Zaloguj
Reklama

Ciąża powikłana chorobami tarczycy – konieczność konsultacji tyreologicznej.

Autorzy: Harborne LR et al.
Ciąża powikłana chorobami tarczycy – konieczność konsultacji tyreologicznej.
Fot. ojoimages
(5)

Zbadano wpływ chorób tarczycy oraz jej leczenia na przebieg ciąży.

Reklama

W badaniu wzięło udział 70 pacjentek przez okres 5 lat, które były chore na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. U pacjentek w czasie ciąży badano rezultaty leczenia oraz funkcję samego gruczołu. Mierzono poziom wolnej tyroksyny FT4 oraz poziom hormonu stymulującego tarczycę TSH. Badania te wykonywano w każdym trymestrze ciąży. 45% pacjentek chorych na niedoczynność gruczołu tarczycy wymagało zwiększenia dawek leków w czasie ciąży. W grupie chorych na nadczynność gruczołu tarczycy 38 % pacjentek musiało mieć obniżone dawki leków. U wszystkich pacjentek, które otrzymywały odpowiednie dawki leków, noworodki urodziły się w dobrym stanie.

Dowodzi to faktu, że odpowiednio dobrana terapia u ciężarnych chorych na dysfunkcje gruczołu tarczycy może w dużym stopniu zapobiec komplikacjom poporodowym u dzieci. Każdą ciężarną z chorobą tarczycy w wywiadzie należy wysłać na konsultację tyreologa już przy pierwszej wizycie.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Aust-N-Z-J-Obstet-Gynaecol. 2005 Jun; 45(3): 239-42

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze