Zaloguj
Reklama

Bezpłatne badanie mammograficzne

Symbol walki z rakiem piersi
Fot. medforum
Symbol walki z rakiem piersi
(5)

Badanie mammograficzne można bezpłatnie wykonać w ramach finansowanego przez NFZ programu wczesnego wykrywania raka piersi. Jest ono skierowane do kobiet w wieku 50-69 lat. Darmowe badanie będzie można wykonać w dniach od 1 do 31 sierpnia w specjalnych mammobusach.

Reklama

Program jest skierowany do kobiet, które nie korzystały z badania przez ostatnie dwa lata oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy oraz u których nie stwierdzono wcześniej zmian nowotworowych piersi o charakterze złośliwym.

Powodem ponownego badania może być wystąpienie nowotworu wśród członka rodziny (u matki, siostry lub córki) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak ubrać się odpowiednio wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania nie należy używać żadnych kosmetyków na umytą skórę.

Jeżeli mammografia jest wykonywana po raz kolejny należy zabrać ze sobą zdjęcia i opis poprzedniego badania. Pozwoli to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach uniknąć konieczności wykonywania innych badań.

Podczas badania pacjentka pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostaje uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi trwającemu kilka sekund może towarzyszyć ból. Uścisk jest konieczny, ponieważ ważne jest uzyskanie dobrej jakości zdjęcia, aby otrzymać dokładny opis badania.

W przypadku, gdy wynik badania będzie prawidłowy pacjentka zostanie zaproszona na kolejna mammografię za dwa lata lub za rok (jeżeli takie będą zalecenia lekarza).

Natomiast jeśli wynik będzie budził wątpliwości pacjentka zostanie skierowana na dalszą diagnostykę, a jeżeli będzie konieczność również na leczenie.

Harmonogram postoju mammobusów, w których zostaną wykonane darmowe badania w dniach od 1 do 31 sierpnia znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze