Zaloguj
Reklama

Biologicznego zegara nie sposób zatrzymać

Autorzy: Anna Pyka
Wizyta u ginekologa
Fot. ojoimages
Wizyta u ginekologa
(0)

Naukowcy z Yale wykazali, że wiele kobiet oczekuje, iż wspomaganie rozrodu w późniejszym wieku może odwrócić funkcje jajników.

Reklama

Istnieje niepokojące nieporozumienie dotyczące płodności u kobiet. Wielu kobietom brak wiedzy na temat kroków, które mogą poczynić już w wieku rozrodczym, aby zachować możliwość poczęcia w późniejszym życiu.

Coraz więcej kobiet zgłasza się do klinik płodności w wieku 43 lat lub więcej i spodziewa się, że ciąża może być natychmiast osiągnięta. Są one bardzo rozczarowane, gdy dowiadują się, że nie jest to proste.

Ciąża odkładana jest z wielu powodów: skupienie się na karierze, brak stabilności finansowej, lub brak partnera. Na ogół kobiety mają niejasną świadomość, że płodność zmniejsza się z wiekiem. Powaga sytuacji dostrzegana jest dopiero wtedy, gdy rozpoczynają się pierwsze symtomy niepłodności.

Rosnąca popularność technologii wspomaganego rozrodu, dała kobietom wrażenie, że płodność może być wykorzystywana na każdym etapie życia.

Kobiety powinny być informowane na temat płodności odroczonej, zagrożeń położniczych oraz ograniczonej możliwości zapłodnienia w podeszłym wieku, aby mogły podejmować świadome decyzje o tym kiedy, jeśli w ogóle, chcą zajść w ciążę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fertility and Sterility, 2012; DOI:10.1016/j.fertnstert.2012.02.015

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze