Zaloguj
Reklama

Ból gardła w ciąży – jak sobie pomóc?

Leki dla kobiet w ciąży
Fot. panthermedia
Leki dla kobiet w ciąży
(0)

Ból gardła może pojawić się o każdej porze roku. W momencie, gdy boli nas gardło, sięgamy po produkty lecznicze dostępne bez recepty. Po jakie leki możemy sięgać, gdy boli gardło a… jesteśmy w ciąży?

Reklama

Lek lekowi nierówny

Substancje czynne w produktach leczniczych to związki, które wykazują działanie bakteriobójcze lub wirusobójcze i są najważniejszym składnikiem leku. Istnieją składniki leków, które przenikają przez łożysko, wpływając tym samym na rozwijające się dziecko. 

Po jakie leki może sięgać ciężarna

Pamiętajmy – żadnych leków nie wolno spożywać bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Na rynku dostępne są liczne produkty i wyroby medyczne skierowane do grupy pacjentów, jakimi są ciężarne. Produkty bez recepty, które są dostępne, zawierają zazwyczaj wyciąg z porostu islandzkiego, który wykazuje działanie łagodzące na jamę ustną i gardło. W produktach bez recepty niejednokrotnie znajdziemy wyciąg z malin, wyciąg z czosnku, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Coraz większą popularnością cieszą się również produkty zawierające w swoim składzie beta-glukany, czyli naturalne polisacharydy, które występują w ścianie komórkowej znanych nam drożdży piekarniczych Saccharomyces cerevisiae. Warto sięgać również po domowe sposoby, jak syrop z cebuli, czosnek, miód z mlekiem czy sok z malin.

Co, gdy leki bez recepty nie pomagają

Jeśli czujesz się gorzej, a ból gardła nasila się – nie czekaj, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że „zwykłe przeziębienie” z „lekkim bólem gardła” szybko może zmienić się w anginę, która jest groźniejsza dla rozwijającego się dziecka. Lekarz pierwszego kontaktu może zdecydować się na przepisanie antybiotyku. Pamiętajmy – na rynku jest gama dostępnych antybiotyków, które są bezpieczne dla ciężarnych i rozwijającego się dziecka. Przykładowo: amoksycylina uznawana jest za jeden z bezpieczniejszych antybiotyków, jakie można przepisać ciężarnym. Pamiętajmy, że postępująca choroba jest niejednokrotnie groźniejsza niż zastosowanie konkretnej terapii przepisanej przez lekarza. 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze