Zaloguj
Reklama

Ciąża i udar.

Autorzy: Helms AK et al.
Ciąża i udar.
Fot. Pantherstock
(5)

Ryzyko udaru niedokrwiennego, krwotoku śródmózgowego czy krwotoku podpajęczynówkowego nie zwiększa się w ciągu 9 miesięcy ciąży z wyjątkiem podwyższonego ryzyka w okresie 2 dni przed i jednego dnia po porodzie.

Reklama

Pozostałe 6 tygodni po porodzie także zawiera się w okresie zwiększonego ryzyka aczkolwiek mniejszego w porównaniu do ryzyka okołoporodowego wystąpienia udaru niedokrwiennego oraz krwotoku śródmózgowego. Istnieją pewne rzadkie przyczyny udaru specyficzne dla ciąży i okresu poporodowego, którym nadal poświęca się uzasadnioną szczególną uwagę: rzucawka, kardiomiopatia, poporodowa mózgowa zakrzepica żylna i zatorowość.

Diagnostyka i sposób leczenia udaru podczas ciąży i w okresie poporodowym są podobne do metod leczenia kobiet nieciężarnych z niewielkimi tylko modyfikacjami związanymi z zapewnieniem ochrony zdrowia płodu. Istnieje teoretyczne ryzyko narażenia płodu w pierwszym i trzecim trymestrze na działanie rezonansu magnetycznego, ale korzyści wypływające z tego badania mogą zawierać cenne informacje i przeważyć aspekt zagrożenia dla płodu.

Dostępne dane sugerują, iż podawanie małych dawek aspiryny (150 mg/dzień) w okresie drugiego i trzeciego trymestru ciąży jest bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu. Podawanie małych dawek aspiryny w okresie poporodowym wśród matek karmiących piersią także jest bezpieczne dla noworodków. Przy planowaniu kolejnej ciąży, nie należy traktować wystąpienia udaru podczas poprzedniej ciąży jako przeciwwskazania.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • CNS-Spectr. 2005 Jul; 10(7): 580-7

Reklama
(5)
Komentarze