Zaloguj
Reklama

Czy libido spada z wiekiem?

Autorzy: Anna Piotrowska

Źródło: dr n. med. Z. Lew- Starowicz: Leczenie czynnościowych zaburzeń seksualnych; PZWL, Warszawa 1985; s. 222-223.
Zbliżenie
Fot. ojoimages
Zbliżenie
(3)

Libido – czyli popęd seksualny to rodzaj pobudzenia, forma zachowania, których celem jest zaspokojenie potrzeb.

Reklama

Osłabienie libido natomiast to zmniejszenie poziomu potrzeb seksualnych, częstotliwości współżycia seksualnego, wzrasta zaś próg wrażliwości na bodźce seksualne. Osłabienie libido może być przyczyną:

 

  • chorób somatycznych, psychicznych;
  • chorób nerwicowych;
  • dysfunkcji seksualnej;
  • zaabsorbowanie pracą;
  • braku relaksu;
  • spadku zainteresowania życiem seksualnym.


Nasz temperament seksualny warunkują geny, hormony, ogólne zdrowie itd. U kobiety popęd seksualny zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym. W przeciwieństwie do mężczyzn potrzeby kobiet rosną z wiekiem. Najwyższe libido u pań przypada na około 40 rok życia. Pobudliwość seksualną większą posiadają mężczyźni. Łatwiej i szybciej się podniecają. Potrzeby seksualne mężczyzn najbardziej nasilone są około 20 roku życia. Stopniowo obniżają się do 50 roku życia.


U kobiet w starszym wieku spada gwałtownie poziom hormonów doprowadzając do zmian anatomicznych narządu rodnego wpływając niekorzystnie na akt seksualny. Pochwa traci elastyczność i nawilżenie mimo to popęd seksualny utrzymuje się do późnego wieku.

Uprawianie ćwiczeń fizycznych poprawia sprawność seksualną obu płci. Ważne by akt seksualny odbywał się w pewnym komforcie psychofizycznym i poprzedzony długą grą wstępną.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze