Zaloguj
Reklama

Biopsja endometrium: co to za zabieg i kiedy się ją przeprowadza?

Lekarz ginekolog, profilaktyka raka szyjki macicy
Fot. shutterstock
Lekarz ginekolog, profilaktyka raka szyjki macicy
(0)

Biopsja endometrium to badanie, które wykonywane jest m.in. w diagnostyce nieprawidłowych krwawień macicznych. Procedura uznawana jest za bezpieczną, na czym jednak dokładnie polega, kiedy biopsja endometrium jest wskazana i jakie schorzenia można zdiagnozować z wykorzystaniem tej procedury?

Reklama

Biopsja endometrium jest badaniem, podczas którego pobierany jest od pacjentek wycinek błony śluzowej jamy macicy. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są przede wszystkim nieprawidłowości dotyczące krwawień macicznych. Procedurę przeprowadza się u pacjentek, które miewają nadmiernie, obfite, przedłużające się miesiączki, jak i u tych kobiet, które – z nieznanych powodów – przez dłuższy czas w ogóle nie miesiączkują. Biopsję endometrium wykonuje się również i wtedy, gdy u pacjentki będącej po menopauzie nagle znowu zaczynają pojawiać się krwawienia miesiączkowe.

Dzięki biopsji endometrium możliwe jest wykrycie naprawdę wielu schorzeń. Wśród przykładowych wymienić tutaj można chociażby polipy macicy, mięśniaki macicy czy rozrost endometrium. Z wykorzystaniem procedury możliwe jest również rozpoznawanie schorzeń nowotworowych.

Biopsja endometrium nie wymaga zasadniczo specjalnego przygotowania – pacjentki bezpośrednio przed jej przeprowadzeniem proszone są zwykle o opróżnienie pęcherza moczowego. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na początku do pochwy pacjentki wprowadzany jest wziernik, co umożliwia lekarzowi uzyskanie lepszej widoczności badanych okolic. Najważniejszym etapem jest jednak wprowadzenie do jamy macicy specjalistycznego urządzenia, dzięki któremu możliwe jest pobranie fragmentu błony śluzowej macicy. Pozyskany materiał przekazywany jest następnie do badań histopatologicznych.

Jak wspomniano wcześniej, biopsja endometrium uznawana jest za bezpieczne badanie. Przez kilka dni od jej wykonania możliwe jest jednak występowanie plamień – niepokoić pacjentki powinny one wtedy, gdy stają się bardzo obfite.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze