Zaloguj
Reklama

Ciąża może zwiększać zapotrzebowanie pokarmowe bardziej niż jest to ogólnie przyjęte.

Autorzy: Forsum E.
Ciąża może zwiększać zapotrzebowanie pokarmowe bardziej niż jest to ogólnie przyjęte.
Fot. ojoimages
(5)

Badacze amerykańscy potwierdzili, że ciąża jest związana ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki energetyczne diety w celu zapewnienia adekwatnego przyrostu wagi ciążowej i wzrostów podstawowych wskaźników metabolicznych, czego nie zastąpi całkowicie redukcja aktywnego zużycia energii.

Reklama
Naukowcy z Kolegium Medycznego w Houston mierzyli i oceniali wymagania energetyczne i zużycie energii 17 zdrowych kobiet z niedowagą, 34 z wagą prawidłową i 12 z nadwagą w 0, 9, 22 i 36 tygodniu ciąży oraz 27 tygodni po porodzie. Okazało się, że koszty energetyczne ciąży różnią się znacząco w zależności od BMI. W szczególności u kobiet z prawidłową masa ciała w porównaniu z kobietami nieciężarnymi wzrastające potrzeby energetyczne podczas ciąży były nieistotne w I trymestrze, ale wzrosły o 350 kcal/dzień w II trymestrze i o 500 kcal/dobę w III trymestrze. Wartości te były wyższe niż rekomendowane w 1989 roku wartości energetyczne diety dla kobiet ciężarnych.
 
Autorzy wnioskują, że zmniejszenie się aktywności fizycznej niezupełnie kompensuje wzrosty podstawowych wskaźników metabolicznych i energii deponowanej w tkankach matczynych i płodowych. Dlatego wraz z postępem ciąży powinna wzrastać podaż kalorii.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Am-J-Clin-Nutr. 2004 Jun; 79(6): 933-4

Reklama
(5)
Komentarze