Zaloguj
Reklama

Ciąża z partnerem HIV pozytywnym

Autorzy: Lowenstein L et al.
Ciąża z partnerem HIV pozytywnym
Fot. ojoimages
(0)

Ciąża w przypadku gdy partner jest zarażony wirusem HIV jest bardzo ryzykowna...

Reklama

Ciąża w przypadku gdy partner jest zarażony wirusem HIV jest bardzo ryzykowna. Para przede wszystkim musi zabezpieczać się by uniknąć zarażenia kobiety. Jedną z metod wykorzystywaną do zapłodnienia w takich sytuacjach jest pobranie nasienia od mężczyzny i wyeliminowanie z niej wirusa metodą PCR. Przed wprowadzeniem nasienia do jamy macicy musi być one przebadane na obecność wirusa.

W badaniu wzięły udział cztery pary chcące posiadać potomstwo, pomimo partnera zarażonego wirusem HIV. W każdym przypadku nasienie implikowano bezpośrednio do jamy macicy w dzień owulacji, lecz tylko wtedy, gdy po przebadaniu go metodą PCR nie wykryto w nim obecności wirusa. U każdej pary wykonano po osiem inseminacji domacicznych. Spośród wszystich par, u dwóch doszło do zapłodnienia, a kobiety donosiły ciążę i urodziły zdrowe dzieci. W wykonanych po porodzie badaniach ani u dzieci ani u matek nie stwierdzono obecności wirusa.

Badania te dowodzą, że w przypadku gdy partner jest HIV-pozytywny istnieje możliwość posiadania zdrowego potomstwa z minimalnym ryzykiem zarażenia partnerki.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Harefuah. 2005 May; 144(5): 319-21, 383

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze