Zaloguj
Reklama

Charakterystyka zarzucania nałogu palenia przez kobiety ciężarne.

Autorzy: Gilles Grangé et al.
Charakterystyka zarzucania nałogu palenia przez kobiety ciężarne.
Fot. ojoimages
(0)

Celem pracy było przedstawienie postępowania związanego z zaprzestaniem palenia w grupie kobiet ciężarnych.

Reklama

Badanie oparto na opisowej ankiecie przeprowadzonej w grupie 979 kobiet będących po porodzie. Do analizowanych zmiennych włączono: charakterystykę matki oraz noworodka w momencie porodu, przyzwyczajenia matki związane z nałogiem, narażenie matki na bierne palenie oraz przeszkody związane z rzucaniem palenia.

76% kobiet, które paliły na początku ciąży, pytano podczas pierwszych wizyt u lekarza o ilość wypalanych papierosów. Jednakże tylko 16 % z tej grupy zostało zapytanych (przez lekarza położnika lub położną) o próby zaprzestania palenia. 7%-om kobiet zaproponowano konsultacje u specjalisty, ale tylko 1/3 z tej grupy skorzystała z takiej wizyty. 76% kobiet, którym nie udało się zaprzestać palenia papierosów w okresie ciąży, miało partnera również palącego w porównaniu do 63% kobiet, którym udało się zwalczyć nałóg.

Ośrodki zdrowotne wydają się oferować tylko podstawową opiekę. Istnieje zapotrzebowanie na proste metody pomagające kobietom rzucić palenie. Partner również stanowi ważny czynnik w procesie zaprzestania palenia przez kobiety ciężarne, zwłaszcza jeżeli potrafi rzucić palenie w tym samym okresie.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 2006, Vol 125, Issue 1: 38-43.

Reklama
(0)
Komentarze