Zaloguj
Reklama

Co Polacy sądzą o AIDS ?

Co Polacy sądzą o AIDS ?
Fot. ojoimages
(0)
Profesor Zbigniew Izdebski opublikował na łamach „Rzeczpospolitej” raport o opinii publicznej na temat AIDS. Wyniki badań pokazują, że choć stosunek Polaków do ludzi cierpiących na tą chorobę zmienił się w ostatnim czasie dość znacznie, to jednak nadal silne są w Polsce stereotypy i to one w znacznej mierze determinują opinie mieszkańców naszego kraju w tym obszarze. 
 
Reklama

W raporcie wyczytać możemy m.in. o dużej świadomości społecznej, jeśli chodzi o sposoby zapobiegania zakażeniom wirusem HIV. Aż 95% respondentów stwierdziło, że zna przynajmniej 2 sposoby, aby się przed tym zabezpieczyć. Aż 80% osób byłoby dziś gotowych zaopiekować się osobą chorą na zespół nabytego niedoboru odporności. Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 9 lat nastąpił tu wzrost z 34%. W tym czasie wzrosła też liczba osób, które uważają, że chorzy na AIDS powinni kontynuować swoją karierę zawodową - z 64 do 84% ankietowanych.  

Niestety, publikacja prof. Izdebskiego obnaża także smutną prawdę, że Polacy nie odnoszą zagrożenia wirusem HIV do siebie. 42% osób uważa bowiem, że problem ten dotyczy jedynie wąskich grup społecznych, tj. grup "wysokiego ryzyka". Ten stereotyp powoduje, że mimo dość wysokiej ostatnio tolerancji Polaków dla ogółu osób chorych na AIDS, ludzie zakażeni z wcześniej wspomnianych "grup ryzyka" są nadal w Polsce dyskryminowani.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze