Zaloguj
Reklama

Brodawki narządów płciowych

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Brzuch
Fot. Pantherstock
Brzuch
(3)

Brodawki narządów płciowych mogą być powodowane przez 6 typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W zależności od typu wirusa brodawki mogą pojawiać się na zewnętrznych częściach narządów płciowych, odbycie bądź na błonach śluzowych.

Reklama

Brodawki wywołane wirusem typu 16 i 18 związane są z rakiem szyjki macicy lub odbytu. Ze względu na umiejscowienie zmian (np. w nabłonku pochwy lub odbytu) około połowa chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieleczone brodawki mają tendencję do rozrastania się i tworzenia dużych skupisk.

Zakażenia najczęściej dotyczą osób w wieku 15-40 lat i dotykają w równym stopniu obu płci. Nawet 50-75% osób aktywnych płciowo przynajmniej raz jest zakażonych wirusem HPV, jednak w większości przypadków infekcja przebiega bezobjawowo i nie wymaga leczenia. Przewlekłe zakażenie HPV są głównym czynnikiem raka szyjki macicy.

Brodawki pojawiają się 3-4 miesiące po narażeniu. W przypadku podrażnienia, zmiany mogą swędzieć i piec. Brodawki umiejscowione wewnątrz pochwy objawiają się bólem podczas stosunku. Wśród powikłań wymienia się krwawienia, trudności z oddawaniem moczu oraz wypróżnianiem. Zakażona kobieta w ciąży może przekazać zakażenie dziecku.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze