Czy zawód ojca może powodować wady wrodzone potomstwa?

Niektóre rodzaje pracy wykonywane przez przyszłych ojców, mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u ich dzieci, sugerują wyniki badań opublikowanych w internetowym wydaniu Occupational and Environmental Medicine.
Wyniki zostały opracowane na podstawie 1000 historii zatrudnionych ojców, którzy mieli dziecko z jedną lub kilkoma wadami wrodzonymi, urodzone w latach 1997 i 2004, a także ponad 4000 ojców, których dzieci nie miały wad wrodzonych.
Dane podzielono na 63 grupy, w oparciu o profile narażenia na działanie substancji chemicznych i innych potencjalnych zagrożeń w obrębie wykonywanego zawodu. Klasyfikacja zawodów została ograniczona do trzech miesięcy przed poczęciem oraz w pierwszym miesiącu ciąży, uznawanych za okres krytyczny dla podatności na uszkodzenia przekazywane w spermie ojca.
Większość ojców (90%), wykonywalo tylko jedną pracę w tym okresie. Najczęściej wykonywane zawody należały do branż:zarządzanie, administracja, sprzedaż oraz budownictwo.
Analiza wykazała, że prawie jedna trzecia zawodów nie była związana z żadnym zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych. Należą do nich m.in.:
- architekci i projektanci,
- pracownicy służby zdrowia;
- dentyści,
- strażacy,
- animatorzy,
- pracownicy hut i odlewni,
- malarze oraz
- żołnierze.
Niektóre rodzaje pracy wydają się być związane ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą wrodzoną. Należą do nich m.in.:
- matematycy,
- fizycy,
- informatycy,
- artyści,
- fotografowie,
- pracownicy usług gastronomicznych,
- fryzjerzy i wizażyści,
- pracownicy tartaku,
- osoby pracujące w przemyśle chemicznym, a także
- operatorzy drukarek, dźwigów, koparek i sterowników.
Szczegółowa wiedza dotycząca czynników ryzyka ze strony ojca, daje możliwości skutecznego zapobiegania wadom wrodzonym u potomstwa.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Occupational and Environmental Medicine, 2012; 69 (8): 534 DOI: 10.1136/oemed-2011-100372