Reklama:

Czy terapia behawioralna może przyczynić się do przywrócenia owulacji u kobiet niepłodnych?

20-01-2007,

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Czy terapia behawioralna może przyczynić się do przywrócenia owulacji u kobiet niepłodnych?

Ojoimages

Smutek, płacz

Istnieje możliwość odzyskania płodności przy zastosowaniu terapii behawioralnej - do takiego wniosku doszli naukowcy prezentujący swoje wyniki na 22 corocznej Konferencji The European Society of Human Reproduction and Embriology, Praga 2006.

Reklama:

W przeprowadzonym badaniu pilotażowym, profesor Berga podzieliła 16 pacjentek z FHA na dwie grupy (podział losowy). Jedną z grup oddano terapii behawioralno-poznawczej (CBT) przez okres 20 tygodni. Drugą grupę oddano samej obserwacji.

"Aż 80% kobiet z grupy poddanej terapii CBT zaczęło znów jajeczkować w porównaniu do 25% kobiet z grupy obserwowanej" - stwierdziła profesor Berga. "W żadnej z grup nie nastąpił wzrost masy ciała ani też nie nastąpiły znaczące zmiany w stężeniu leptyny, hormonu biorącego udział w procesach regulujących masę ciała i metabolizmie. Nasze badanie podkreśla istnienie ważnej zależności pomiędzy czynnikami stylu życia a ogólnym stanem zdrowia a funkcji rozrodczych w szczególności."

Profesor Berga twierdzi, iż poprawa osi stres-jajniki wydaje się pojawiać niezależnie od głównych zmian metabolicznych takich jak wzrost poziomu leptyny czy tyroksyny (hormonu oddziałującego na gospodarkę energetyczna komórek).

Obecnie stosowaną praktyką w leczeniu kobiet z brakiem jajeczkowania jest terapia hormonalna. "Poza kosztami finansowymi, takie podejście maskuje istniejące zaburzenia hormonalne. A ponieważ zaburzenia takie stanowią ryzyko dla ogólnego stanu zdrowia, ważne jest, aby stosować leczenie, które pozwoli przywrócić prawidłową pracę układu hormonalnego łącznie z funkcjami rozrodczymi" - uważa profesor Berga. "Terapia CBT oferuje leczenie bezpieczne, tanie i łatwe w implementacji".

Autorzy pracy zamierzają dokonać dalszej analizy danych z badania pilotażowego, a następnie przeprowadzić badanie kliniczne na większej grupie kobiet. "Jeżeli szersze badanie potwierdzi wyniki poprzedniej analizy będziemy dysponowali mocnymi argumentami potwierdzającymi możliwość zastosowania terapii obniżających stres jako skutecznych metod leczenia niepłodności wśród kobiet" -  konkluduje profesor Berga.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Dziewictwo i pierwsza noc vs historia
Dobry wieczór, Forumowicze. Mam nietypowe pytanie, bo o wątek dziewictwa i jego utraty na przestrzeni wieków. Wiem, że kiedyś wśród wielu panował krzywdzący mit, że jeśli kobieta (o ile wychodziła...
Biseptol a nasienie
Mam pytanie które od dłuższego czasu nas z żoną bardzo męczy. Otóż staramy się o dziecko, okazało się że żona ma obiecujący pęcherzyk. Gdy staraliśmy się byłem już po 9 tabletkach biseptolu a gdy gin...
Chlamydia
Proszę o interpretację wyniku Chlamydii Trachomatis Chlamydia Trachomatis p/c IgG: 0,2 Ratio negatywny Zakres referencyjny: Ratio=0,8 do =1,1 pozytywny Chlamydia trochomatis p/c IgM: 0,2 Rati...
Czy to HPV / kłykciny?
Wczoraj zaobserwowałam bardzo niepokojącą zmianę pomiędzy pochwą, a odbytem, przychodzi mi na myśl jedynie HPV co mnie przeraża. Są to maleńkie białawe narośla w trójkątnym kształcie. Nie bolą ani ni...
Pytanie
Witam moja córka ma 13 lat w tym miesiącu dostała pierwszy okres trwał 9 dno skonczyl się jej i po 4,5 dniach dostała znowu i trwa już 5 dni co może się dziać.
Reklama:
Reklama: