Zaloguj
Reklama

Brak zmian w ilości zgonów wśród kobiet z cukrzycą.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Brak zmian w ilości zgonów wśród kobiet z cukrzycą.
Fot. Pantherstock
(5)

Nowa analiza danych z trzech dużych baz danych wykazała, iż w okresie 29 lat (1971-2000) ilość zgonów wśród mężczyzn chorujących na cukrzycę obniżyła się znamiennie. Jednakże wskaźnik śmiertelności w przypadku kobiet z cukrzycą nie uległ obniżeniu.

Reklama

Głównym autorem badania był dr Edward W. Greeg (Epidemiology and Statistics Branch of the Division of Diabetes Translation at the Center for Diseases Control and Prevention (CDC)).

W badaniu dokonano analizy 20000 danych pacjentów w przedziale wiekowym 35-74 lata, których poddano obserwacji przez okres 12 lat.

Wykryto, iż wskaźniki śmiertelności z wszystkich przyczyn w grupie mężczyzn uległy nagłemu spadkowi z 46.6 na 24.4 zgony w przeciągu roku na 1000 osób, 43% względny spadek wskaźnika śmiertelności związany z wiekiem. Wskaźnik śmiertelności dotyczący chorób sercowo-naczyniowych (CVD) - najczęstsza przyczyna śmierci u ludzi z cukrzycą- uległ obniżeniu z 26.4 na 12.8. W tym samym przedziale czasu wskaźniki śmiertelności odnoszące się do wszystkich przyczyn i te dotyczące CVD nie uległy obniżeniu w grupie kobiet z cukrzycą.

W badaniu wykazano, iż ogólny wskaźnik śmiertelności dla osób niechorujących na cukrzycę uległ obniżeniu z 14.4 na 9.5 zgonów w roku przypadających na 1000 osób.

Ludzie z cukrzycą wykazują wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci w porównaniu do osób bez cukrzycy. Wyniki badania wykazały, iż mężczyźni z cukrzycą wykazywali wyższy wskaźnik śmiertelności w porównaniu do mężczyzn bez cukrzycy. W przeciągu badanego okresu czasu zarówno wskaźnik dotyczących śmiertelności mężczyzn z cukrzycą jak i bez cukrzycy uległ obniżeniu. Nie zaobserwowano podobnego trendu w grupie kobiet z cukrzycą.

Dr. Gregg wyjaśnia: „W niektórych pracach sugeruje się, iż w ostatnich latach obserwujemy mniejszy postęp dotyczący obniżania czynników ryzyka chorób sercowych u kobiet. W innych badaniach mówi się o mniej agresywnej opiece medycznej stosowanej u kobiet lub też sugeruje się, iż choroby serca i cukrzyca mogą przyjmować nieco inny przebieg u kobiet i wymagać innego typu terapii”.

W ciągu ostatnich 35 lat opieka nad chorującymi na cukrzycę uległa znacznej poprawie (dokładna kontrola poziomu cukru we krwi, cholesterolu i ciśnienia krwi, rutynowe zastosowanie szczepień przeciwko grypie i zapaleniu płuc). Wprowadzono także na rynek nowe leki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American College of Physicians

Reklama
(5)
Komentarze