidłowej spermatogenezy poprzez gonadotropiny przysadkowe: zahamowanie wydzielania gonadotropin powoduje redukcję spermatogenezy i w ten sposób można doprowadzić do powstawania azoospermii (brak plemników w ejakulacie). Metoda ta powoduje także zahamowanie produkcji jądrowego testosteronu, zatem androgen typu ‘add-back’ jest niezbędnym komponentem składu tej metody antykoncepcyjnej. Obecnie testuje się różnego rodzaju możliwości składu steroidowego oraz podawania takiej metody - doustnie, podjęzykowo, transdermalnie i w formie podskórnych implantów - rozpatruje się wady i zalety każdej z tych opcji.

Zaczyna się również analizować zastosowanie syntetycznych androgenów: jedną z zalet tej metody jest możliwość specyficznych działań tkankowych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Curr-Drug-Targets-Immune-Endocr-Metabol-Disord. 2005 Sep; 5(3): 249-57

Reklama
(3)
Komentarze