Zaloguj
Reklama

Czy tryb życia matki oraz jej aktywność fizyczna może mieć wpływ na urodzeniową masę płodu?

Autorzy: Takito MY et al.
Czy tryb życia matki oraz jej aktywność fizyczna może mieć wpływ na urodzeniową masę płodu?
Fot. ojoimages
(0)

Zbadano wpływ trybu życia matki na masę urodzeniową płodów.

Reklama

W badaniu wzięły udział 154 pacjentki z ciążą niskiego ryzyka z publicznych przychodni zdrowia. W czasie ciąży z każdą pacjentką przeprowadzono 3 rozmowy dotyczące aktywności fizycznej. Za zbyt niską wagę płodu uważano masę urodzeniową <3000g, natomiast za prawidłową > 3000g. Pod uwagę brano takie aspekty życia tak kontynuowanie nauki, palenie tytoniu, mieszkanie z współmałżonkiem oraz odżywianie.

Zauważono, że praktykowanie spaceru przez co najmniej 50 minut dziennie, w pierwszych miesiącach ciąży wpływa protekcyjnie przeciwko niskiej masie urodzeniowej.

Natomiast dłuższe przebywanie w pozycji stojącej, co najmniej 2.5 godziny dziennie, w pierwszych miesiącach ciąży, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niskiej masy urodzeniowej. Brano tu pod uwagę głównie pranie ręczne oraz gotowanie.

Badania te dowodzą jak ważna jest aktywność fizyczna oraz odpowiedni tryb życia w czasie ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach jej trwania.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Rev-Saude-Publica. 2005 Jun; 39(3): 325-32

Reklama
(0)
Komentarze