Zaloguj
Reklama

Czy Helicobacter pylori stanowi czynnik patogenny dla szyjki macicy?

Autorzy: Yildirim B et al.
Czy Helicobacter pylori stanowi czynnik patogenny dla szyjki macicy?
Fot. iStock
(5)

Helicobacter pylori jest bakterią gram-ujemną mikroareofilową, o pałeczkowatym kształcie, bytującą na powierzchni komórek nabłonkowych śluzówki żołądka. Infekcje żołądkowe wywołane tymi organizmami powodują wystąpienie zapalenia śluzówki żołądka, co może prowadzić do nieżytu żołądka i wrzodów żołądka lub dwunastnicy, a nawet, w szczególnych przypadkach, do raka żołądka lub chłoniaka MALT.

Reklama
Uważa się, iż około 50 % populacji świata jest zinfekowana Helicobacter pylori, ale dokładana droga zakażenia nadal nie jest jasna. Przypuszcza się, że szyjka macicy mająca wewnątrzszyjkowy nabłonek walcowaty oraz kwaśną warstwę śluzówki mogłaby stanowić odpowiednie środowisko dla rozwoju tej bakterii. Natomiast sama Helicobacter pylori mogłaby być czynnikiem patogennym infekcji szyjki macicy. W celu sprawdzenia tej kwestii wykonano badania mające na celu potwierdzenie obecności Helicobacter pylori w tkankach pobranych z kanału szyjki macicy.
 
Do badania zastosowano metodę PCR oraz barwienie metodą Grama. W badaniu przeanalizowano 33 próbki pobrane z szyjek macicy od kobiet, które przeszły całkowitą histerektomię z powodu nieinwazyjnych nieszyjkowych niezłośliwych chorób macicy. 21 pacjentek miało zapalenie szyjki macicy a 12 kobiet stanowiło grupę kontrolną. Z 29 przebadanych próbek, w żadnej z nich nie stwierdzono obecności infekcji wywołanych Helicobacter pylori. Obecności tej bakterii nie wykryło ani badanie PCR, ani analiza histologiczna i hodowla. U pacjentek z zapaleniem szyjki macicy nie udało się stwierdzić obecności bakterii Helicobacter pylori. Planuje się przeprowadzenie szerszych badań dotyczących obecności Helicobacter pylori w niektórych próbkach pobranych z szyjki macicy pacjentek zainfekowanych tą właśnie bakterią.
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Gynecol-Obstet-Invest. 2006; 61(3): 160-3

Reklama
(5)
Komentarze