Zaloguj
Reklama

Ciąża a cukrzyca

Ciąża a cukrzyca
Fot. ojoimages
(0)

Cukrzyca zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.

Reklama

Otyłość, siedzący tryb życia i złe nawyki dietetyczne (nadmiar cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, zbyt małe spożycie błonnika) należą do głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę. Lorraine Lipscombe z Królewskiej Akademii Lekarzy i Chirurgów Kanady z siedzibą w Ottawie i współpracownicy przeanalizowali niedawno dane dotyczące relacji pomiędzy różnymi aspektami zdrowia kobiet a ich dochodami, poziomem wykształcenia, pochodzeniem i miejscem zamieszkania.

Jak podano w opartym na dowodach raporcie zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej Projektu dla Zdrowia Kobiet z Ontario, nadmierny poziom glukozy we krwi okazał się wiązać z większym prawdopodobieństwem konieczności wykonania cesarskiego cięcia, śmierci płodu oraz wystąpienia wad wrodzonych i innych problemów zdrowotnych u niemowlęcia. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że ponad połowa ludzi, którzy jeszcze nie zachorowali na cukrzycę, charakteryzuje się co najmniej jednym czynnikiem ryzyka tego schorzenia.

W celu obniżenia prawdopodobieństwa poważnych problemów zdrowotnych u dzieci kobiet z podwyższonym poziomem glukozy we krwi konieczne jest kontrolowanie tego parametru oraz pomiar ciśnienia tętniczego na początku i w trakcie trwania ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze