Zaloguj
Reklama

Cięcie cesarskie na życzenie: wpływ osobistego doświadczenia położniczego oraz środowiska pracy na stanowisko niemieckich ginekologów.

Autorzy: Faas-Fehervary P et al.
Cięcie cesarskie na życzenie: wpływ osobistego doświadczenia położniczego oraz środowiska pracy na stanowisko niemieckich ginekologów.
Fot. ojoimages
(0)

Przeprowadzono sondę wśród niemieckich ginekologów i położników w celu oceny wpływu danych biograficznych, środowiska pracy oraz indywidualnego doświadczenia położniczego na postawę w stosunku do cesarskich cięć na życzenie.

Reklama

Badanie sondażowe obejmowało 2016 ginekologów w okresie 2002-2003 natomiast sondę wypełniło i przesłało 719 lekarzy.

Ogólna akceptacja cesarskiego cięcia na żądanie wynosiła 59% (ze względu na wiek matki, indywidualne doświadczenie oraz warunki pracy). 90% ankietowanych lekarzy przy zapytaniu o preferowany przez nich sposób porodu w grupie kobiet z niskim ryzykiem, optowało za porodem naturalnym. Zgoda na cesarskie cięcie na żądanie zależała od postawy rodziców, osobistego doświadczenia i warunków pracy.

Podsumowując, można powiedzieć, iż dane biograficzne, indywidualne doświadczenie oraz środowisko pracy wpływają na stanowisko lekarzy w stosunku do wyboru cesarskiego cięcia. Ważnym czynnikiem decydującym jest tu nie tylko najlepsza praktyka medyczna, ale również zdanie pacjentki i aspekty sądowe.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2005 Oct 1; 122(2): 162-6

Reklama
(0)
Komentarze