Zaloguj
Reklama

Aspekty negatywnego wyniku paskowego testu ciążowego u pacjentek z nieznanym terminem ostatniej miesiączki.

Autorzy: Wiwanitkit V et al.
Test ciążowy
Fot. ojoimages
Test ciążowy
(0)

W medycynie laboratoryjnej paskowy (wykonywany z moczu) test ciążowy jest dziś powszechnie dostępnym testem diagnostycznym. W moczu ciążę wykrywa się poprzez obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) wydzielanej przez komórki trofoblastyczne łożyska.

Reklama

Potwierdzeniem prawidłowego wyniku testu ciążowego jest najczęściej wtórny brak miesiączki. Jednakże istnieją również inne przyczyny prowadzące do wtórnego braku miesiączki. Istnieje niewiele prac dotyczących oszacowania wskaźników zajść w ciąże w danej populacji, które wykorzystują obiektywne kryteria związane z badaniami laboratoryjnymi.

W pracy przestawiono wyniki testu ciążowego w oparciu o pomiary laboratoryjne oraz opisano związek jego z wiekiem kobiety. Badania przeprowadzono w Tajlandii. Praca dostarcza szczegółowych informacji dotyczących aspektu medycznego i socjologicznego. Dokonano przeglądu danych pacjentek, u których wykonano diagnostyczny test ciążowy (analiza moczu) w okresie od sierpnia 2004 do grudnia 2004. Czas ostatniej menstruacji analizowanych pacjentek był nieznany. Przeanalizowano 1005 przypadków. W grupie badanej nie występowały pacjentki w wieku poniżej 10 lat i powyżej 50 lat. Pozytywny wynik testu ciążowego miał miejsce w 121 przypadkach (12%) a negatywny w 884 przypadkach (88,0%). Po pogrupowaniu pacjentek ze względu na wiek stwierdzono, iż większość z kobiet badanych była poniżej 35 roku życia. Wskaźnik ciążowy oparty na pomiarach laboratoryjnych w grupie pacjentek ≤35 lat lub >35 lat wynosił odpowiednio 11,3% lub 14,8%. Nie wykryto żadnej znaczącej różnicy dotyczącej ilości pozytywnych wyników testu w badanych grupach wiekowych. W badanym środowisku negatywny wynik testu ciążowego przy braku menstruacji może sugerować inną przyczynę niż ciąża. W takich przypadkach zaleca się obserwację lekarską i przebadanie pacjentki pod kątem występowania możliwych zmian chorobowych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Clin-Exp-Obstet-Gynecol. 2006; 33(1): 26-7

Reklama
(0)
Komentarze