Zaloguj
Reklama

Ciąża u kobiety po przeszczepie nerki.

Autorzy: Galdo T et al.
Ciąża u kobiety po przeszczepie nerki.
Fot. Pantherstock
(0)

Przedstawiono pracę dotyczącą wpływu ciąży na funkcję przeszczepionej nerki.

Reklama

W badaniu tym wzięło udział 30 pacjentek, którym przeszczepiono nerkę. W tej grupie kobiet w latach 1982-2002 zanotowano 37 ciąż.  Pod uwagę brano medyczne, położnicze i  powiązane z przeszczepem nerki komplikacje, badano poziom kreatyniny w surowicy, a także ciśnienie krwi na początku ciąży, w trakcie porodu oraz w 12 miesięcy po porodzie.

W czasie ciąży doszło u tych pacjentek do znacznego obniżenia funkcji nerek, znacznie obniżało się stężenie kreatyniny.  Wartości te normowały się dopiero po roku od porodu.

Najczęstszym powikłaniem w przypadku ciąży po przeszczepie nerki był stan przedrzucawkowy, cholestaza wątrobowa ciężarnych oraz zapalenie dróg moczowych. Odnotowano także 5 przypadków odrzucenia przeszczepu i 7 poronień. 11 ciąż przebiegało bez żadnych komplikacji.

Przeszczepienie nerki jest najlepszym sposobem leczenia końcowego stadium choroby nerek w przypadku kobiet, które pragną zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać o tym, że niesie to ze sobą ogromne ryzyko dla matki i płodu i może wiązać się z odrzuceniem przeszczepu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Transplant-Proc. 2005 Apr; 37(3): 1577-9

Reklama
(0)
Komentarze